Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Wałbrzych może być krajowym liderem wykorzystania energii wodorowej? O wykorzystywaniu tej energii rozmawiano w Toyocie!

Paweł Gołębiowski
W wałbrzyskiej fabryce Toyoty odbyło się seminarium dotyczące energii wodorowej
W wałbrzyskiej fabryce Toyoty odbyło się seminarium dotyczące energii wodorowej Paweł Gołębiowski
W Wałbrzychu w najbliższych latach na ulicach pojawią się autobusy komunikacji miejskiej napędzane wodorem. Będzie też w mieście stacja tankowania wodoru i co być może najważniejsze będzie tu produkowany wodór.

W Wałbrzychu chcą wykorzystywać wodór w komunikacji miejskiej

W Wałbrzychu w najbliższych latach na ulicach pojawią się autobusy komunikacji miejskiej napędzane wodorem. Gmina podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącą projektu „Wałbrzyski Autobus Wodorowy” i dostanie pieniądze na zakup 20 takich autobusów. Ogłoszono już przetarg. Będzie też w mieście stacja tankowania wodoru. Tankować wodór będzie można na rozbudowanej przez PKN Orlen na te potrzeby stacji paliw przy ul. Wysockiego. Tankować tam będą mogły także samochody osobowe.

Toyota to dobre miejsce na rozmowy o ekologicznej energii wodorowej

Aby można było zatankować, trzeba jeszcze ten wodór wyprodukować. Wiele wskazuje jednak na to, że i taka produkcja ruszy.
O rozwoju w przyszłości technologii wodorowej rozmawiano 5 czerwca, podczas seminarium zorganizowanego w fabryce Toyoty w Wałbrzychu.

– Po historii górniczej Wałbrzych bardzo mocno idzie w kierunku zielonego miasta – mówił Dariusz Mikołajczak, prezes Toyota Motor Manufacturing Poland.

Toyota jest firmą stawiającą na innowacyjne i proekologiczne rozwiązania. Goście seminarium mieli m.in. okazję zobaczyć drugą generację Mirai – pierwszego samochodu Toyoty napędzanego wodorem.

W czasie seminarium poruszano różne aspekty tej technologii. Pojawiały się głosy, że przed nami jeszcze daleka droga, inni twierdzili, że to już tuż, tuż.

Minister ujawnił, że ma być u nas produkowany wodór

- W 2021 roku rząd przyjął „Polską strategię wodorową” – mówił Ireneusz Zyska, sekretarz stanu i Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.

Strategia obejmowała tworzenie Dolin Wodorowych. Powstało już takich osiem. Najbardziej aktywna jest Dolnośląska Dolina Wodorowa. Wielu członków wspierających ją zjawiło się wczoraj w fabryce Toyoty. Był też Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

– Wodór będzie wytwarzany w Wałbrzychu, na terenie strefy ekonomicznej. Za chwilę powstanie zajmująca się tym spółka celowa – zapowiadał Ireneusz Zyska.

Uczestnicy spotkania z dużym zaciekawieniem wysłuchali także kilku prezentacji o najnowszych osiągnięciach i planach rozwoju Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto