Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emeryt z Wałbrzycha pomógł dziesiątkom osób (być może wielu uratował życie). Oddał 120 litrów krwi!

Paweł Gołębiowski
Paweł Gołębiowski
Dzisiaj (14 czerwca) Światowy Dzień Krwiodawcy, warto przy tej okazji wspominać o takich ludziach jak pan Jerzy. Oddawał krew przez 25 lat. A zaczęło się właściwie przypadkiem.

– W 1967 roku miałem 18 lat, stawałem do komisji przedpoborowej. Powiedzieli nam, że kto odda krew ten nie pójdzie do wojska. Chłopcy rzucili się do oddawania. I ja też. Oczywiście do wojska i tak nas wzięli – wspomina wałbrzyszanin, Jerzy Ciempa.

Dla niego było to jednak pierwsze zetknięcie się z krwiodawstwem. Później oddawał krew kiedy był w wojsku, i później, kiedy pracował na kopalni „Thorez”. W sumie trwało to 25 lat, do 1992 roku.

Ma rzadką grupę krwi

– Musiałem przestać, bo byłem już starszy i wtedy przeszedłem operację woreczka żółciowego. Ale muszę przyznać, że to oddawanie krwi nawet dobrze wpływało na moje samopoczucie. No i byłem dumny, że mogę zrobić coś dla drugiego człowieka. W sumie 40 litrów krwi oddałem metodą tradycyjną i 80 litrów jako dawca osocza – wspomina pan Jerzy. – Duże znaczenie miało z pewnością to, że mam rzadką grupę krwi – antyRh, dokładnie A1Rh - (+). Jest przetaczana np. noworodkom. Było nas z tą grupą dziesięciu. Bywało, że w czasie pracy byłem pilnie wzywany do oddania krwi i specjalnie organizowano dla mnie wyjazd na powierzchnię – dodaje.

Przez lata niewiele się zmieniło. Krew ciągle jest potrzebna, bo tego leku nie da się wyprodukować.

– W tej chwili sytuacja jest w miarę stabilna, ale zmienia się dynamicznie. Krew potrzebna jest zawsze, zwłaszcza grupy Rh -. A pamiętać trzeba, że za chwilę trudny okres wakacyjny. Krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, do tego zwiększa się np. ilość wypadków – mówią nam w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni

Wyjaśniają też, że oddawanie krwi jest bezpieczne, wbrew obiegowym opiniom – nie uzależnia. Można zatem oddawać krew przez lata i przestać bez konsekwencji zdrowotnych.
Krew jest pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Jednorazowo od osoby ważącej co najmniej 50 kg lub więcej można pobrać 450 – 45 ml krwi (l jednostka).

Jerzy Ciempa za to co robił był doceniany, w latach 70-tych zaproponowano mu np. wyjazd na wczasy nad Morze Czarne. Był też odznaczany, dostał między innymi Złoty Krzyż Zasługi, a na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono mu odznaczenie Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Na mapce poniżej zobaczysz gdzie znajduje się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto