Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejska Perła Baroku w Krzeszowie - turystom udostępniono niezwykłe obiekty

Mat. prasowy
Europejska Perła Baroku
Europejska Perła Baroku w Krzeszowie - turystom udostępniono niezwykłe obiekty

Europejska Perła Baroku, czyli Opactwo Pocysterskie w Krzeszowie. to jedyny obiekt sakralny w Polsce, który proponuje tak szerokie możliwości zwiedzania. Wraz z dniem 1-ego maja monumentalny pocysterski kompleks w Krzeszowie otworzył dla zwiedzających niezwykle interesujące obiekty, o których zwiedzeniu w innych tego typu miejscach w Polsce można tylko pomarzyć.
Wnętrza krzeszowskich świątyń zachwycają pięknem światowej klasy rzeźby i malarstwa, trudno jednak pominąć architekturę. Każdy obiekt i każdy element współtworzący ten kompleks charakteryzuje się najwyższej klasy kunsztem - rzemieślniczym i artystycznym, krzeszowscy opaci bowiem ściągali do pracy wybitnych artystów i budowniczych. Zapoznajmy się więc z najbardziej "topowymi" obiektami Trasy Rozszerzonej.

Szczególnym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się strych i lewa wieża Kościoła Klasztornego. Ze względu na pożar, który nieco ponad 100 lat temu spalił 71-metrową wieżę, tylko część schodów zachowała się w oryginalnym stanie, niezmienny natomiast pozostał krajobraz. Widok roztacza się na całą kotlinę krzeszowską oraz na Karkonosze z dominującą Śnieżką. Strych znajduje się w połowie drogi na punkt widokowy, czyli w okolicach setnego stopnia klatki schodowej. Konstrukcja więźby dachowej składa się z trzech poziomów kładek, rozkłada ona ciężar dachu w taki sposób, aby żadna z belek tworzących więźbę nie dotyka sklepień - fenomenalny widok! Rozpięcie więźby na szerokość 29 metrów było w czasach baroku wielkim osiągnięciem konstrukcyjnym. Ciekawym elementem obiektu są też żebra utrzymujące sklepienie, architektom baroku udało się je przenieść na stronę strychy, tak aby ich wewnętrzną część w całości zapełnić freskami.

Turyści odwiedzający Pocysterskie Opactwo mają także możliwość zwiedzenia Klasztornych Podziemi, wewnątrz łatwo jest znaleźć pozostałości gotyckich kościołów wykorzystane do budowy dziś widniejących świątyń. Udostępnione podziemia były przygotowane pod pochówek cystersów, toteż odwiedzający mają możliwość zapoznać się z cysterską ceremonią pogrzebową oraz mogą zobaczyć oryginalną trumnę. Oprócz wspomnianych atrakcji w ramach Trasy Rozszerzonej dostępne jest także Muzeum Opactwa oraz Letni Pawilon na Wodzie - jedyny tego typu drewniany budynek w Europie stanowiący istną galerię sztuki.

Elementy Trasy Rozszerzonej to gratka dla odkrywców, jednak Trasa Podstawowa także warta jest zobaczenia. Na miejscu dostępne są audio-przewodniki oraz przewodnicy. Z pewnością podróż przez ponad 700-letnią historię opactwa należy do tych niezapomnianych. Trasa Podstawowa dostępna jest codziennie, Trasa Rozszerzona dostępna jest przez cały długi weekend majowy oraz we wszystkie weekendy aż do 31 października.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto