Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak stworzyć atrakcyjne wnętrze? Postawowe zasady aranżacji wnętrz

Irena Grek
Mieszkanie typu studio - salon z aneksem kuchennym w stylu nowoczesnym
Mieszkanie typu studio - salon z aneksem kuchennym w stylu nowoczesnym materiały prasowe
Dzisiaj twierdzenie "mój dom jest moją twierdzą" jest dla wielu osób nieaktualne. Urządzają swoje domy i mieszkania, kierując się zasadą "mój dom jest moją wizytówką".

Dlatego na bieżąco śledzą trendy, kupują meble znanych marek, naśladują aranżacje wnętrz ze zdjęć w designerskich magazynach. Bez oczekiwanego skutku: piękne wirtualne wnętrze, wyposażone według porad najznamienitszych dekoratorów, w realu jest mdłe i bez wyrazu - pomimo wielkiego wysiłku i pieniędzy, jakie włożono w realizację projektu. Na przekór intencjom i staraniom - wydaje się nijakie, wręcz monotonne.

Co wtedy? Można dodawać albo... odejmować. Otwarta przestrzeń i prostota wystroju to znaki rozpoznawcze współczesnych trendów. Aranżacja, w której nie czujemy się przytłoczeni przez nadmiar przedmiotów, tworzy wyciszającą atmosferę, chroniącą nas przed zgiełkiem zewnętrznego świata.

Sytuacja, gdy pomimo usilnych zabiegów nie udaje nam się stworzyć oszałamiającej swoją estetyką aranżacji, jest wbrew pozorom bardzo częsta. Dlatego możemy spróbować dodawania - pojedynczych sprzętów lub akcentów. Zadbajmy jedynie o odpowiednie materiały i kolory.

Zawsze klasyka

Współczesna aranżacja chętnie operuje klasycznymi motywami, które interpretuje w nowy, czasami zaskakujący sposób. Tradycyjne, drewniane meble łączy z nowoczesnymi materiałami, jak szkło czy aluminium. Świadoma rezygnacja z przesadnej ilości detali pozwala skoncentrować się na formach i proporcjach.

Nowego znaczenia nabierają powierzchnie i przestrzenie, które do tej pory nie były raczej eksponowane. Dlatego w oknach wiszą jedynie lekkie zasłonki albo rolety, a na podłogach królują małe, odsłaniające piękną posadzkę dywaniki.

Chociaż obowiązuje zasada powściągliwości i prostoty, można pokusić się o jakiś zwracający uwagę element, na przykład oryginalny wazon czy lustro w ozdobnej ramie z kwiatowym motywem, nawiązujące do finezyjnej secesji.

Przestrzeń

Wnętrze pozbawione ciężkich mebli, mnóstwa kwiatków i pamiątek z wakacji na półkach, zyskuje optycznie na przestrzeni i jest po prostu bardziej funkcjonalne. Wygląda też czysto i harmonijnie, co skutecznie chroni przed chaosem i sprawia, że dom staje się prawdziwym azylem.

Klimat harmonii i równowagi osiągnięty zostaje dzięki odpowiedniemu doborowi mebli i sprzętów codziennego użytku, które w aranżacji nastawionej na połączenie pragmatyzmu z estetyką, odgrywają szczególną rolę.

Inspiracja, a nie wzór

Rzeczywiście, atrakcyjne fotografie niezwykle stylowych wnętrz są bardzo kuszące, jednak musimy pamiętać, że zostały one stworzone przez zespół profesjonalistów: oznacza to, że są one dostosowane zarówno do możliwości dekorowanej przestrzeni, jak i wymogów sesji zdjęciowej. Trudno zatem uzyskać ten sam efekt we własnym M, które gabarytami, a przede wszystkim oświetleniem nie odpowiada takim samym kryteriom. Dlatego nie należy z góry nastawiać się na to, że odtworzymy wiernie piękny obrazek, bo łatwo się rozczarować. Jeśli sesję, uwiecznioną na zdjęciach, potraktujemy jedynie jako inspirację, a nie wzór do skopiowania - z pewnością uzyskamy wnętrze pełne smaku i przestrzeni. W każdym przypadku warto zastosować kilka prostych trików, które dadzą efekt zamierzonego wyrafinowania.

A jak tego dokonać? Wybierając nie tylko odpowiednie materiały i kolory, ale również faktury, światło i ozdoby.

Liczy się kolor

Kamila Prałat, firma Franc Gardiner:

Co zrobić, jeżeli kupiliśmy już wymarzone meble i komplet wypoczynkowy, a w rezultacie wcale nie uzyskaliśmy satysfakcjonującego efektu? Postawmy na dodatki, które ożywią wnętrze, jednocześnie nadając mu zdecydowanego charakteru. Przy ich doborze uwzględnijmy zarówno aspekty praktyczne, jak i nasz gust i preferencje estetyczne.

Do wnętrz w stylu nowoczesnym wybierzmy dekoracje w postaci funkcjonalnych przedmiotów użytku codziennego - atrakcyjnych rolet, ciekawych dywanów czy mięsistych narzut. Szczególną uwagę zwróćmy na dekoracje odznaczające się atrakcyjną formą, ale też niebanalną fakturą, jak i równie ciekawą kolorystyką i wzornictwem. W oknach dobrze sprawdzą się zasłony sznurkowe. Jeżeli jednak wolimy styl bardziej klasyczny, zdecydujmy się na przykuwające wzrok zasłony, zwiewne firany i dekoracyjne obrusy.

Liczy się kolor

Wyjątkowy klimat podkreślimy odpowiednio dobranymi barwami. Czasem wystarczy jeden mocny akcent, który sprawi, że wnętrze nabierze zupełnie nowego wyrazu.

I tak, jeżeli wszystkie ściany są utrzymane w subtelnych szarościach, jedną z nich wyróżnijmy intensywnym fioletem, granatem lub innym, wyjątkowo przez nas lubianym kolorem.

Co więcej, zabieg ten sprawdzi się też w przypadku oryginalnej barwy jednego z dodatków, np. rolety, lampy lub dywanu.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto