18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Festiwale żywności w regionie wałbrzyskim: Czym chata bogata!

Elżbieta Węgrzyn
Zapraszamy na imprezy Materiały organizatorów
Festiwale żywności w regionie wałbrzyskim są od lat popularne. W sierpniu jest prawdziwy wysyp festiwali poświęconym kulinarnym bogactwom regionu

Festiwale żywności w regionie wałbrzyskim

Festiwale i święta zadedykowane lokalnym przysmakom mają w regionie wałbrzyskim wielu wielbicieli. Na „smaczne uroczystości” przyjeżdża też wielu turystów. Kolejny festiwal poświęcony kulinarnemu kunsztowi mieszkańców już w sobotę, 2 sierpnia.
– Podczas II Sowiogórskiego Festiwalu Gulaszu w Walimiu gotować będą nasi goście z Węgier, przedstawiciele gospodarstw agroturystycznych i wójt – zapowiada Wioletta Sowa z Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Początek konkursu o najlepszy gulasz o godz. 14 w Parku Jordanowskim. W tym roku przygotowywane będzie aż 18 gulaszy z różnych mięs. Z pewnością będzie wśród nich baranina, wołowina, wieprzowina oraz mięso z kozy. – W ubiegłym roku jeden z gulaszy przyrządzono również z ryb. Receptury tegorocznych smakołyków są tajemnicą – dodaje Sowa. Początek degustacji o godz. 16.
Przez całe popołudnie i wieczór w Parku Jordanowskim rozbrzmiewać będą swojskie przyśpiewki, wystąpią też węgierscy goście z gminy Harkakötöny, a o godz. 22 będzie można zobaczyć pokaz sztucznych ogni. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć 10 stylizowanych na obiekty uzdrowiskowe altan, nową scenę a także grające i podświetlane drzewo z barwnym oświetleniem LED oraz głośniki. Drzewo będzie można uruchomić za pomocą sms-a.
Natomiast już za dwa tygodnie kolejne pyszne święto – 8. Festiwal Sera w Dziećmorowicach. Odbędzie się 15 sierpnia tradycyjnie w Góralskiej Karczmie.

15 sierpnia - 8. Festiwal Sera
Producenci serów i produktów mlecznych prezentują swoje wyroby w Góralskiej Karczmie w Dziećmorowicach w gminie Walim. Wybierana jest każdego roku najlepsza potrawa z serem i producent sera. Do tej ostatniej rywalizacji już zgłosiło się 12 producentów.

23 sierpnia - Biesiada Ziemniaczana pod Mniszkiem
Wcześniej w bibliotece w Gorcach, a od tego roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym o cenne nagrody walczą gospodynie domowe z Boguszowa-Gorc i nie tylko. W konkursie prezentowane są potrawy ziemniaczane na ciepło i na zimno. Jury ocenia też podanie potrawy i dekorację stołu. Początek atrakcji o godz. 15. Wciąż można się zgłaszać do rywalizacji.

24 sierpnia - 12. Dolnośląski Festiwal Zupy
Święto o ugruntowanej tradycji ściąga do Jedliny-Zdroju nawet 10 tys. odwiedzających i wielbicieli gorących wywarów. Do rywalizacji o pamiątkowe wazy, ale też atrakcyjne nagrody rzeczowe zapisują się osoby indywidualne, a także restauratorzy i przedstawiciele gospodarstw agroturystycznych z ziemi wałbrzyskiej a także z Kotliny Kłodzkiej. Zupy gotują też samorządowcy i przedstawiciele firm i instytucji. Podczas tego wydarzenia swoje wyroby prezentują też lokalni rękodzielnicy. Dolnośląski Festiwal Zupy został doceniony przez Dolnośląską Organizację Turystyczną, która uhonorowała tą imprezę tytułem Największe Turystyczne Wydarzenie Regionu.

- 15-17 sierpnia - 14. Jarmark Pszczelarski Miodobranie
Prezentacje dokonań gospodarstw pasiecznych połączono z koncertami grup folklorystycznych z całej Europy.

- Będzie Święto Pieroga
Inne lokalne święta i festiwale już za nami lub odbędą się po wakacjach. Na wrzesień zaplanowano m.in. Święto Pieroga w Czarnym Borze. (ELW)

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Dodaj ogłoszenie