Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góry Sowie to tajemnicze miejsce z wyśmienitą kuchnią. Tradycja, nowoczesność, sezonowość i regionalność

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Świdnicka restauracja Fado i Wino łączy smaki Półwyspu Iberyjskiego i Dolnego Śląska
Świdnicka restauracja Fado i Wino łączy smaki Półwyspu Iberyjskiego i Dolnego Śląska Fado i Wino
W Górach Sowich można nie tylko wędrować, jeździć na rowerze, zwiedzać ciekawe zabytki i urokliwe miejscowości czy odkrywać ich tajemnice. Z całą pewnością można tu też dobrze zjeść! Dolny Śląsk to tygiel kulturowy, pełen rozmaitych smaków, które mieszkańcy przywieźli ze sobą z różnych zakątków Polski i Europy. Do tego niesamowita gościnność autochtonów i mamy przepis na udaną ucztę! Zobaczcie, gdzie warto zjeść w Górach Sowich!

Spis treści

Góry, tajemnice, zamki i pałace, zachwycająca fauna i flora, a do tego wyśmienite jedzenie – to wszystko można znaleźć w Górach Sowich. Niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami pieszych wędrówek, jazdy na MTB, zwiedzania zamków i muzeów, a może po prostu słodkiego lenistwa, to wszyscy musimy jeść. A jak jeść, to najlepiej smacznie.

Góry Sowie – gdzie zjeść? Tradycja, nowoczesność, sezonowość i regionalność

Dobra kuchnia to coś, co sprawia, że chętnie wracamy w pewne miejsca. Nawet najwspanialsza wycieczka może się skończyć złymi wspomnieniami, jeżeli zwieńczy ją kulinarny koszmar. W sowiogórskim regionie działa wiele restauracji, karczm i knajp, które są doceniane przez gości za smak i wysokiej jakości składniki. Niektóre z nich wyróżniają się też wyjątkowym wystrojem czy oryginalnym pomysłem na miejsce. Gdzie warto zjeść w Górach Sowich?

Pod Wielką Sową w Sokolcu znajduje się Oberża PRL. Zjemy tam w otoczeniu kultowych przedmiotów z epoki PRL. Na początek serwują chleb ze smalcem. Podobno najlepiej przyjść tam bardzo głodnym, żeby móc zjeść całą porcję, które są ogromne. W Szyprówce – Chacie Pod Sową – również w Sokolcu – oprócz zachwalanych pierogów dostaniemy klasyki – schabowego, rosół, pomidorową, kluski śląskie czy pizzę i burgery.

W Srebrnej Górze – nazywanej Perłą Gór Sowich – posilimy się m.in. w Karczmie Górska Perła, restauracji Sowia Spiżarnia czy w Villi Hubertus. Do tej ostatniej można wejść, schodząc z Twierdzy Srebrna Góra. W ofercie są zarówno dania kuchni tradycyjnej, jak i szeroki wybór dań wegetariańskich i wegańskich. Kuchnia Villi Hubertus stawia na sezonowość i regionalne produkty.

Tkalnia w Bielawie to restauracja, która czerpie z bogatej tradycji kulinarnej Gór Sowich, a także nawiązuje do tradycji tkackich Dolnego Śląska. Bielawska Restauracja Pod Lasem to miejsce, o którym goście mówią, że jest prowadzone z sercem, które wyczuwa się w każdym kęsie. Sowia Dolina w Kamionkach to kolejne miejsce na szlaku na Wielką Sowę, gdzie mogą zjeść zarówno mięsożercy, jak i wegetarianie i weganie.

Restauracja Boreczna w Michałkowej oprócz ciszy i spokoju z dala od miejskiego zgiełku oferuje wyśmienitą kuchnię. W sezonowym menu znajdziemy m.in. dziczyznę, egzotycznego strusia, ryby i dania wegańskie.

Niech Was nie zwiedzie nazwa Karczmy Bełty – w tym najstarszym i największym budynku mieszkalnym w Glinnie serwują smaczne jedzenie. Tradycyjne dania ze schabowym i regionalnym pstrągiem na czele, a także zwracające uwagę chłopskie koryto dla dwojga. W tak swojskim klimacie każdy poczuje się dobrze!

Kuchnie świata w Górach Sowich

Kuchnia tradycyjna jest wspaniała, ale czasem nachodzi nas ochota na „coś innego”. Również to znajdziemy w Górach Sowich. Kuchnia japońska, ukraińska, gruzińska, orientalna, portugalska czy meksykańska – każdy znajdzie coś dla siebie. Kebaby stały się niemal równie popularne co pizza i nawet w małych miastach dostaniemy to popularne bliskowschodnie danie. W Świdnicy, która przoduje w różnorodności kuchni w sowiogóskim regionie, można skosztować portugalskich specjałów w Fado i Wino, meksykańskich nachosów z chili con carne, burrito czy tacos w Guacamole, a pełną gamę kuchni azjatyckiej w Jungle. Jeżeli podczas pobytu w Górach Sowich będziecie chcieli zamienić polski rosół na ramen, to koniecznie spróbujcie go w Dzik ' i Królik Ramen Shop w Dzierżoniowie. Ukraińskie i gruzińskie potrawy dostaniemy w restauracji Uzwar na dzierżoniowskim rynku.

Szyprówka – Chata Pod Sową
W Szyprówce zjemy też domową szarlotkę z gałką lodówSzyprówka – Chata Pod Sową

Kawa i ciasto w Górach Sowich. Coś na „słodki ząbek”

Kulinarna mapa Gór Sowich nie mogłaby się zamknąć bez „czegoś słodkiego”. Po intensywnym zwiedzaniu – czy to muzeów, uroczych miejscowości czy górskich szlaków – warto uzupełnić kalorie dobrym deserem. Będąc w Górach Sowich warto odwiedzić kawiarnie w Nowej Rudzie – Białą Lokomotywę i Dobrą Nowinę. Lody pistacjowe Pana Leszka z Białej Lokomotywy są znane już chyba w całej Polsce. Ten smak to coś, bez spróbowania czego nie można opuścić Gór Sowich! Z kolei w Dzierżoniowie w Palarni Kawy Elkawa oprócz kawy speciality (czyli kawy najwyższej jakości) dostaniemy wspaniałą bezę i inne ciasta.

Produkty lokalne z Gór Sowich

Wiele restauracji w Górach Sowich stawia na lokalność i serwuje potrawy z wykorzystaniem produktów z regionu. Jednym z nich są Sery Lutomierskie. Warto tu wyróżnić oryginalny produkt lutomierski — ser z pokrzywą. W Lutomierzu odbywają się też targi zdrowej żywności prosto od rolnika, podczas których można kupić lokalne produkty od miejscowych rolników i wytwórców ekologicznej żywności. Wśród wystawców warto wymienić choćby Dobre Przemiany z wegetariańskimi, wegańskimi i bezglutenowymi wyrobami – coś dla fanów Kuchni Pięciu Przemian.

Sery Lutomierskie z Gór Sowich
Ser z bazylią i suszonymi pomidorami — jeden z wyrobów Serów LutomierskichSery Lutomierskie z Gór Sowich

W Gospodarstwie Rolnym Szczypiorki w Tuszynie dostaniemy mięso, jaja i nabiał. Ich szynka wołowa przedgórza sudeckiego została wyróżniona na gali Smaki Regionów. A to nie jedyna nagroda, jaką dostali! W Górach Sowich wypalana też jest kawa – Elkawa w Dzierżoniowie i Kawa Sowiogórska w Ludwikowicach Kłodzkich.

Od ponad 20 lat w Górach Sowich w Dzierżoniowie odbywa się Miodobranie, czyli Jarmark Pszczelarski. Region ten słynie też z tego produktu, a jedną z lokalnych pasiek jest Pasieka pod Wielką Sową z Piskorzowa.

Amatorzy chmielowego napoju z pianką również znajdą tutaj coś dla siebie, tutejsze browary wróciły bowiem do produkcji tego złotego napoju w XXI wieku. Smakosze piwa mogą spróbować wyrobów z Browaru Wielka Sowa, Browaru Dzierżoniów, Browaru Rebelia czy Browaru Jedlinka. Adepci wina mogą z kolei spróbować win z Winnicy Bielawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzoniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto