Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gość dnia - Marcin Kuleszo

Artur Szałkowski
Marcin Kuleszo prezentuje jeden z eksponatów paleobotanicznych ze zbiorów Starej Kopalni w Wałbrzychu
Marcin Kuleszo prezentuje jeden z eksponatów paleobotanicznych ze zbiorów Starej Kopalni w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Gość dnia. Dzisiaj w naszym cyklu rozmowa z Marcinem Kuleszo, pracownikiem działu geologicznego Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

Gość dnia. W dniach 30 – 31 marca w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „Muzea geologiczne. Kolekcje, ekspozycje, popularyzacja - w 100 rocznicę urodzin Eufrozyna Sagana”. Pojawią się na niej naukowcy, kierownicy i przedstawiciele większości polskich muzeów przyrodniczych, a także goście z zagranicy. Z tej okazji rozmawiamy z Marcinem Kuleszo, pracownikiem działu geologicznego Starej Kopalni.

Wiele muzeów szczyci się i promuje eksponatami, które mają zaledwie kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset lat. Przy zbiorach Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, które zostały przekazane w depozyt do Starej Kopalni wypadają blado. Eksponaty z wałbrzyskiej kolekcji liczą sobie po 300-350 milionów lat!
Rzeczywiście jesteśmy w posiadaniu unikatowej kolekcji, największej w Polsce, a być może również w Europie, którą tworzą skamieliny roślin i zwierząt z okresu karbońskiego. Możemy się poszczycić skamieniałymi pajęczakami, ślimakami, starorakami, czy wijami. Niektóre z nich to unikaty w skali światowej.

Nie byłoby tej kolekcji, gdyby nie postać Eufrozyna Sagana, długoletniego pracownika Muzeum w Wałbrzychu, który stworzył tę kolekcję niemal od zera. Wałbrzyskie zbiory geologiczne, które pozostały po Niemcach uległy niestety po wojnie rozproszeniu.
Eufrozyn Sagan tworzył tę kolekcję od połowy lat 40. do końca lat 80. Zebrał w tym czasie kilka tysięcy eksponatów, z których ponad 4 tys. znajduje się obecnie w naszych zbiorach. Eksponaty pozyskiwał przede wszystkim na hałdach kopalnianych, czynnych wówczas wałbrzyskich kopalń, a także w trakcie wypraw w okolice Barda, czy Kamiennej Góry. Właśnie niedaleko Kamiennej Góry znalazł w latach 70. skamieniały okaz pajęczaka, który został nazwany na cześć Eufrozyna Sagana - Schneidarachne saganii. Trafił wówczas do zbiorów muzeum w niemieckim Chemnitz. Obecnie jest wypożyczony na wystawę w Starej Kopalni.

W dniach 30 – 31 marca w Stara Kopalni odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „Muzea geologiczne. Kolekcje, ekspozycje, popularyzacja - w 100 rocznicę urodzin Eufrozyna Sagana”. Będzie połączona z otwarciem wystawy, na której zostaną zaprezentowane wałbrzyskie zbiory geologiczne.
Pojawią się na niej naukowcy, kierownicy i przedstawiciele większości polskich muzeów przyrodniczych, a także instytutów naukowych oraz parków tematycznych posiadających w swoich zbiorach kolekcje geologiczne i paleontologiczne (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań, Jelenia Góra, Gliwice, Wrocław, Krasiejów). Gościem zagranicznym będzie dr hab. Ronny Röẞler, dyrektor Museum für Naturkunde w Chemnitz, jeden z europejskich autorytetów naukowych w dziedzinie badań skamieniałych lasów z permo-karbonu oraz zamieszkujących je zwierząt. Będą także goście z Czech i Rosji. Konferencja jest zorganizowana dla uhonorowania 100-lecia urodzin wałbrzyskiego paleobotanika i muzealnika Eufrozyna Sagana, który w listopadzie 2016 roku został pośmiertnie uhonorowany tytułem Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha. Inicjatorem była Fundacja Museion i pracownicy Starej Kopalni. Konferencja zostanie poświęcona nie tylko Eufrozynowi Saganowi, również Wałbrzychowi, który ma ogromne znaczenie w badaniach paleobotanicznych prowadzonych od XVIII wieku. Konferencja rozpoczyna się w czwartek (30 marca) o godz. 10. Wstęp na nią jest wolny. Tego samego dnia o godz. 17. otwieramy w Starej Kopalni wystawę: „Ślady… Eufrozyn Sagan i życie zapisane w kamieniu”, na którą złożą się fotografie, dokumenty i wybrane eksponaty z liczącej ponad 4 tys. okazów kolekcji makroflory i fauny karbońskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto