Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katar - jak sobie z nim radzić?

Grettchen
Grettchen
Nadeszła jesień, a wraz z nią przeziębienia. Zaczerwieniony, opuchnięty nos, ból głowy, poczucie rozbicia, senności i osłabienia - to najczęstsze objawy. Kichamy, rozsiewając wokół siebie wirusy i zużywamy ogromne ilości chusteczek.

Uciążliwy katar utrudnia nam życie. Jak sobie z nim poradzić?

Katar, a właściwie nieżyt nosa jest chorobą wirusową. Szerzy się drogą powietrzno - kropelkową, co oznacza, że możemy się nim zarazić podczas kontaktów z osobami zakatarzonymi. Wirusy powodują stany zapalne błony śluzowej nosa i ustnej części gardła. Objawami kataru jest stopniowe zmniejszanie się drożności nosa – tzw. zatkanie – i wyciek płynnej substancji z nosa. Katarowi towarzyszy kichanie, drapanie w nosie i gardle, pieczenie spojówek oczu, a przy silniejszych i dłuższych stanach może pojawić się chrypka i kaszel. Nieżyt nosa trwa zazwyczaj od 5 do 7 dni.

W przypadku kataru należy reagować już przy pierwszych objawach. Plecy, piersi i stopy można natrzeć rozgrzewającą maścią. Wskazane jest także picie naparów np. z malin. Ze względu na skutki uboczne rzadziej stosuje się polopiryny, czy aspiryny, ale dostępne są inne leki np. zawierające paracetamol. Obecnie dostępnych jest wiele kropli do nosa, które mogą przynieść ulgę.

W walce z katarem stosuje się również zwiększone dawki witaminy C i rutinoscorbinu. Nie zapobiegają one bezpośrednio katarowi i przeziębieniom, ale znacznie łagodzą jego skutki i skracają czas trwania, dzięki temu, że wzmacniają oraz uszczelniają osłabione ścianki naczyń krwionośnych, utrudniając wirusom i bakteriom przedostawanie się do wnętrza komórki.

Katar wirusowy i bakteryjny świetnie leczą cebula, czosnek i chrzan. Dobrze jest pić z nich soki, albo jeść w większych ilościach. W trakcie ich przygotowywania - substancje lotne, powodując łzawienie i zwiększony wyciek z nosa, przynoszą natychmiastową ulgę. Skuteczne są również inhalacje z dostępnych w aptekach bez preparatów zawierających olejki eteryczne.

W przypadku kataru pomoc lekarska na ogół nie jest potrzebna. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy katar męczy nas dłużej niż 10 dni lub pojawiają się objawy powikłań: wysoka temperatura, bóle mięśniowe, bóle głowy umiejscowione w okolicy czołowej lub podczołowej, bóle zlokalizowane w klatce piersiowej, nasilająca się chrypka, kaszel, ból ucha.

Wiadomo jednak, że najlepszym sposobem walki z katarem, jak i innymi chorobami, jest zapobieganie, dlatego warto:

Unikać gwałtownych zmian temperatur, zarówno wyziębienia, jak i przegrzania organizmu.
Pamiętać o ochronie głowy i szyi - nosić czapki i szaliki, ponieważ ciepło z naszych organizmów najszybciej ucieka właśnie przez te części ciała.
Pić dużo płynów - organizm powinien być dobrze nawilżony, dzięki czemu drogi oddechowe nie wysychają, śluz i rzęski w nosie wówczas łatwiej radzą sobie z czynnikami chorobotwórczymi.
Gdy zmarzniemy, albo zaczynamy się źle czuć warto wygrzać sie w łóżku, także nie zapominać o relaksie.
Choć to jest trudne można także spróbować unikać skupisk ludzi, od których można się zarazić katarem (czy innymi chorobami).
Często myć ręce, a także nie kontaktować się w miarę możliwości z zakatarzonymi osobami.
Pamiętać o nawilżaniu pomieszczeń, zwłaszcza, gdy mamy już włączone ogrzewanie.
Pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń, aby zmniejszyć stężenie drobnoustrojów, obniżyć temperaturę, a także ułatwić oddychanie.
Podczas kataru jeść lekko strawne potrawy i pić soki owocowe, a także warzywa i owoce zawierające dużo witaminy C oraz nikać ostrych przypraw.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto