Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorączka „złotego pociągu” też w Mieroszowie

Artur Szałkowski
Tunel w Unisławiu Śląskim, w którym dokonano nielegalnych odwiertów
Tunel w Unisławiu Śląskim, w którym dokonano nielegalnych odwiertów FB Gmina Mieroszów
Gorączka „złotego pociągu” też w Mieroszowie. Nielegalni poszukiwacze skarbów uszkodzili tunel kolejowy położony na linii nr 291

Gorączka „złotego pociągu” też w Mieroszowie. Informacja o pancernym pociągu, który ma być rzekomo zakopany w Wałbrzychu sprawiła, że do miasta zaczęły ściągać tłumy poszukiwaczy skarbów z najodleglejszych zakątków kraju. Na teren, gdzie ma być ukryty pociąg wstępu nie mają, bo został zamknięty i pozostaje pod stałym nadzorem strażników ochrony kolei i policjantów. W związku z tym poszukiwacze starają się odnaleźć choćby namiastkę „złotego pociągu”. Kilka dni temu doszło do tragicznego wypadku na cmentarzu w Świebodzicach, które sąsiadują z Wałbrzychem. Trzech mieszkańców województwa lubuskiego włamało się do grobowca, w którym spodziewali się odnaleźć skarby. Jeden z nich - 39-latek spadł z wysokości kilku metrów i zginął na miejscu. Kolejna informacja o nielegalnym poszukiwaniu skarbów napłynęła od władz Mieroszowa w powiecie wałbrzyskim.

– Nieznani sprawcy, bez wymaganych zezwoleń dokonali odwiertów w tunelu, który jest położony w Unisławiu Śląskim. W efekcie doprowadzili do zawalenia części betonowego pokrycia tunelu – mówi Marcin Raczyński, burmistrz Mieroszowa. – O sprawie poinformowaliśmy Straż Ochrony Kolei oraz Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.

Z przekazów historycznych wynika, że w tunelu istniała zwrotnica kolejowa, która miała kierować składy pociągów pod górę Dzikowiec (836 m n.p.m.), oddaloną od tunelu o ok. 1 km. Władze Mieroszowa podkreślają, że w temacie tunelu są otwarte na współpracę z grupami eksploracyjnymi, ale pod warunkiem, że działają one zgodnie z prawem i dysponują stosownymi zezwoleniami na prowadzenie poszukiwań. Wówczas korzyści będą po obu stronach. Eksploratorzy będą mogli w legalny sposób dokonać odkrycia i będzie im również przysługiwało prawo do 10 proc. wartości znaleźnego, jeśli w tunelu zostanie odnalezione coś wartościowego. Natomiast gmina w postaci tunelu, o ile w ogóle istnieje, zyska atrakcję turystyczną. Burmistrz Mieroszowa dodaje, że nie będzie natomiast zgody na prowadzenie dzikiej eksploracji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto