Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co kryje ponad 100-letnia kronika z Jedlinki?

Dawid Sarysz
Dawid Sarysz
Screen History Hiking
Czy wiecie, jakie tajemnica skrywa ponad 100-letnia kronika z Pałacu Jedlinka? W pierwszym odcinku opowiadamy niezwykłą, rodzinną historię.

History Hiking to wędrówki w głąb przeszłości. Zabierzemy Was do różnych miejsc plenerowych.

Diabeł tkwi w... automobilu

Dzisiaj będzie o kronice, która przywędrowała na Dolny Śląsk, do powiatu wałbrzyskiego z Afryki, a dokładniej z Namibii. Jak to się stało, że ta kronika, związana z dolnośląskim pałacem Jedlinką trafiła tutaj? Trzeba pamiętać, że ostatni przedwojenni właściciele pałacu Jedlinka byli Niemcami. Dopiero w 1945 roku, na mocy postanowień jałtańskich, cały Dolny Śląsk został oddany Polsce Ludowej. Ta kronika to zapis dziejów ostatnich 128 lat tego majątku. To zapis tego wszystkiego, co się tam działo. To zapis wszystkich trosk i zmartwień, ale również wybuchu I Wojny Światowej, Wielkiego Kryzysu, Wybuchu II Wojny Światowej, wejścia Rosjan a nawet ukrytego przez nich potężnego ciekawego majątku i skarbu...

Wertując kronikę Tannhausen znajdujemy w niej masę niesamowitych smaczków. Stare artykuły z gazet, które mówią o rozwoju tego majątku. Możemy również dostać informację o tym, kiedy po raz pierwszy właściciele zdecydowali się na kupno automobilu. To był początek XX wieku. Nawet zapisano informację o tym, że automobil przyjeżdżając pod pałac wystraszył ogrodnika, schował się i bał wyjść twierdząc, że to jakiś czort bądź diabeł siedzi w środku. Dopiero najstarszy syn właścicieli wytłumaczył mu, że jest to to nowoczesna technika, która pozwoli rozwijać majątek.

Co kryje stuletnia kronika?

Czy wiecie, jakie tajemnica skrywa ponad 100-letnia kronika z Pałacu Jedlinka?

Zobacz to miejsce na mapie

Galeria zdjęć archiwalnych oraz z planu odcinka History Hiking

Co kryje ponad 100-letnia kronika z Jedlinki?

O autorze

Łukasz Kazek urodzony w Wałbrzychu to pasjonat i popularyzator historii, szczególnie Dolnego Śląska, autor książek o tematyce historycznej, współautor programów telewizyjnych, youtuber, przewodnik, dziennikarz śledczy i samorządowiec.

History Hiking: Co kryje ponad 100-letnia kronika z Jedlinki?
FB/Łukasz Kazek

Łukasz Kazek od lat odszukuje depozyty ukryte przez dawnych mieszkańców Gór Sowich i odszukuje ich właścicieli. Jego historię przedstawia wyprodukowany w 2014 film dokumentalny Depozytariusz w reżyserii Mateusza Kudły, który był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych oraz nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Southampton. Z kolei nagrodzony Złotym Delfinem na Cannes Corporate Media and TV Awards oraz Złotą Plakietką na Chicago Television Awards film Ludzie z klisz (reż. Mateusz Kudła, 2017) przedstawia historię 120 zapomnianych rolek filmu fotograficznego. Łukasz Kazek opublikował fotografie autorstwa, jak się później okazało, Filipa Rozbickiego, żeby poznać historie uwiecznionych na nich ludzi. Na podstawie tej historii Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu wystawił sztukę Polska 120.

Kanał History Hiking na YouTube

W maju 2020 roku wspólnie z Mateuszem Kudłą utworzył kanał YouTube pt. History Hiking, na którym co tydzień prezentuje materiały o tematyce historycznej oraz urban exploration. Kanał w ciągu 16 miesięcy istnienia zdobył 248 tys. subskrybentów osiągając setki tysięcy wyświetleń każdego odcinka.

- History Hiking otworzyłem razem z moim przyjacielem. Mateusz Kudła jest reporterem telewizyjnym i autorem filmów dokumentalnych. Jest reżyserem i współproducentem filmu z udziałem Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza Polański, Horowitz. Chłopcy z getta (prod. KRK FILM) - pisze Łukasz Kazek.

Co zobaczycie na kanale History Hiking?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto