Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elon Musk grozi pracującym zdalnie - co na to branża IT i pracownicy zdalni w Polsce?

Redakcja
Elon Musk grozi pracownikom zdalnym, co na to specjaliści IT?
Elon Musk grozi pracownikom zdalnym, co na to specjaliści IT? Karolina Misztal/Polska Press
Elon Musk jest przeciwnikiem pracy zdalnej i ma dość niepochlebne zdanie o osobach, w ten sposób wykonujących swoje służbowe obowiązki. Właściciel Tesli wręcz grozi takim pracownikom, a co na to branża IT i osoby pracujące zdalnie w Polsce?

Spis treści

Elon Musk to milioner i celebryta, który chętnie wypowiada się na wszelkie tematy. Często jego opinie są skrajne, a niejednokrotnie mijają się z rzeczywistością. Niemniej, o każdej wypowiedzi właściciela Tesli i SpaceX robi się głośno, podobnie jak w tym przypadku. Najnowsze kontrowersje wzbudził bowiem stosunek Elona Muska do pracy zdalnej, a nawet groźby pod adresem osób w ten sposób wykonujących swoje obowiązki. O co konkretnie chodzi?

Elon Musk i praca zdalna

Jak pamiętamy, Elon Musk ma „specyficzne” podejście do wielu tematów i np. sprzeciwiał się tymczasowemu zamykaniu zakładów pracy w czasie pandemii oraz przechodzeniu na zdalny system pracy. Okazuje się, iż milioner nadal nie zmienił swojego negatywnego nastawiania w tej kwestii. Co więcej, według nieoficjalnych informacji, grozi on pracownikom firmy Tesla, że jeśli nie powrócą do biur na „minimum 40 godzin tygodniowo”, to stracą zatrudnienie.

Tesla to prężnie rozwijająca się firma, ale potrzebuje wysokiej klasy specjalistów, których restrykcje Elona Muska mogą odstraszyć.
Tesla to prężnie rozwijająca się firma, ale potrzebuje wysokiej klasy specjalistów, których restrykcje Elona Muska mogą odstraszyć. Szymon Starnawski/Polska Press

Choć Elon Musk nie potwierdził tych doniesień, to otwarcie mówi, że jego zdaniem praca zdalna rozleniwia”, a jej zwolennicy zwyczajnie „unikają chodzenia do pracy”. Z kolei w odpowiedzi na pytanie jednego z użytkowników Twittera, odnośnie rzekomych rozporządzeń i co z ich przeciwnikami, milioner odpowiedział, że „Powinni udawać, że pracują gdzie indziej”.

Czy Elon Musk ma rację?

Według większości badań, przeprowadzonych m.in. przez ekonomistów i psychologów wynika, że pracownicy zdalni są nie mniej wydajni, niż gdy osoby te pracowały stacjonarnie. Właściwie, w wielu przypadkach okazują się nawet bardziej wydajni, w stosunku do poziomu pracy wykonywanej w biurze. Wynika to z kliku czynników, a wśród najważniejszych są m.in.:

  • Przeznaczenie na „pracę właściwą” czasu spędzanego dotychczas na dojazdach.
  • Oszczędność czasu owocuje także dłuższym odpoczynkiem i poprawą relacji rodzinnych. To natomiast odbija się pozytywnie na nastawieniu pracowników i ich gotowości do pracy.

Wielu pracowników wskazuje na skrócenie i lepsze wykorzystanie także czasu, przeznaczanego w biurze na „zbędne spotkania i rozmowy”. Według nich, nie tylko absorbują one czas, ale są często dystraktorami podczas wykonywania obowiązków wymagających skupienia.

Specjaliści IT są siła napędową firm technologicznych i chcą pracować zdalnie.
Specjaliści IT są siła napędową firm technologicznych i chcą pracować zdalnie. Lukasz Gdak/Polska Press

Branża IT i polscy pracownicy o pracy zdalnej, a kłopoty Muska

Tym czasem okazuje się, że Elon Musk nie tylko nie do końca ma rację w temacie pracy zdalnej, ale jego wymagania w stosunku do pracowników mogą zaszkodzić jego firmom. Dlaczego? Ponieważ pracownicy, szczególnie z branży IT, a w większości o takowych chodzi w SpaceX i Tesli, nie chcą wracać do biur.

Portal z ogłoszeniami pracy w branży IT, No Fluff Jobs, opublikował ciekawy raport. Dotyczy on podejścia do pracy zdalnej pracowników z rynku technologicznego właśnie, a zawarte w nim dane odnoszą się także do Polski. Według tychże informacji, w naszym kraju aż 74,6% specjalistów IT pracuje w pełni zdalnie w ciągu tygodnia i jest to największy pod tym względem odsetek w Europie środkowo-wschodniej (najniższy jest na Węgrzech i wynosi 45,5%). Dodatkowo z raportu wynika, że pracownicy branży IT pozytywnie oceniają pracę zdalną i dostrzegają wiele jej zalet. W związku z tym, aż 55,77% z nich stwierdziło, iż tryb ten jest ich „wymarzonym” i nie zamierzają go zmieniać.

Rynek pracy wciąż potrzebuje specjalistów z branży IT, więc lepiej ich nie zniechęcać do swojej firmy.
Rynek pracy wciąż potrzebuje specjalistów z branży IT, więc lepiej ich nie zniechęcać do swojej firmy. Przemyslaw Swiderski/Polska Press

Co więcej, specjaliści ci jawnie deklarują chęć do zmiany pracy w przypadku, gdy pracodawca będzie od nich wymagał powrotu do pracy stacjonarnej w biurze. Nie inaczej sprawa wygląda w większości innych, rozwiniętych państw. Dlatego też w kuluarach pojawiła się informacja, iż największy konkurent SpaceX, czyli firma kosmiczna Origin, zamierza skorzystać na obecnej sytuacji. Należący do założyciela podmiot ma bowiem nadzieję na „przejęcie” wysokiej klasy specjalistów swego rywala, którzy postanowią poszukać innego zatrudnienia w reakcji na rozporządzenia wprowadzane przez Elona Muska. Jeśli takowych będzie wielu, to firmy SpaceX i Tesla, które są stricte technologiczne i potrzebują specjalistów, będą miały przez swego właściciela nie lada kłopoty.

Sprawdź też:

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Elon Musk grozi pracującym zdalnie - co na to branża IT i pracownicy zdalni w Polsce? - GRA.PL

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto