Dr Waldemar Gołębiowski, nowy ordynator oddziału pediatrii szpitala w Wałbrzychu chce zrobić tu wielospecjalistyczny ośrodek dla dzieci

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Dr n. med. Waldemar Gołębiowski nowym ordynatorem pediatrii w szpitalu w Wałbrzychu
Dr n. med. Waldemar Gołębiowski nowym ordynatorem pediatrii w szpitalu w Wałbrzychu Maciej Śmiarowski
Udostępnij:
Wałbrzyska pediatria zostaje w szpitalu im. A. Sokołowskiego. To w kończącym się roku 2021 najważniejsza informacja dla rodziców z naszego miasta. Oddział będzie też miał nowego ordynatora, wielu specjalizacji. To znakomity lekarz, który stworzył hospicjum dziecięce we Wrocławiu, dr n. med. Waldemar Gołębiowski.

Czarne chmury zbierały się nad oddziałem pediatrii Szpitala im. A Sokołowskiego w Wałbrzychu od kilku tygodni. Niemal do ostatnich chwil ważyły się jego losy, bo z pracy miało odejść kilku lekarzy, w tym dotychczasowa ordynatorka oraz zastępca ordynatora.

Jeśli czarny scenariusz by się sprawdził, rodzice dzieci musieliby szukać pomocy w szpitalu w Kamiennej Górze, Świdnicy bądź Dzierżoniowie. Oddział pediatryczny w Świebodzicach w całości został przekształcony na covidowy dla dorosłych.

Oddział pediatryczny w Wałbrzychu zostaje i nie zawiesi działalności

- Udało nam się pozyskać fantastycznego specjalistę, wykładowcę akademickiego, który zgodził się poprowadzić nasz oddział. Jest to osoba, która myśli o rozwoju pediatrii w Wałbrzychu - zdradza dr Mariusz Krata, zastępca dyrektora wałbrzyskiego szpitala.

Jak dodaje, na oddziale zostają też wszyscy dotychczasowi lekarze, z dniem 1 stycznia 2022 będzie ich tu pracowało kilkunastu.

- Zostaje sześciu dotychczasowych rezydentów, którzy przekazali że nie będą szukać pracy gdzie indziej i zamierzają swoją ścieżkę zawodową związać ze szpitalem w Wałbrzychu. Zostaje też trzech stażystów i czterech lekarzy. W tym pani doktor, dotychczasowa zastępca ordynatora - mówi dr Krata.

I dodaje, że z współpracę ze szpitalem kończy jedna lekarka, dotychczasowa ordynator, która będzie związana z placówką tylko do końca roku.

Grafik na styczeń obsadzony, oddziałem pokieruje nowy szef dr Waldemar Gołębiowski

Wyzwanie pokierowania wałbrzyską pediatrią przyjął dr n. medycznych Waldemar Gołębiowski z Wrocławia. To znany i ceniony w branży lekarz o wielu specjalizacjach.

Jest specjalistą z zakresu pediatrii, medycyny paliatywnej oraz onkologii i hematologii dziecięcej. Z inicjatywy wrocławskich pielęgniarek założył i szefował Wrocławskiemu Hospicjum dla Dzieci. Od 2007 roku. jest adiunktem w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz wykładowca opieki paliatywnej.

- Tak, przychodzę do pracy w Wałbrzychu 3 stycznia 2022 roku - mówi nam dr Waldemar Gołębiowski i uchyla rąbka tajemnicy. - Nie mam zamiaru przeciągać agonii tego miejsca. Wręcz przeciwnie. Zamierzam zrobić wszystko, by zorganizować tu wielospecjalistyczny ośrodek dla dzieci. Mam zapewnienie ze strony dyrekcji szpitala o tym, że chce rozwijać pediatrię. Chciałbym stworzyć tu ośrodek o świetności z czasów profesora Szymborskiego. (Profesor Janusz Szymborski, w 1979 został dyrektorem i ordynatorem oddziału w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Wałbrzychu. Odznaczony m.in. za "wzorową pracę w służbie zdrowia"; red.) - mówi przyszły ordynator oddziału.

By tak się stało, przede wszystkim potrzebny jest zespół fachowców różnych specjalizacji, no i oczywiście sprzęt oraz miejsce.

- Z kilkoma szanowanymi specjalistami prowadzę już rozmowy, nie zapadły jednak jeszcze żadne wiążące decyzje. Jeśli ci fachowcy zdecydują się dołączyć do naszego zespołu, będą musieli złożyć wypowiedzenia w dotychczasowych placówkach, często prywatnych, w których pracują. A to nie taka prosta rzecz - przyznaje dr Gołębiowski.

Jak dodaje, chciałby stworzyć wielospecjalistyczny zespół w ciągu najbliższego roku, jeszcze zanim ruszy w Wałbrzychu budowa pawilonu pediatrii przy szpitalu Sokołowskiego na Piaskowej Górze. Dotychczasowy oddział funkcjonuje w oderwaniu od głównej siedziby, przy ul. Batorego. - Z tego, co mi wiadomo jego budowa ma ruszyć za dwa lata.

O sprawę budowy pytamy Marcina Krzyżanowskiego, wicemarszałka województwa dolnośląskiego, odpowiedzialnego za sprawy zdrowia.

- Szpital w Wałbrzychu jest szpitalem marszałkowskim i wiemy, jak ważna jest kwestia budowy tego pawilonu przy szpitalu na Piaskowej Górze. Kilka dni temu na sesji budżetowej zabezpieczyliśmy pół miliona złotych na wkład własny. Budowa ma być finansowana z RPO i wpisaliśmy ją do programu jako priorytet. Docelowo zarezerwujemy na ten cel 7 mln zł. Rzeczywiście proces inwestycyjny do czasu uruchomienia budowy może potrwać jakieś dwa lata - mówi wicemarszałek Krzyżanowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie