18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dla gimnazjalistów rozpoczął się czas egzaminów (ZOBACZ PYTANIA)

Małgorzata Kaczmar
Uczniowie gimnazjum numer 4 w Legnicy
Uczniowie gimnazjum numer 4 w Legnicy Piotr Krzyzanowski
Był stres, ale i wielka ulga. We wtorek, punktualnie o godz. 9, uczniowie dolnośląskich szkół napisali część humanistyczną testu na zakończenie gimnazjum. Punkty, które zdobędą, zdecydują o tym, do jakiej szkoły średniej się dostaną.

Gimnazjaliści musieli przeczytać trzy teksty, a potem odpowiedzieć na pytania z nimi związane. Pojawił się m.in. fragment "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza oraz biblijna przypowieść o królu Salomonie. Potem mieli za zadanie napisać rozprawkę. Temat zdziwił wszystkich: "Jak wybór szkoły średniej wpływa na życie młodego człowieka".

- Test był dość łatwy. No i z rozprawką też jakoś sobie poradziłam - opowiada Dorota Ziobrowska z klasy III j o profilu bio-logiczno-chemicznym w Gimnazjum nr 13 przy ul. Reja. Dyrektor Gimnazjum nr 25 przy ul. Orzechowej, Elżbieta Chrobak, opowiada, że uczniowie w jej szkole do swojego pierwszego poważnego egzaminu w życiu podeszli spokojnie. - Po części humanistycznej nastroje są zazwyczaj dobre. Gimnazjaliści dużo bardziej stresują się częścią matematyczno--przyrodniczą, bo wymaga skupienia i uwagi - tłumaczy pani dyrektor.

Matematyczka z Gimnazjum nr 7 przy ul. Kolistej, Elżbieta Rusiniak, wyjaśnia, że ten test (czeka on uczniów dzisiaj) jest dla gimnazjalistów bardziej skomplikowany. - Obejmuje przecież różne przedmioty. Oprócz matematyki, także biologię, chemię czy fizykę - mówi.

W tym roku, podobnie jak w zeszłym, gimnazjaliści będą pisać także test z języka obcego. Ale liczba punktów, które zdobędą na tym egzaminie, nie zaważy na wynikach rekrutacji. W sumie za dwa testy - humanistyczny i matematyczno-przyrodniczy można zdobyć 50 punktów. Maksymalnie 40 punktów dostaje się później za oceny na świadectwie, 10 - za pozostałe osiągnięcia, czyli udział w konkursach i olimpiadach. Na liczbę punktów w ostatecznym procesie rekrutacji ma także wpływ ocena z zachowania.

Choć egzaminy dopiero się zaczęły, gimnazjaliści z Wrocławia od poniedziałku już mogą wybierać szkoły średnie, logując się do elektronicznego systemu wydziału edukacji w urzędzie miejskim. Mogą wybrać za pośrednictwem internetu trzy szkoły średnie. Po egzaminach będą mieli cztery dni (25-28 czerwca) na dostarczenie wydrukowanego podania wraz z dokumentami do wybranej szkoły albo zmianę szkoły - gdy okaże się, że egzamin wypadł lepiej lub gorzej niż się spodziewali. Wyniki trwających właśnie egzaminów będą ogłoszone 7 czerwca.

Pytania z humanistycznej części testu można obejrzeć tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto