18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dźwięk i światło w sztolniach Walimia

Artur Szałkowski, fot. Dariusz Gdesz
Sztolnie Walimskie
Sztolnie Walimskie Dariusz Gdesz
Gmina Walim - gospodarz sztolni hitlerowskiego kompleksu Riese, zamontowała w nich system, który umożliwia turystom wycieczkę w czasy II wojny światowej.

– Na montaż systemu dźwięk i światło w sztolniach Walimia, pozyskaliśmy 30 tys. zł z urzędu marszałkowskiego – mówi Marcin Szewczak z działu promocji gminy Walim.

Po uruchomieniu systemu, dźwięk i światło wydobywają się z ukrytych w pomieszczeniu głośników i lamp. Słychać nadjeżdżające ciężarówki, które zatrzymują się przy wylocie sztolni. Następnie słychać krzyki esesmanów, którzy nakazują więźniom wysiadać. Jeden z Niemców informuje łamaną polszczyzną, że prace przy drążeniu sztolni będą wykonywać na chwałę III Rzeszy. Atmosferę grozy potęgują dźwięki wojskowych butów i więziennych chodaków po skalnym rumoszu, dźwięki pracy w sztolniach oraz odtworzona ucieczka jednego z więźniów, która kończy się jego zastrzeleniem. Całość uzupełniona jest efektami świetlnymi. Gospodarze obiektu podkreślają, że dodatkowe światło i dźwięk w sztolniach Walimia, nie jest rodzajem taniej sensacji. Ma uświadamiać turystom przeszłość tego miejsca.

– Wiele osób goszczących w podziemnych obiektach kompleksu Riese, taktuje je w kategoriach atrakcji turystycznej – wyjaśnia Dariusz Tomalkiewicz, wiceprezes Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej i przewodnik po Sztolniach Walimskich. – W ten sposób uświadamiamy im, że znaleźli się w miejscu gdzie niewolniczo pracowało i zginęło tysiące więźniów.

To już kolejne tego typu przedsięwzięcie w sztolniach Walimia. W głębi sztolni nr I zainstalowany jest system dźwiękowo-świetlny, który uświadamia turystom, jakie odczucia towarzyszyły osobom kryjącym się podczas II wojny światowej w schronach, przed nalotem i bombardowaniem. Największe wrażenie na zwiedzających robi jednak system dźwięk i światło, który zainstalowano w sztolni nr III. Ustawione są tam manekiny ubrane w pasiaki więźniów. Po uruchomieniu aparatury z głośników wydobywają się dźwięki uderzeń młotów i pracy potężnych wiertarek, całość uzupełnia gra świateł. Kiedy milkną odgłosy pracy, światła są przygaszane, zapalają się znicze i z głośników słychać głos lektora, który odczytuje nazwiska osób, które straciły życie drążąc sztolnie w Walimiu.

TU ZOBACZYCIE JAK WYGLĄDAJĄ SZTOLNIE KOMPLEKSU RIESE POD ZAMKIEM KSIĄŻ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto