Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przeżyć po Sylwestrze

Dorota Abramowicz
Okres sylwestrowo-noworoczny oznacza stan podwyższonego pogotowia dla lekarzy i pielęgniarek z Pomorskiego Centrum Toksykologii, mieszczącego się w gdańskim szpitalu MSWiA. Trafiają tu jedynie pacjenci w stanach zagrożenia życia, przywożeni z innych szpitali lub przez zespoły ratownictwa medycznego.

- Dużo jest bardzo poważnych zatruć alkoholem, ale najbardziej niepokoi spora liczba osób zatrutych lekami - mówi dr Livia Nowak-Banasik. - Koniec roku to czas podsumowań, niektórzy pod wpływem impulsu uznają, że nic dobrego nie czeka ich w życiu.

Wśród uratowanych w ostatnich dniach pacjentów PCT znalazł się światowy "rekordzista", który - gdyby przyjmować doniesienia naukowe - powinien już nie żyć. To ok. 50-letni mężczyzna, który - przez pomyłkę - mógł wypić litr alkoholu niespożywczego - glikolu! Człowieka zabija dawka od 50 do 100 ml glikolu!

- To był dziwny przypadek - mówią toksykolodzy. - Mężczyzna żyjący samotnie, nienadużywający zwykle alkoholu, znalazł w Wigilię butelkę, jak myślał, z wódką. Był przygnębiony, wszystko wypił. Smak był nie do odróżnienia. Trafił do nas w stanie bardzo ciężkim, ze stężeniem 3,3 prom. tego alkoholu. Nie jest to nasz pierwszy uratowany rekordzista, w tym roku leczyliśmy pacjenta ze stężeniem... 4,5 prom. glikolu.

Instrukcja picia
- Przygotowania należy zacząć przed sylwestrem.
- Największym wrogiem naszego organizmu po wypiciu alkoholu jest odwodnienie.
- Przed wyjściem z domu wypijamy szklankę wody osłodzonej miodem.
- Płyny osłodzone mają zabezpieczać przed groźną dla twojego mózgu hipoglikemią, tzn. obniżeniem poziomu glukozy w surowicy krwi.
- Zjedzmy obfity posiłek, by nie pić na pusty żołądek. Posiłek musi być bogaty w białko i tłuszcze.
- Nie mieszamy alkoholi, unikamy kolorowych drinków.
- Gigantyczny kac pojawia się po przedawkowaniu koniaku, whisky, rumu, czerwonego wina, ginu z tonikiem.

Wolniej trzeźwiejemy po niewinnym drinku z sokiem grejpfrutowym
Z dr. Wojciechem Waldmanem, wojewódzkim konsultantem w dziedzinie toksykologii na Pomorzu, rozmawia Dorota Abramowicz

Trudno w sylwestra namawiać rodaków do abstynencji. Czy można jednak dobrze się bawić bez zdrowotnych konsekwencji?
Sylwester i czas karnawału to niestety także okres plagi zatruć alkoholem. Jeśli w trakcie imprezy nie pijemy dużo płynów - może być kłopot. Alkohol, przez działanie moczopędne nasila utratę płynów z organizmu, zaburza równowagę mikroelementów. Nie należy też pić na pusty żołądek, trzeba wyspać się przed imprezą, zastanowić się nad piątym drinkiem, unikać mieszania trunków...

Dlaczego nasz organizm nie lubi mieszania?
Tzw. kolorowe trunki zawierają garbniki, niewielką ilość alkoholu metylowego i inne związki nasilające objawy kaca. Trzeba również uważać, pijąc wódkę z niewinnym na pozór sokiem pomarańczowym lub grejpfrutowym.

Przecież to jeden z najpopularniejszych drinków!
Właśnie ze względu na swoje działanie na metabolizm soki z owoców cytrusowych znalazły szerokie zastosowanie w różnego rodzaju drinkach. Musimy jednak wiedzieć, że dzięki nim alkohol dłużej na nas działa i wolniej rozkłada się w organizmie. Wolniej trzeźwiejemy.

Co jeszcze może zaszkodzić?
Wiele środków wpływa w nieprzewidywalny sposób na reakcję organizmu na alkohol: napoje energetyzujące, narkotyki, dopalacze oraz stosowane powszechnie leki. Lekceważenie znaczenia przyjmowania leków jest podstawowym błędem. Zarówno przyjęcie, jak i nagłe odstawienie niektórych leków przed suto zakrapianą imprezą może być tragiczne w skutkach.

Wiadomo, że nie należy łączyć antybiotyków z alkoholem...
Niektóre z nich w takim momencie działają jak zapity wódką esperal. U pacjenta pojawia się ból w klatce piersiowej, lęk, pulsowanie w skroniach.

Jakich lekarstw nie wolno spożywać przed imprezą?

Długo wymieniać. Jest wśród nich paracetamol, ketokonazol, erytromycyna, metronidazol i wiele innych. Trzeba również uważać z leczeniem kaca - przyjęcie niektórych reklamowanych jako "cudowny środek" tabletek przeciwbólowych może i przynosi ulgę, ale poważnie zwiększa ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.

Fajerwerki pod nadzorem
Pamiętajmy, aby materiałami pirotechnicznymi nie bawiły się dzieci, czy osoby dorosłe, będące pod wpływem alkoholu. Nieumiejętne i nieodpowiedzialne używanie wyrobów pirotechnicznych przez osoby dorosłe, w szczególności osoby, znajdujące się pod wpływem alkoholu może spowodować niebezpieczeństwo nieszczęśliwego wypadku.

Podczas odpalania petard, fajerwerków zawsze należy przestrzegać instrukcji użycia. Nigdy nie wolno używać materiałów pirotechnicznych niezgodnie z przeznaczeniem oraz miejscach, w których ich użycie może zagrozić życiu i zdrowiu ludzi lub sprowadzić pożar.

Policja przestrzega!
Fajerwerków możemy używać dwa dni w roku tj. 31 grudnia i 1 stycznia, pamiętając oczywiście o zasadach bezpieczeństwa oraz z poszanowaniem praw innych osób.

Osoby, które niewłaściwe i niezgodnie z prawem użytkują fajerwerki podlegają odpowiedzialności karnej, najczęściej na zasadach określonych w Kodeksie Wykroczeń.

Odpowiedzialność karna grozi również osobie, która sprzedaje wyroby pirotechniczne osobom niepełnoletnim. Jest to przestępstwo. Wyroby takie mogą być sprzedawane tylko i wyłącznie osobom dorosłym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto