18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak walczyć z zimową chandrą?

Elżbieta Węgrzyn
Według szacunków, 80% osób cierpiących na depresję sezonową to płeć piękna
Według szacunków, 80% osób cierpiących na depresję sezonową to płeć piękna Polskapresse
Dziś, czyli 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. O depresję sezonową zapytaliśmy Marka Gawronia, wałbrzyskiego psychologa.

Proszę wyjaśnić, czym jest depresja sezonowa.
To dość powszechne zaburzenie psychiczne związane z mniejszym natężeniem światła w godzinach porannych i wieczornych. Światła słonecznego o natężeniu 100 tys. luksów nie zastąpi domowe dające ok. 500 luksów. Światło wpływa na stężenie hormonów wpływających za dobry nastrój. Wedle szacunków przez 5-7 miesięcy, począwszy od października, cierpi na nią ok. 10% ludności krajów północy Europy, podczas gdy w nasłonecznionej Brazylii, jedynie 1%.

Kto jest najbardziej narażony na to schorzenie?
Najbardziej zagrożone są kobiety. Według szacunków, 80% osób cierpiących na depresję sezonową to płeć piękna. Podatne są zwłaszcza osoby w trudnej sytuacji życiowej i zestresowane, np. podczas dużych zmian w życiu, jak utrata pracy. Przygnębienie sezonowe osłabia naszą odporność, a zatem cały organizm.

Jakie objawy powinny nas zaalarmować?
Każdy reaguje inaczej. Jeden może być senny i ospały, a inny cierpi na bezsenność. Najczęściej pojawia się smutek, apatia, niechęć, a nawet lęk przed wychodzeniem z domu, niepokój, zobojętnienie, lub napady gniewu i drażliwości. Są też osoby reagujące tyciem. Jeśli przygnębienie i chandra nie opuszcza nas dłużej niż 2 tygodnie, to mamy powody do niepokoju.

Jak wygląda leczenie tego sezonowego schorzenia?
Możemy zastosować światłoterapię specjalnymi lampami. Pozytywne efekty przynoszą też zimowe, dłuższe niż 30-minutowe, spacery w słoneczne dni. Można też wybrać się do solarium, ale nie częściej niż raz w miesiącu na 10 min. Efekty przynosi też uprawianie sportu, lekkostrawna dieta oraz porzucenie alkoholu. Nastrój poprawiają spotkania z pogodnymi znajomymi, hobby i podróże. Gdy wszystko zawiedzie można wziąć zimowy urlop i wyjechać w ciepłe kraje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto