18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fatum nad wałbrzyskim dukatem

Artur Szałkowski
Dukat wałbrzyski
Dukat wałbrzyski Muzeum w Wałbrzychu
Premiera wałbrzyskich monet okolicznościowych opóźni się, o co najmniej kilka dni.

Na czwartek (25 sierpnia) w Muzeum w Wałbrzychu, zaplanowana była prezentacja okolicznościowych miejskich dukatów. Niestety z przyczyn niezależnych od muzeum, premierę trzeba było odwołać.
– Zadzwonił do nas kontrahent, z którym podpisaliśmy umowę na wykonanie monet i poinformował, że uszkodził ich matryce – wyjaśnia Marek Stadnicki, dyrektor Muzeum w Wałbrzychu. – Poinformował nas również, ze naprawa matryc potrwa kilka dni.
To nie pierwsze problemy z kontrahentem, który nie dotrzymał już trzeciego terminu dostarczenia wałbrzyskich dukatów. Dlatego ich oficjalna prezentacja była już przesuwana z początku sierpnia na połowę miesiąca, później na jego koniec i obecnie na przełom sierpnia i września. Tymczasem zainteresowanie okolicznościowymi wałbrzyskimi dukatami jest ogromne.
– Po tym jak nagłośniliście temat dukatów w Gazecie Wrocławskiej, Panoramie Wałbrzyskiej oraz na portalu walbrzych.naszemiasto.pl, otrzymujemy wiele telefonów od osób, które chcą kupić te monety – mówi Marek Stadnicki. – Ich potencjalni nabywcy chcą się nawet zapisywać na listy w obawie, że może dla nich zabraknąć dukatów.
Pierwsza seria wałbrzyskich dukatów o nominałach 1, 3 i 6, nawiązuje do wybitnych architektów związanych z miastem. Awers 1 dukata będzie zdobił pałac Albertich, autorstwa Leopolda Niederackera, nazywanego budowniczym Wałbrzycha. Na awersie 3 dukatów będzie kościół p.w. św. Aniołów Stróżów zaprojektowany przez wirtuoza neogotyku Alexisa Langera. Natomiast na awersie 6 dukatów zostanie umieszczony wizerunek kościoła ewangelickiego p.w. Zbawiciela. Architektem tej budowli był z kolei Carl Gotthard Langhans, miedzy innymi twórca Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Monety będzie można kupić w muzeum w cenie nominałów, czyli za 1 zł, 3 zł i 6 zł

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto