Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk ZAPRASZA

Gabriela Sieniawska
Przyroda, zabytki, ludzie Nie tylko przemysł, ale też turystyka staje się ważną dziedziną rozwoju tego regionu. W pierwszym kwartale tego roku Dolny Śląsk znalazł się wśród sześciu najczęściej odwiedzanych województw ...

Przyroda, zabytki, ludzie

Nie tylko przemysł, ale też turystyka staje się ważną dziedziną rozwoju tego regionu. W pierwszym kwartale tego roku Dolny Śląsk znalazł się wśród sześciu najczęściej odwiedzanych województw polskich, a do Wrocławia turyści zaglądają równie chętnie jak do Warszawy i Krakowa

Od stycznia do marca tego roku. nasz region odwiedziło 210 tysięcy turystów zagranicznych, głównie z Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii. Z dostępnych danych statystycznych Instytutu Turystyki, wynika, iż np. w ubiegłym roku województwo dolnośląskie odwiedziło ponad 5 mln turystów, w tym 3,5 mln gości krajowych.

Oferta dla każdego
Wrocław, stolica regionu, to od pewnego czasu miejsce spotkań polskich i zagranicznych inwestorów, ważne centrum konferencyjne. Ale w całym regionie przybywa ośrodków, które chętnie organizują spotkania biznesmenów. Często są to zabytkowe obiekty, dla których nowa funkcja jest jedyną szansą ratunku. Buduje się również nowoczesną bazę hotelową i nowe centra handlowe.
Odwiedzający region, niezainteresowani przedsiębiorczością, mogą natomiast podziwiać piękno ogromnych obszarów leśnych, wspaniałych, starych pasm górskich (Karkonosze, Góry Stołowe, Sowie, Kaczawskie), rzek tworzących liczne wodospady i największe w Polsce skupisko stawów rybnych w Kotlinie Milickiej i Żmigrodzkiej.
Do Centrum Informacji Turystycznej we Wrocławiu zgłaszają się zarówno turyści znający Dolny Śląsk, jak i ci wiedzący o nim niewiele. – Osoby mające nikłe wiadomości na temat naszego województwa, otrzymują mapę z instrukcjami, jak dojechać do ciekawszych miejsc – mówi Magdalena Irek, menedżer centrum. – Mogą również dostać informator o Wrocławiu, gdzie wyznaczone są dwie trasy zwiedzania.

Bliżej natury
Coraz większą popularnością cieszą się gospodarstwa agroturystyczne. Obecnie na terenie Dolnego Śląska jest ich około 500, z czego 45 to gospodarstwa agroekoturystyczne, posiadające certyfikaty organizacji ekologicznych. W sumie oferują one 6000 miejsc noclegowych.
– W ubiegłym roku z tej formy wypoczynku skorzystało ponad 120 tysięcy osób – mówi Jadwiga Broniec, specjalistka ds. agroturystyki Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – Około 15 proc. stanowili obcokrajowcy, głównie z Niemiec, Francji i Holandii. Decydowali się głównie na pobyty tygodniowe.
Właściciele takich gospodarstw oferują gościom wiele atrakcji: konie, ryby, wypożyczalnie sprzętu. Organizują przyjęcia, warsztaty, np. z garncarstwa czy malowania na szkle. – Jednak turyści przyjeżdżają głównie z uwagi na zdrowe, ekologiczne jedzenie – dodaje pani Jadwiga.

Raj dla narciarzy
Amatorzy sportów zimowych znajdą na Dolnym Śląsku wspaniałe warunki. Czarna Góra, Karpacz, Zieleniec czy Szklarska Poręba, położona u podnóża Szrenicy (1362 m n. p. m.) to najbardziej znane miejscowości. Oferują one wyciągi narciarskie, dobrze przygotowane trasy zjazdowe i nartostrady. Latem przyciągają pięknem malowniczych krajobrazów oraz kilometrami pieszych szlaków turystycznych. Dla miłośników rowerów górskich w Szklarskiej Porębie przygotowano system tras o łącznej długości prawie 500 km. Region jest również wyśmienitym miejscem do uprawiania wspinaczki skałkowej. •

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto