Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra. Podziemia otwarte (ZDJĘCIA)

Alina Gierak
Nocna wycieczka do jeleniogórskich podziemi (30 kwietnia o godz. 22) pokazała, jak atrakcyjne mogłoby być zwiedzanie korytarzy wydrążonych pod Gorą Szubieniczną (Wzgórze Kościuszki). Czekamy na wasze opinie. Jak zagospodarować 5 tys. metrów kw. podziemi?

Choć pora była późna, na dworze padał deszcz, a w telewizji trwał mecz między Realem Madryt a Borussią Dortmund, to liczba chętnych do wejścia do podziemi była tak duża, że zaskoczyła nawet organizatorów.
Postarali się o to, by zwiedzający mieli przedsmak atrakcji, jakie mogłyby czekać na turystów.

Przed wejściem rozpoczęła się strzelanina pomiędzy żołnierzami radzieckimi a oddziałami SS. Niemcom udało się w pośpiechu wnieść do środka dużą skrzynię z widocznym znakiem swastyki. Pod ochroną polskiego oddziału zwiedzający weszli do podziemi. Podczas przejścia korytarzami widzieli sceny z przesłuchania jeńców wojennych, więźniów kopiących tunel i Niemców zakopujących skrzynie.

Wycieczka trwała ok. 30 minut. - Pokazaliśmy tylko kilka procent tego, co jest pod Wzgórzem Kościuszki – mówił Piotr Piwowarczyk, szef kamiennogórskiego podziemnego Arado, jeden z grupy rekonstruktorów, którzy przyjechali do Jeleniej Góry z Pomorza , by odtworzyć sceny z II wojny światowej (patrz: Wojna w rynku)
- Odległości pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami są spore- mówił Piwowarczyk. - Niektóre mogą być połączone, ale to trzeba byłoby zbadać. Na pewno wielu jeleniogórzan
penetrowało podziemia zanim zamknięto do nich wejścia - dodaje. – Kompleks jeleniogórski jest wspaniałym miejscem, które może przyciągnąć turystów - ocenia Piotr Piwowarczyk. Jest doskonały ze względu na rozciągłość, położenie, zróżnicowanie form. Widzieliśmy takich podziemi w Polsce kilkadziesiąt i możemy śmiało powiedzieć, że te w Jeleniej Górze są do tego wręcz stworzone, by zrobić z nich dużą atrakcję turystyczną nie tylko dla Jeleniej Góry, ale całego Dolnego Śląska. Bo takie atrakcje jak ta, doskonale wpisują się w markę całego Dolnego Śląska i jego hasło "Tajemniczy Dolny Śląsk. "

Hubert Papaj, wiceprezydent Jeleniej Góry, który także był na nocnej wycieczce w podziemiach, obiecał, że miasto postara się, by w kolejnym rozdaniu unijnych funduszy dostać dotacje na zagospodarowanie podziemi.

My żałujemy, że Jelenia Góra nie wzięła wcześniej przykładu z Kamiennej Góry, która znakomicie "sprzedaje" turystom podziemia i Operacje Arado. Mamy nadzieję, że to co pokazali rekonstruktorzy z Pomorza zainspiruje mieszkańców naszego regionu do stworzenia podobnej grupy. Gdy podziemia w Jeleniej Górze zostaną ponownie otwarte, będą mogli przejąc je dla siebie. Piszcie do nas jakie macie inne pomysły na zagospodarowanie korytarzy pod Góra Szubieniczną? [y żałujemy, że Jelenia Góra nie wzięła wcześniej przykładu z Kamiennej Góry, która znakomicie "sprzedaje" turystom podziemia i Operacje Arado. Mamy nadzieję, że to co pokazali rekonstruktorzy z Pomorza zainspiruje mieszkańców naszego regionu do stworzenia podobnej grupy. Gdy podziemia w Jeleniej Górze zostaną ponownie otwarte, będą mogli przejąc je dla siebie. Piszcie do nas jakie macie inne pomysły na zagospodarowanie korytarzy pod Góra Szubieniczną? **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto