MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zalew w Grzędach w gminie Czarny Bór wróci jeszcze do świetności? Jest pomysł, nie ma pieniędzy

Adrianna Szurman; Dariusz Gdesz
Zalew w Grzędach w gminie Czarny Bór jest uroczo położony wśród drzew
Zalew w Grzędach w gminie Czarny Bór jest uroczo położony wśród drzew Dariusz Gdesz
Każdego lata nad zalewem w Grzędach w gminie Czarny Bór odpoczywało tysiące wałbrzyszan i okolicznych mieszkańców. Przyjeżdżali tu, bo było blisko i ładnie. Jeszcze kilka lat temu zbiornik w Grzędach był zagospodarowany i zadbany. Dziś zaglądają tu nieliczni. Czy to miejsce wróci jeszcze do świetności? Jak mówi Adam Górecki, wójt Czarnego Boru zagospodarowanie tego miejsca wg jego koncepcji to ok. 30 - 40 mln zł.

Spis treści

Jeszcze w latach 90. i przez pierwsze lata XXI wieku zalew w Grzędach latem był miejscem kultowym

Podczas upałów nad zalewem w Grzędach chętnie wypoczywali nie tylko mieszkańcy Czarnego Boru, ale także Wałbrzycha i okolic. Jak magnes działała woda i świetne położenie obiektu u podnóża Małego i Dużego Dzikowca, w sąsiedztwie Wielkiej Lesistej.

Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwali ratownicy. Choć trudno to sobie dziś wyobrazić, prężnie działał tutaj również bar, gdzie można było kupić jedzenie i napoje. Były także toalety. Turyści lubili drewniany pomost, rodziny z maluchami płytką nieckę do pływania dla dzieci. Starsi mieli do dyspozycji dużo głębszą, przeznaczoną dla dorosłych.

Świetność tego miejsca skończyła się jesienią 2004 roku, kiedy to gmina zerwała umowę z dzierżawcą, bo była z niego niezadowolona. Niepilnowany obiekt szybko został rozszabrowany. Najpierw zniknęła budka dla ratowników. Po barze zostały tylko mury, z pomostu wyrwano deski. Obecnie miejsce to odwiedzają nieliczni plażowicze. Częściej kręcą się tu miłośnicy spacerów.

Czy zalew w Grzędach ma szansę wrócić do dawnej świetności?

Jak mówi wójt Czarnego Boru, Adam Górecki koncepcja która zakłada stworzenie tu miejsca rekreacji na miarę XXI wieku i przebudowa drogi dojazdowej to koszt 30-40 mln zł. Gmina Czarny Bór nie ma takich pieniędzy.

- Koncepcję mam od dawna, ale na horyzoncie nie widać też środków zewnętrznych, z których moglibyśmy skorzystać. Taka inwestycja musiałaby zostać podzielona na etapy, ale szczerze mówiąc jeśli miałbym wybierać, wolałbym pomyśleć o obiekcie całorocznym typu delfinek - mówi Adam Górecki, wójt Czarnego Boru.

Wójt Górecki dodaje, że dzisiaj zalewem w Grzędach interesują się wytwórnie filmowe. W ub. roku zdjęcia realizowano to do super produkcji hollywoodzkiej Igrzyska Śmierci. Film miał premierę w listopadzie ub. roku.

- Wytwórnia filmowa z Niemiec była zachwycona tym dziewiczym terenem, zapewniono mnie, że filmowcy jeszcze się odezwą - zdradza Górecki.

Zalew w Grzędach w gminie Czarny Bór jest uroczo położony wśród drzew

Czy zalew w Grzędach w gminie Czarny Bór wróci jeszcze do św...

Zobaczcie najnowsze zdjęcia zalewu w Starych Bogaczowicach

Zalew w Starych Bogaczowicach pod Wałbrzychem i lokalna karc...

Zobacz też

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto