Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia prześladowań na zdjęciach i dokumentach

Łukasz Stafiej
Łukasz Stafiej
Wystawa "Berlin-Yogyakarta" to świetna okazja, aby przypomnieć sobie historie prześladowań ze względu na orientację seksualną i zobaczyć trudno dostępne filmy. Wernisaż w niedzielę.

MMTrojmiasto.pl poleca

- Wystawa "Berlin-Yogyakarta" przypomina o historii prześladowań osób nieheteroseksualnych przez nazistów i o fakcie, że prawa człowieka są niezbywalną własnością wszystkich ludzi, również lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transgenderowych - tłumaczy Katarzyna Remin, koordynatorka wystawy z Kampanii Przeciwko Homofobii.

Skąd taki tytuł? Tragedia osób nieheteroseksualnych, która rozpoczęła się w ogarniętym II wojną światową Berlinie, poskutkowała całą serią międzynarodowych dokumentów podkreślających prawa człowieka. Obok "Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ", jednym z nich była tzw. "Zasada Yogyakarty".

- Została ona opublikowane w 2006 roku w formie deklaracji w indonezyjskim mieście Yogyakarta przez Międzynarodową Komisję Prawników - opowiada Remin. - Deklaracja zawiera międzynarodowe standardy stosowania praw człowieka w odniesieniu do orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej.

Zdjęcia i dokumnety zebrane w ramach wystawy gromadzą w jednym miejscu 70 lat społecznego odbioru gejów i lesbijek na świecie. Dodatkowo tytuł wystawy symbolicznie podkreśla globalną skalę zarówno zjawiska wykluczania i represjowania osób homoseksualnych, jak i obowiązywania praw człowieka.

- Z nazwą Yogyakarty łączy się aktualna część wystawy, Berlinowi przypisana jest jej część historyczna, w której nakreślono początki i osiągnięcia ruchu na rzecz emancypacji osób nieheteroseksualnych oraz przedstawiono historię ich prześladowań  w faszystowskich Niemczech - wyjaśnia Remin.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 21 lutego o godz. 14 na Wydziale Filologicznym UG (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55). Po wernisażu zaplanowana pokaz trzech filmów, które ze względu na trudną dostępność mogą być prawdziwą gratką dla fanów kina dokumentalnego.

Najciekawiej zapowiada się niemy obraz z 1919 roku pt. "Inny od innych", który jest uważany za pierwszy film poświęcony tematyce homoseksualnej. Oprócz tego wyświetlony zostanie "Paragraf 175" mówiący o relacjach homoseksualnych więźniów obozów koncentracyjnych oraz fabuła "Einstein seksu" opowiadającą o życia Magnusa Hirschfelda, pioniera ruchu na rzecz równouprawnienia osób nieheteroseksualnych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Wystawa potrwa do 12 marca.

Czytaj też:

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto