Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest Wałbrzyski Telefon Senioralny – będzie też kwartalnik „Kobiety Zwykłe, Niezwykłe w Wałbrzychu”

Paweł Gołębiowski
Będzie kwartalnik „Kobiety Zwykłe, Niezwykłe w Wałbrzychu”/Paweł Gołębiowski
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to być może już w czerwcu lub lipcu ruszy w Wałbrzychu kwartalnik senioralny „Kobiety Zwykłe, Niezwykłe w Wałbrzychu”. Będą w nim spisywane relacje kobiet, niby zwykłych, ale mających niezwykłe życiorysy

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to być może już w czerwcu lub lipcu ruszy w Wałbrzychu kwartalnik senioralny „Kobiety Zwykłe, Niezwykłe w Wałbrzychu”. Będą w nim spisywane relacje kobiet, niby zwykłych, ale mających niezwykłe życiorysy.
– Przekonujemy się o tym stale podczas kontaktów poprzez Wałbrzyski Telefon Senioralny. Bywa, że ludzie dzwonią, próbują opowiadać różne historie. Mają wiele wspaniałych, interesujących wspomnień – mówi Wanda Radłowska prezes Stowarzyszenia „Radość Życia”.

Senior o swoich problemach porozmawia tam z seniorem

Stowarzyszenie było, obok Gminy Wałbrzych i Centrum Doradztwa Strategicznego w Krakowie, inicjatorem uruchomienia we wrześniu 2020 roku wspomnianego Wałbrzyskiego Telefonu Stacjonarnego. To miejska linia telefoniczna dla seniorów i co równie ważne – prowadzona przez wałbrzyskich seniorów-wolontariuszy.
Telefon Senioralny służy wszystkim seniorom, którzy potrzebują porozmawiać, podzielić się swoimi troskami, „wygadać się” drugiej osobie, poradzić. Dzwoniący mogą liczyć na wysłuchanie, zrozumienie, rozmowę w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze.
Pod numerem telefonu: 746-609-609 od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-14.00 dyżuruje zespół wolontariuszy. Opłata za połączenie jest zgodna z cennikiem operatora (jak na numery stacjonarne lub komórkowe). Dzwoniąc można poprosić o oddzwonienie lub wysłać wiadomość (także poza godzinami dyżurów), a wolontariusze oddzwonią.

Może możliwość „wygadania się" zachęci do kontaktu

– Niestety podczas pandemii zainteresowanie tym telefonem jakby trochę „siadło” – mówi Wanda Radłowska. Dodaje, że może to być, wywołany sytuacją pandemiczną, efekt zamknięcia się seniorów nie tylko w czterech ścianach, ale także w sobie.

Pani Wanda wpadła zatem na znakomity pomysł aktywizacji seniorów, wciągnięcia ich w dyskusję. Starsze panie, które często chętnie opowiadają o różnych wydarzeniach ze swojego życia, będą mogły przekazać te relacje (anonimowo), aby zostawić je dla potomnych i zapisać nieznane karty naszej historii.
– Wspaniałą okolicznością jest też fakt, że w Wałbrzychu rok 2021 jest „ Rokiem Kobiet” – podkreśla Wanda Radłowska.

Takie telefony są też na Górnym Śląsku

Projekt Telefonu Senioralnego realizowany jest przez Gminę Wałbrzych, CDS w Krakowie i Stowarzyszenie „ Radość Życia” w ramach projektu „UTW dla społeczności- Seniorzy w akcji” finansowany ze środków Polsko –Amerykańskiej Fundacji Wolności.
– Takie telefony funkcjonują też w Rybniku i w Bytomiu. Szczególnie w Rybniku cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi Ewelina Romuzga – Sykała koordynatorka projektu z CDS w Krakowie.

Dodaje, że kiedy za dwa lata projekt zakończy się, być może zajmie się nim gmina. Chcieliby, żeby do tego czasu Telefon zdobył w naszym mieście duża popularność. Powstanie kwartalnika i uwiecznianie dla potomnych wydarzeń z życia telefonujących pań powinno mieć na to wpływ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto