MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Emerytury na Dolnym Śląsku w 2024 roku: Jedna ma niespełna 1 zł, drugi ponad 30 tysięcy zł. Jak to możliwe?

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Emerytalnym regionalnym "krezusem" jest Wrocławianin, który aktywność zawodową zakończył w wieku 78 lat. Jego przelew miesięczny na konto należy do najwyższych w Polsce, a najwyższa emerytura w kraju przekracza 40 tys. złotych.
Emerytalnym regionalnym "krezusem" jest Wrocławianin, który aktywność zawodową zakończył w wieku 78 lat. Jego przelew miesięczny na konto należy do najwyższych w Polsce, a najwyższa emerytura w kraju przekracza 40 tys. złotych. Elżbieta Węgrzyn
W marcu 2024 waloryzacja rent i emerytur, ale już dziś warto spojrzeć do kieszeni emerytów. Na Dolnym Śląsku jest ich 510 tys., ale wysokości ich emerytury otrzymywane z ZUS potrafią odróżniać "lata świetlne"... a raczej szeregi zer. Dlaczego wałbrzyszanka dostaje miesięcznie 22 grosze emerytury, a wrocławianin ponad 30 tys. zł? Tłumaczy przedstawicielka ZUS.

Spis treści

Emeryturowe góry i doliny na Dolnym Śląsku

-22 grosze dostaje Wałbrzyszanka, który przeszła na emeryturę w wieku 60 lat a przepracowała w ciągu swojego życia, na umowie zlecenia tylko sześć miesięcy. Najwyższą emeryturą może się cieszyć Wrocławianin. Co miesiąc przelewamy na jego konto ponad 30 tys. zł – wyjaśnia regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Emerytalnym regionalnym "krezusem" jest Wrocławianin, który aktywność zawodową zakończył w wieku 78 lat. Jego przelew miesięczny na konto należy do najwyższych w Polsce, a najwyższa emerytura w kraju przekracza 40 tys. złotych. Najniższy przelew ma natomiast Wałbrzyszanka, która na umowie zleceniu przepracowała w całym swoim życiu zaledwie sześć miesięcy na umowie cywilnoprawnej.
Za kilka tygodni te kwoty wzrosną w wyniku corocznej, marcowej waloryzacji, która w tym roku, jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wyniesie 112,12 proc.
Jak podaje Iwona Kowalska-Matis przeciętna emerytura na dolnym Śląsku w 2023 roku wynosiła 3 492,47 zł, przy średniej emeryturze w kraju 3 457,00 zł brutto, jednak w praktyce to tylko liczba, za którą stoją również liczby skrajne.

Emerytalni bogacze i pariasi według danych ZUS (z uwzględnieniem wieku przejścia na emeryturę)

  • Wrocław 30 172,20 zł - Lekarz - przeszedł na emeryturę w wieku 78 lat - Mężczyzna
  • Wrocław 22 455,93 zł - Nauczyciel - 83 lata - Kobieta
  • Wałbrzych 18 221,35 zł - specjalista ds. doskonalenia organizacji - 61 lat - 9 m-cy M
  • Wałbrzych 22 415,58 zł - starszy maszynista - 56 lat - 5 m-cy - M
  • Legnica 19 418,13 zł - kierownik wydziału - 68 lat - M
  • Legnica 20 164,62 zł - Wychowawca - 78 lat - M

Ale są też emerytury groszowe

  • Wrocław - 0,62 zł - zakład karny - przeszedł na emeryturę w wieku 66 - mężczyzna
  • Wałbrzych 0,22 zł -Umowa zlecenia - 60 - kobieta
  • Legnica 0,49 - Umowa zlecenia - 60 - Kobieta

Co wpływa na wysokość emerytury?

Wysokość emerytury zależy od tego ile pieniędzy zgromadzimy na emerytalnym koncie, dlatego praca „na czarno” lub na umowę o dzieło, od których nie odprowadza się składek dają w efekcie groszowe emerytury.

- _Także bezpłatne urlopy i ciągłe zwolnienia lekarskie są gwarancją niskiej emerytury. Tylko wieloletnie gromadzenie składek na indywidualnym koncie emerytalnym zapewnia wysokie wypłaty z ZUS po przejściu na emeryturę. Zawsze, gdy młody człowiek pyta mnie, jaką będzie miał w przyszłości emeryturę wtedy odpowiadam mu, że taką, jaką sobie wypracuje _– mówi nasza rozmówczyni.

Emerytury na Dolnym Śląsku w 2024 roku: Jedna ma niespełna 1 zł, drugi ponad 30 tysięcy zł. Jak to możliwe?
Najniższy przelew ma natomiast Wałbrzyszanka, która na umowie zleceniu przepracowała w całym swoim życiu zaledwie sześć miesięcy na umowie cywilnoprawnej. Elżbieta Węgrzyn

Rzeczniczka wyjaśnia, że kiedy składamy wniosek o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego wtedy kwota, jaką zgromadziliśmy na indywidualnym koncie emerytalnym jest dzielona przez ilość miesięcy naszego dalszego życia. Jasno z tego wynika, że kwota emerytury jest wynikiem prostego działania matematycznego. Staż pracy brany jest przez ZUS pod uwagę tylko wtedy, gdy z wyliczeń wychodzi kwota emerytury niższa niż gwarantowana, która jeszcze do końca lutego wynosi 1588,44 zł brutto.

- Jeżeli kobieta pracowała minimum prze 20 a mężczyzna przez 25 lat wtedy ZUS będzie im wypłacał kwotę gwarantowaną minimalnej emerytury. Jeśli tego stażu ktoś nie ma dostanie tyle emerytury ile nazbierał na koncie emerytalnym podzielone przez dalszą średnią trwania życia – mówi Kowalska-Matis.

Rzeczniczka wyjaśnia, że bardzo niskie kwoty emerytur mają te osoby, które pracowały bardzo krótko lub pracowały „na czarno” i do ZUS nie wpływały żadne składki.
Dane ZUS jasno pokazują, że długa i legalna praca są gwarantem tego, że wypłacana na starość emerytura jest wysoka.

- To z racji tego, że środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym są dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Czy przeliczenie emerytury jest możliwe?

Przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe tylko w ściśle określonych sytuacjach. Wniosek o przeliczenie można złożyć wtedy, gdy senior, który osiągnął powszechny wiek emerytalny i przeszedł na emeryturę, ale nadal pracuje i odprowadza składki do ZUS lub dostarczy nowe dokumenty potwierdzające zatrudnienie, które nie były wcześniej uwzględnione podczas wyliczenia kwoty emerytury.

- _Przeliczenie jest możliwe, gdyż nowe dokumenty potwierdzające pracę mogą podwyższyć kapitał początkowy a gdy emeryt pracuje do ZUS wpływają nowe składki na ubezpieczenie społeczne. W sytuacji, gdy ktoś tylko siedzi i czeka na emeryturę z ZUS składanie wniosków o przeliczenie nie ma podstaw gdyż na koncie emerytalnym seniora nic się nie zmienia _– rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka zapewnia, że emeryt, który ani nie pracuje ani nie dostarczy nowych dokumentów - po złożeniu wniosku o przeliczenie dostanie odmowę a samo składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię” – dodaje.

Emerytalnym regionalnym "krezusem" jest Wrocławianin, który aktywność zawodową zakończył w wieku 78 lat. Jego przelew miesięczny na konto należy do najwyższych w Polsce, a najwyższa emerytura w kraju przekracza 40 tys. złotych.

Emerytury na Dolnym Śląsku w 2024 roku: Jedna ma niespełna 1...

oprac. na podstawie danych z ZUS Dolny Śląsk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto