Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co robić, gdy komornik zajmie konto w banku?

Marcin Zatorski
Marcin Zatorski, Grupa Doradztwa Prawnego Ex Lege
Marcin Zatorski, Grupa Doradztwa Prawnego Ex Lege
PYTANIE: Każdego 10. dnia miesiąca dostaję na konto wynagrodzenie. Niestety, w tym miesiącu pracodawca przelał mi tylko połowę pensji, bo resztę zajął komornik. Ale jej też nie mogę wypłacić, bo zajął mi rachunek bankowy. Co mam robić?

RADZI:
Marcin Zatorski
Grupa Doradztwa Prawnego Ex Lege

W opisanej powyżej sytuacji, na podstawie tytułu wykonawczego (np. wyroku sądowego), komornik zawiadomił pracodawcę o zajęciu wynagrodzenia za pracę i wezwał go do nie wypłacania pracownikowi (dłużnikowi) wynagrodzenia za pracę poza częścią wolną od zajęcia.

Część wolna od zajęcia wynagrodzenia, w przypadku, dotyczą zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych, wynosi 2/5 wynagrodzenia, w wypadku innych należności - połowę wynagrodzenia. Oznacza to, że wolna część wynagrodzenia od zajęcia powinna być przekazana pracownikowi (dłużnikowi).

Co do zasady wynagrodzenie powinno być wypłacane pracownikowi do jego rąk, ale obecnie, w praktyce należy to już do rzadkości. Sami pracownicy „zachęcani” przez pracodawców, pisemnie oświadczają, że chcą, by ich wynagrodzenie było przelewane na rachunek bankowy (pracodawcy nie muszą wtedy ponosić kosztów związanych np. z etatem kasjera, kosztami zabezpieczenia przechowywania gotówki na wypłaty itd.).

Ta sytuacja powoduje pewne komplikacje w postępowaniu egzekucyjnym, bowiem wierzyciel może we wniosku o wszczęciu egzekucji wnosić równie, poza egzekucją z wynagrodzenia, o egzekucję z rachunku bankowego, na który przelewane jest między innymi wynagrodzenie za pracę. Wygląda to tak, że pracodawca przelewa po dokonaniu właściwego potrącenia, np. połowę wynagrodzenia na rachunek bankowy pracownika, a on i tak nie może wypłacić tych pieniędzy, ponieważ został zajęty rachunek bankowy.

Należy wtedy złożyć do komornika wniosek o zwolnienie spod zajęcia kwoty wynagrodzenia za pracę, które wpływa na konto już po potrąceniu. W praktyce jednak komornicy niechętnie pozytywnie reagują na wnioski tej treści, dlatego należy w terminie 7 dni złożyć do sądu rejonowego skargę na komornika (w kwestii sporządzenia skargi zachęcam do skorzystania z pomocy profesjonalisty, np. radcy prawnego).

Jednocześnie doradzałbym złożenie wniosku do pracodawcy o zmianę sposobu wypłaty wynagrodzenia, polegające na odwołaniu zgody na przelewanie wynagrodzenia na rachunek bankowy, czyli powrót do wypłaty wynagrodzenia do rąk pracownika. Ten wniosek rozwiąże problem z kolejną wypłatą, gdyby ewentualna skarga na komornik byłą rozpatrywana przez sąd dłużej.

Warto mieć też na uwadze, że środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym do wysokości trzykrotnego miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłaszanego przez Prezesa GUS za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego, są zwolnione od zajęcia (nie dotyczy to jednak świadczeń alimentacyjnych). Ten przywilej egzekucyjny ma zastosowanie tylko raz w ramach konkretnego zajęcia egzekucyjnego.

WIĘCEJ PORAD PRAWNYCH

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto