Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Boguszowie-Gorcach przejmie gmina?

Elżbieta Węgrzyn
Czy gmina przejmie obiekt? Przekonamy się wkrótce
Czy gmina przejmie obiekt? Przekonamy się wkrótce Dariusz Gdesz
Dworzec kolejowy w Boguszowie-Gorcach niszczeje, jest jednak szansa na przejęcie go przez samorząd. PKP w ramach programu „Dworzec na własność” przekazały już gminom dziesiątki podobnych obiektów w całej Polsce.

– Gmina Boguszów-Gorce stara się o przejęcie od kolei budynku dworca. Rada miejska podejmie decyzję o tym w najbliższym czasie, jesteśmy w trakcie rozmów z PKP – zapowiada Paweł Sosialuk, wiceburmistrz Boguszowa-Gorc. Na terenie Boguszowa-Gorc są trzy dworce kolejowe: w Kuźnicach Świdnickich – dworzec Wschód, w dzielnicy Gorce – Zachód, a między nimi znajduje się stacja w Boguszowie przy u. Dworcowej 6, to na jej przejęciu zależy samorządowi.

Dworzec kolejowy w Boguszowie-Gorcach - historia

Dworzec w Boguszowie swoje najlepsze lata ma już dawno za sobą, powstał w 1874 roku, a kompleksowy remont przeszedł w latach 20. XX wieku. Od lat jego budynek straszy odpadającym tynkiem i łuszczącą się farbą. Na tej stacji przystaje najwięcej pociągów, tu też mieć przystanek projektowana kolej aglomeracyjna. – Chcemy, aby ten dworzec był wizytówką miasta, mamy świadomość, że będzie się to wiązało z kosztami. Zadbaliśmy już o jego otoczenie, wyremontowane są też otaczające go kamienice m.in. przy ul. Racławickiej – mówi Sosialuk i dodaje, że władze wystarają się też o możliwość wyburzenia dworcowej przybudówki, która szpeci budynek.
Remontowanie zabytkowych budynków dworcowych jest niezwykle kosztowne, dlatego kolej chętnie oddaje je na utrzymanie samorządom.

Dworzec kolejowy w Boguszowie-Gorcach - kolej proponuje

– Złożyliśmy gminie propozycję nieodpłatnego przejęcia budynku dworca na cele transportowe. Sądzimy, że przekazanie obiektu powinno nastąpić do końca tego roku. Zanim to jednak nastąpi rada miejska musi zaakceptować przejęcie dworca uchwałą – mówi Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu. Spółka w ramach programu „Dworzec na własność” w ostatnich latach przekazała samorządom 58 dworców kolejowych w całej Polsce przeszło w ręce lokalnych samorządów, najwięcej z nich, bo co czwarty znajduje się na Dolnym Śląsku. Gminy przejmują obiekty nieodpłatnie, ale po przejęciu same muszą je remontować. Takich pilnych prac wymaga dworzec w Boguszowie.

Pozostałe dwa dworce nadal należeć będą do kolei, jednak w nich w ostatnich latach dokonano najbardziej potrzebnych napraw. – W 2006 roku na dworcach Boguszów-Gorce Wschód i Zachód były wykonane kapitalne remonty dachów wraz z przebudową kominów. W ciągu roku są również wykonywane standardowe prace związane z bieżącym utrzymaniem budynków – zapewnia Sarna.
Kolej stara się o poprawę stanu linii kolejowej z Wrocławia przez Boguszów-Gorce do Jeleniej Góry. Zainwestowano w tory i infrastrukturę. W tym roku przebudowano ok. 4 km torów na trasie Boguszów Gorce – Boguszów Gorce Zachód, naprawiono też dwa wiadukty i wymieniono cztery rozjazdy. Roboty zakończono w sierpniu.

Dworzec kolejowy w Boguszowie-Gorcach - był remont

Najbardziej widocznymi zmianami się jednak wykonane prace na stacjach Boguszów-Gorce i Boguszów Gorce Zachód, gdzie przebudowano dwa perony. Zyskały nową nawierzchnię z płyt w kolorze wiśniowym, a także powstały tam wygodne przejścia przez tory. Perony podwyższono i przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, przez co pasażerom wygodniej jest wsiadać do pociągów. Na peronach zamontowano nowe oświetlenie i tablice informacyjne. Prace te kosztowały 16,78 mln zł.
Co powstanie w budynku boguszowskiego dworca, po przejęciu go przez gminę? – Decyzję podejmiemy po przejęciu obiektu. Z pewnością będzie tam poczekalnia i toalety dla podróżnych. Nie wykluczony jest też punkt gastronomiczny – wyjaśnia wiceburmistrz. Przykłady wcześniej przejętych dworców pokazuję, że takie postępowanie wszystkim się opłaca. Kolej nie musi w nie inwestować, a samorządy zyskują zabytkowe nieruchomości. Ich przeznaczenie bywa różne. .
Część lokalnych władz już z nich zrobiła doskonały użytek. W Dzierżoniowie i Świdnicy dworce zmienią się w centra przesiadkowe, w Karpaczu już dziś obiekt pełni funkcje Informacji Turystycznej, biblioteki publicznej i Muzeum Lalek.

Dworzec kolejowy w Boguszowie-Gorcach - Które dworce już przekazano?

Karpacz, Dzierżoniów, Świdnica Miasto, Szklarska Poręba Dolna, Bartnica, Kowary, Pławna Górna, Kowary Średnie, Szklarska Poręba Huta, Twardogóra, Marciszów, Kondratowice, Bystrzyca Kłodzka, Długopole Zdrój, Olszyna, Lubomierz, Zagórze Śląskie, Świeradów Zdrój i Stronie Śląskie. PKP S.A. przekazuje też teren po zlikwidowanych liniach kolejowych pod ścieżki rowerowe. W 2012 przekazano fragment linii Lubomierz - Mirsk, Kudowa Zdrój-granica.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto