18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Daisy - błękitna tożsamość: Premiera 11 października w Szczawnie-Zdroju

oprac.
Twórcy spektaklu
Twórcy spektaklu Fundacja Księżnej Daisy von Pless
Monodram "Daisy - błękitna tożsamość" już 11 października w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju. Księżna Daisy von Pless powróci na scenę na której wystąpiła po raz pierwszy w 1907 urzekając swoim śpiewem kuracjuszy ze Szczawna i lokalną arystokrację.

11 października 2013 poznamy błękitną tożsamość Daisy w interpretacji aktorki Teatru Polskiego we Wrocławiu Aldony Struzik, opowiedzianą piórem Zbigniewa Niedźwieckiego-Ravicza.

Daisy - błękitna tożsamość - o czym mówi?

Sztuka teatralna pt. „Daisy - Błękitna tożsamość”, poświęcona jednej z najsłynniejszych w historii mieszkanek Dolnego Śląska, księżnej Daisy von Pless, to oryginalny pomysł na promowanie regionu dolnośląskiego – zarówno w mikro, jak i makro skali. Z uwagi na pochodzenie, miejsce zamieszkania, działalność pokojową i humanitarną oraz szerokie kontakty międzynarodowe, księżna von Pless należy do postaci szczególnie predestynowanych do przybliżania Dolnego Śląska Polakom i mieszkańcom Europy. Autorskie dzieło Aldony Struzik i Zbigniewa Niedźwieckiego-Ravicza wpisuje się doskonale w obchody roku 2013 jako Roku Księżnej Daisy von Pless na Dolnym Śląsku, w którym to roku przypada 140-ta rocznica urodzin Daisy oraz mija dokładnie 70 lat od jej śmierci w Wałbrzychu.

Daisy - błękitna tożsamość - do kogo kierowana

- Teatr, w znaczeniu nośnika medialnego, stwarza możliwość kierowania audiowizualnej promocji do szerokiej widowni, poczynając od młodzieży szkolnej, skończywszy na odbiorcach o wyrobionym smaku artystycznym, którzy nierzadko reprezentują prominentne warstwy społeczeństwa – wyjaśnia Aldona Struzik, która reżyseruje przedstawienie oraz jest jego główną i jedyną gwiazdą.
- Forma monodramu wydaje się być najbardziej praktyczna, gdyż z uwagi na niewielkie wymagania techniczne, sztukę można wystawiać zarówno na scenach teatrów zawodowych, jak również w placówkach kulturalnych typu zamek Książ, muzea itd – dodaje artystka.

Daisy - błękitna tożsamość - premiera

Spektakl, który będzie miał swoją premierę w Szczawnie Zdroju w najbliższy piątek (11.10.2013 Teatr Zdrojowy – Szczawno Zdrój. Godz. 19:00) mimo historycznego tematu jest produkcją nowoczesną ,w której wykorzystane zostaną multimedia i do którego powstała unikalna muzyka autorstwa Tomasza Struzika
-Gdyby człowiek mógł porozmawiać z osobą, którą był pięćdziesiąt lat temu, co by sobie powiedział? Czy nie próbowałby zmienić własnego losu, ustrzec się przed błędami, wskazać na lepszą przyszłość? Ten na pozór tylko hipotetyczny dylemat posłużył za tło monodramu. Sztuka zbudowana jest w oparciu o rozmowy staruszki z młodą dziewczyną, którą była wiele lat wcześniej. Kobiety spotykają się przed lustrem, stanowiącym coś w rodzaju mostu miedzy przyszłością, a przeszłością – wyjaśnia autor sztuki, wrocławski pisarz Zbigniew Niedźwiecki-Ravicz.
Z punktu widzenia widza znacząco podnosi to jakość widowiska, gdyż – mimo iż ma do czynienia z teatrem jednego aktora – odbiorca jest świadkiem ciekawych, ożywionych dyskusji, a niejednokrotnie kłótni bohaterki z samą sobą, których przyczyna oczywiście leży w patrzeniu na te same zdarzenia z dwóch krańcowo różnych punktów widzenia. Wybrane wspomnienia z życia księżnej przedstawione są w kilku następujących po sobie etapach – począwszy od pierwszych lat pobytu na Dolnym Śląsku, skończywszy na ostatnich dniach życia. Dzięki temu widz może prześledzić rozwój osobowy Daisy. W pierwszej scenie poznaje rozbawioną, zapatrzoną w siebie arystokratkę, w ostatniej rozstaje się z dojrzałą, w pełni ukształtowaną oraz wrażliwą na ludzką niedolę kobietą. Sprzyja to utożsamianiu się widza z odgrywaną postacią, gdyż wie, że ma do czynienia z kobietą z krwi i kości, która posiada nie tylko wyjątkowe zalety, ale także pełna jest przyziemnych, ludzkich wad. Monodram „Daisy - Błękitna tożsamość” łączy w sobie walory widowiska artystycznego z medialną promocją regionu. Barwna opowieść o nietuzinkowej postaci z Książa, mimowiednie wzbudza zainteresowanie miejscami, w których żyła i działała księżna von Pless. A sztuka to jeden z najskuteczniejszych sposobów popularyzacji!
W sobotni wieczór 20 lipca 1907 roku na widowni Teatru Zdrojowego w Szczawnie Zdroju zaroiło się od znamienitych gości. Byli wśród nich m.in. zajmujący honorową loże właściciel teatru i całego uzdrowiska książę Jan Henryk XV von Pless, hrabia von Hochberg i Baron na Książu, jego brat hrabia Fryderyk, minister Georg von Rheinbaben, nadprezydent prowincji śląskiej, hrabia Robert Zedlitz-Trutschler oraz hrabia Pückler pomagający przy organizacji imprezy. W pierwszej części programu orkiestra książęca wykonała m.in uwerturę do opery R. Wagnera Tannhauser. W drugiej części kilka pieśni wykonała sama księżna Daisy, potem w duecie z hrabią Pucklerem. Cały dochód z koncertu wyniósł około 1900 marek, które przeznaczyła księżna na potrzeby szkoły dla niepełnosprawnych i dla osób potrzebujących wsparcia.

Daisy - błękitna tożsamość - artyści

Autorzy: Aldona Struzik i Zbigniew Niedźwiecki – Ravicz
Produkcja: Aldona Struzik przy współpracy z Teatrem Zdrojowym w Szczawnie Zdroju
Reżyseria, scenografia, wykonanie : Aldona Struzik
Muzyka: Tomasz Struzik
Efekty multimedialne: Jerzy Szota
Premiera: 11.10.2013 Teatr Zdrojowy – Szczawno Zdrój. Godz. 19:00

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto