Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Sudecka może odzyskać ...balkony

Artur Szałkowski
Dyrekcja Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu odnalazła w Archiwum Państwowym w Kamieńcu Ząbkowickim nieznane plany swojej siedziby, które wykonano w 1921 r.
Dyrekcja Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu odnalazła w Archiwum Państwowym w Kamieńcu Ząbkowickim nieznane plany swojej siedziby, które wykonano w 1921 r. Dariusz Gdesz
Filharmonia Sudecka może odzyskać ...balkony. Jej dyrekcja zabiega w urzędzie marszałkowskim o dotacje na remont, który przywróci sali koncertowej jej dawny wygląd.

Filharmonia Sudecka może odzyskać ...balkony. W ostatnich latach dokonano modernizacji obiektów niemal wszystkich instytucji kultury, które podlegają Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu. Dzięki temu odnowiona została m.in. siedziba Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Niestety modernizacja ominęła siedzibę Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu przy ul. Słowackiego. Odwiedzając ją można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tu w latach 80.

Niestety nie przynosi to chluby instytucji, która często gości u siebie renomowanych dyrygentów i solistów z całego świata. Szansą na zmianę wizerunku siedziby Filharmonii Sudeckiej są pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej, z przeznaczeniem na dziedzictwo kulturowe, które ma do rozdysponowania urząd marszałkowski.

– Są to prawdopodobnie ostatnie na Dolnym Śląsku pieniądze unijne, które będzie można przeznaczyć na modernizację siedzib instytucji kultury – wyjaśnia Elżbieta Łaganowska, dyrektor Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. – W puli jest około 10 mln zł. Gdyby udało się nam pozyskać całość, to moglibyśmy przywrócić filharmonii należny jej wygląd. Mniejsza dotacja na to nie wystarczy.

Niestety wałbrzyska filharmonia ma konkurenta, który również aplikuje o dotację. To legnicki teatr, który został już zmodernizowany, ale zabiega o fundusze na budowę drugiej sceny. Trudno zatem obecnie przesądzić, która z instytucji kultury podległych marszałkowi otrzyma dotację. Dyrekcja Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu duże nadzieje pokłada m.in. w raporcie członków komisji kultury urzędu marszałkowskiego, którzy wizytowali placówkę.

Członkowie komisji nie mieli wątpliwości, że placówka przy ul. Słowackiego wymaga i to w trybie pilnym remontu kapitalnego. Przygotowując wniosek o dotację na remont siedziby Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, który został już złożony w urzędzie marszałkowskim, dyrekcja placówki dotarła do niezwykłych i dotychczas nieznanych dokumentów.

– W Archiwum Państwowym w Kamieńcu Ząbkowickim natrafiliśmy na plany i szkice naszej siedziby, które sporządzono w 1921 roku – mówi Tomasz Janczak, zastępca do spraw artystycznych dyrektora Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

Ciekawostką jest to, że odnalezione w archiwum dokumenty przygotowano przez lub na zlecenie wałbrzyskiej policji. Prawdopodobnie chodziło o sprawy związane z ochroną przeciwpożarową. Nakreślone ołówkiem plany i szkice ujawniają nieznaną przeszłość obiektu. Wynika z nich, że miejsc siedzących na widowni sali koncertowej było wówczas 491. Teraz jest ich 273. Ponadto na sali koncertowej było 205 miejsc na nieistniejących obecnie balkonach, które sięgały aż do sceny. Z odnalezionych dokumentów wynika, że ściany sali przypominały wyglądem wnętrze Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju.

Dyrekcja filharmonii chciałby odbudować m.in. balkony na sali koncertowej. Dlatego za naszym pośrednictwem zwraca się do wszystkich osób, które dysponują np. fotografiami lub rysunkami dawnej sali o ich udostępnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto