Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak to jest Na lewej stronie świata? Konkurs

Judyta Rykowska
Michał Wyszowski debiutuje książką opisującą trudy dnia codziennego Polaków utrzymujących się na "powierzchni emigracyjnego morza" Anglii. Książkę można podzielić na dwie części.

Michał Wyszowski debiutuje książką opisującą trudy dnia codziennego Polaków utrzymujących się na "powierzchni emigracyjnego morza" Anglii.

Książkę można podzielić na dwie części. W pierwszej przedstawione są historie Polaków przebywających na Wyspach Brytyjskich widziane oczami wszechwiedzącego narratora. Poznajemy m.in. Martę - dziewczynę, która wpada na nietypowy pomysł poszukiwania pracy, Krzysztofa - szefa Klubu Polskiego, czy Łukasza - rozmawiającego na co dzień z cudami techniki. Wszystko opisane w barwny i dość interesujący sposób. Jednakże już w tym miejscu nasuwa się pytanie, czy losy bohaterów są oby na pewno prawdziwe?

W niektórych księgarniach pozycję Michała Wyszowskiego można odnaleźć w dziale Literatura faktu i reportaże (np. gandalf.com.pl). Z tego też względu spodziewamy się, że na kartach książki pojawią się niezafałszowane informacje. Czytając chociażby dzieje Łukasza Kazimierskiego, który rozmawia z komputerami, windami, samochodami; a co więcej, jest w stanie nimi sterować - sprawia, że książka, z początku traktowana jako mimetyczne odzwierciedlenie angielskiej rzeczywistości, staje się fantastyczną opowiastką.

Na szczęście, druga część utworu, opisywana już z perspektywy autora, wydaje się dużo bardziej wiarygodna i warta lektury. Naszym oczom ukazuje się stereotyp Anglika. To jest ten gruby, rudy i niemrawy człowiek, dla którego octowe potrawy to niebo w gębie. Poznajemy też starszych ludzi, którzy przemierzają angielskie chodniki swymi wypielęgnowanymi wózkami. Niepełnosprawni? Ależ nie! Po prostu zbyt leniwi, by używać dolnych kończyn do poruszania się z punktu A do punktu B.

Wyszowski nie boi się pokazać, w jaki sposób Anglicy mogą odbierać Polonię. Możemy bowiem przeczytać: "Gdzie jest ta potężna Wielka Brytania? W banku obsługuje mnie kobieta, która ledwo zna język, w markecie Polacy tylko kiwają głowami, gdy pytam o cenę. Bo, co tak trudno się nauczyć nawet kilku słów? Wszyscy chcą tu żyć, ale w dupie mają nasz język i to kim jesteśmy. Chcą tylko kasy, kasy, kasy".

Autor umiejętnie jednak odbija piłeczkę i przekazuje czytelnikom obraz również z innej perspektywy. Bo co odpowiedzieć Anglikowi gdy ten pyta "How are you?" "(...)Pier..ol te wszystkie "great and OK", powiedz po prostu, jak się czujesz. Że jest ci dobrze lub źle. Że potrzebujesz pieniędzy albo wolnego dnia. Że wkur..ia cię ta pogoda, że musisz się zwolnić z pracy i odebrać dzieciaka ze szkoły. Że dalej tak już nie dasz rady, bo czujesz się zaje..iście tym wszystkim przytłoczony. Spróbuj. Anglika poznasz bez pudła. Wzruszy ramionami i pójdzie dalej. Polak przynajmniej powie, że nie ma ci z czego pożyczyć, bo właśnie skończyły się nadgodziny".

W książce autor posługuje się mową potoczną. Dodaje to pewnego kolorytu opisywanym historiom. Nie stroni również od wulgaryzmów i barbaryzmów. Spolszczone angielskie zwroty, pozwalają wczuć się czytelnikowi w wyspiarski klimat. Mamy tu bowiem do czynienia z "overkami", "supervisiorami", czy "szopingiem".

Niektórych odbiorców może zrazić to, że większość miejsca w powieści autor przeznaczył na czarne scenariusze. Polacy - to ci, którzy nie mogą znaleźć pracy, są agresywni, wulgarni i nie umieją wydukać poprawnie zdania w języku angielskim. Mimo tego, Wyszowski potrafi przekazać odczucia Polaków pracujących na Wyspach Brytyjskich; bo "(...)zawsze będziesz stał w rozkroku. Będziesz zarabiał na lewej, wydawał na prawej; pracował na lewej, odpoczywał na prawej, żył na lewej i tęsknił do prawej..."

Zdaje się, że każda osoba, która choć przez krótki czas przebywała w Anglii, doskonale wie, jak wygląda polsko-angielsko rzeczywistość za Eurotunelem. A książka Wyszowskiego, tylko jej o tym przypomniała.

Michał Wyszowski, Na lewej stronie świata, Wydawnictwo MG, cena 29, 90 zł.

Mamy tę książkę dla internautów. Prosimy o kontakt [email protected] > z dopiskiem „Konkurs” oraz tytułem książki, nazwiskiem i adresem.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto