Kiedyś to Wałbrzych był zielony! Centrum miasta w latach 20' i 30' XX wieku tonęło w zieleni - zobacz zdjęcia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
30. 
Lata 1920-1939 - Piaskowa Góra ulica Wrocławska widoczna część byłej kolonii Stary Zdrój (przed mostem kolejowym i przed Hutą Szkła).
30. Lata 1920-1939 - Piaskowa Góra ulica Wrocławska widoczna część byłej kolonii Stary Zdrój (przed mostem kolejowym i przed Hutą Szkła). https://fotopolska.eu/
Wałbrzych znany jest ze swojej zieleni miejskiej, należy do ścisłej czołówki miast powiatowych z największą powierzchnią terenów zielonych. Jednak podczas przeglądania starych widokówek i zdjęć można dostrzec, że kiedyś w ścisłym centrum dzielnic dzisiejszego Wałbrzycha i przy ich głównych arteriach pyszniło się więcej drzew i krzewów niż dziś. Dziś przyglądamy się okresowi międzywojennemu - wówczas wiele się zmienia. Zobaczcie sami - oto zdjęcia z tego okresu!

Spis treści

Wałbrzych jest uważany za jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce

W każdym z przygotowanych w ostatnich latach rankingach Wałbrzych pojawia się w czołówce miast powiatowych w Polsce z największą powierzchnią zieleni. Pod uwagę brana jest tam zieleń naturalna, czyli lasy, a także parki, zieleńce, skwery i szeroko pojęta zieleń miejska powstała na potrzeby rekreacji oraz wypoczynku mieszkańców. Każdego roku piszemy też o nowo wsadzonych drzewach, a ostatnio również o drzewach przesadzanych z terenu wyznaczonego pod inwestycję.

Każdego roku nowe drzewa w mieście są dosadzane, do tego główne place i ulice miejskie Wałbrzycha od wiosennych bratków po zimowe kapusty ozdobne ozdabiane są donicami z kwitnącymi i ozdobnymi roślinami. Kwiaty i byliny zdobią też parki oraz skwery. Szczególnie pięknie place miejskie wyglądają wiosną, gdy kwitną drzewa ozdobne. Zatem o tym, że Wałbrzych to dziś miasto zielone nie trzeba mieszkańców przekonywać.

Tego w Wałbrzychu już nie ma. Niepowtarzalne relikty historii!

Kiedyś w centrach dzielnic Wałbrzycha było bardziej zielono? Kiedy przyszły czasy kamiennozy i betonozy?

1. Zieleń, wszędzie zieleń na najstarszych zdjęciach i rycinach Wałbrzycha

Oglądający dawne ryciny, widokówki z XVIII wieku i najstarsze zdjęcia, a także rysunki Wałbrzycha i miejscowości wchodzących dziś w jego skład - Starego Zdroju, Sobięcina, Rusinowej, a nawet Lubiechowa - nie sposób odnieść wrażenia, że przy głównych alejach i na placach było wówczas jeszcze więcej zieleni.

Zobacz galerię zdjęć i litografii wykonanych do końca XIX wieku

2. Zieleń nadal bujna na przełomie wieku XIX i początek XX w.

Również na samym początku ubiegłego stulecia dzisiaj wybetonowane miejskie dukty i place zdawały się cieszyć cieniem i zielenią drzew. Rosły one w miejscach dziś pozbawionych dobroczynnego cienia wysokiej, bujnej zieleni, raczej ozdabianymi roślinami, niż jej przychylnymi.

Zobacz galerię zdjęć i litografii wykonanych na początku XX wieku

Na początku XX wieku na Rynku, dzisiejszych: Placu Magistrackim, ul. Moniuszki, Słowackiego, 1 Maja, 11 Listopada i w wielu innych miejscach skwery i zapewniające cień drzewa rosły co krok. Często pojedyncze krzewinki lub drzewka rosły w miejscach, gdzie dziś trudno je sobie wyobrazić. Nie musicie tego robić, zobaczcie, nasze miejskie zieleńce na początku XX wieku.

3. Zieleń w odwrocie w latach 20' i 30' XX wieku. Nadchodzi kamienny bruk, asfalt, po nich "betonoza"

A jak było z zielenią w latach 20' i w latach 30' XX wieku w przededniu kolejnej wielkiej wojny? Widokówki i zdjęcia z lat 20' XX wieku niewiele różnią się od tych sprzed dekady, czy dwóch. Wyjątkiem są zmiany w stylu ubierania się mieszkańców i oczywiście używanych środków lokomocji. W stosunkowo nowym dzisiejszym Parku Sobieskiego drzewa rosną i jest bardziej zielono, a w miejscach powstawania nowych osiedli i wokół rozrastających się kopalni i hit tworzy się przemysłowa pustynia.

Kiedyś to Wałbrzych był zielony! Centrum miasta w latach 20' i 30' XX wieku tonęło w zieleni - zobacz zdjęcia
47.
Lata 1932-1939 - Wałbrzyski rynek w latach 30-tych XX wieku. https://fotopolska.eu/

Największe zmiany dotyczące zieleni w obrębie dzisiejszego ścisłego Śródmieścia obserwujemy na przełomie lat 20' i 30 XX wieku. Wówczas znika zieleń z dzisiejszego Placu Magistrackiego, a Rynek pustoszeje by zmienić się w parking i pętlę tramwajową.

Oto zdjęcia z tego wielkiego przełomu - zieleń kontra przemysł i rodząca się konieczność parkowania samochodu.

30. 
Lata 1920-1939 - Piaskowa Góra ulica Wrocławska widoczna część byłej kolonii Stary Zdrój (przed mostem kolejowym i przed Hutą Szkła).

Kiedyś to Wałbrzych był zielony! Centrum miasta w latach 20'...

Zakamarki wałbrzyskiego Śródmieścia i nie tylko...

Kiedyś to Wałbrzych był zielony!

30. 
Lata 1920-1939 - Piaskowa Góra ulica Wrocławska widoczna część byłej kolonii Stary Zdrój (przed mostem kolejowym i przed Hutą Szkła).

Kiedyś to Wałbrzych był zielony! Centrum miasta w latach 20'...

Dumą miasta jest 200-letni pomnik przyrody - piękna magnolia... przypominamy film o niej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie