Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klimatyczna kamienica przy ul. Pankiewicza 7a w Wałbrzychu - trwa wyburzenie. Zobaczcie zdjęcia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wyburzenie rozpoczęto od dachu.
Wyburzenie rozpoczęto od dachu. Elżbieta Węgrzyn
Do przeszłości przechodzi odchodzi właśnie kawałek historii wałbrzyskiego Śródmieścia. Budynek przy ul. Pankiewicza 7a w Wałbrzychu piękny nie był, wielu nazywało go najbrzydszą kamienicą w mieście, jednak gdy 23 stycznia 2023 zaczęła się jego rozbiórka, mieszkańcy obserwują ją z nostalgią. Zobaczcie zdjęcia.

Spis treści

Pankiewicza 7a w Wałbrzychu - z mapy znika charakterystyczny budynek

- Mury miał zdrowe. Szkoda go - komentują mieszkańcy Śródmieścia w Wałbrzychu.

Kilku z nich przyszło do tego zaułka specjalnie i obserwują ostatnie chwile tej nietypowej kamienicy w centrum. Kilkanaście metrów dalej, przy ul. Kościelnej po kompleksowym remoncie właśnie do użytku oddano kilka nowych mieszkań komunalnych, zaś przy ul. Pankiewicza rozbierany jest budynek, który również mógł po remoncie przyjąć nowych lokatorów. Tylko, czy wyremontowany nadal wpisywałby się w klimat starej zabudowy i kostki brukowej?

Przypominamy galerię zdjęć z tej ulicy

Budynek przy ul. Pankiewicza 7a na mapie

Prace rozbiórkowe budynku Pankiewicza 7a prowadzi wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Budownictwa i Robót Ziemnych Wiesław Szostak z Gdowa, kosztują one 98 400 zł. Firma ma na ukończenie prac 40 dni.

Budynek - Pankiewicza 7a w Wałbrzychu - kawałek historii miasta

To jeden z ostatnich gmachów w tej pierzei ulicy, która została w dużej mierze rozebrana z uwagi na zły stan infrastruktury. Pierwsze budynki wyburzono dekady temu, obok rozbieranego obecnie gmachu w okresie międzywojennym stał gmach z nr 7, gdzie do 1835 roku mieścił się pierwszy wałbrzyski szpital gwarecki. Większy szpital istniał następnie przy ul. Słowackiego - naprzeciwko poczty, a następnie miejska lecznica trafiła do kompleksu przy ul. Batorego, jednak to przy ul. Pankiewicza mieliśmy jedną z pierwszych kart w historii wałbrzyskiego lecznictwa.
Również przy ul. Pankiewicza, a dokładnie pod nr 3, w XIX wieku mieściła się fabryka metalowych plecionek, siatek i mebli. Dziś już ona nie istnieje, jednak gdy zdecydowano o jej rozwoju, to przeniesiono ją na ul. Długą, gdzie działała przez całe dekady XX wieku. Po fabrycznych budynkach w Śródmieściu nie został nawet ślad, na ich miejscu wybudowano domy mieszkalne.
Natomiast istniejąca do dziś kamienica nr 5 to z kolei historyczna Dolnośląska Szkoła Górnicza, gdzie uczyły się wyższe kadry górnicze w okresie przedwojennym, a po wojnie działała tu Zasadnicza Szkoła Gospodarcza. Szkoła istniała tu jeszcze w latach 90. XX wieku, był to jeden z trzech budynków Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych z Sobięcina.
Ulica Pankiewicza była zatem w wielu aspektach miejskiego życia swego rodzaju macierzą. Dlatego jej odchodzenie do przeszłości budzi tak wiele emocji.

Zobaczcie zdjęcia z rozbiórki budynku Pankiewicza 7a

Wyburzenie rozpoczęto od dachu.

Klimatyczna kamienica przy ul. Pankiewicza 7a w Wałbrzychu -...

Zobaczcie, jakie budynki wyburzono na Sobięcinie na potrzeby przebudowy Trasy Sudeckiej

Inne galerie z rozbiórek

Nasze ostatnie teksty o budownictwie i wyburzeniach

Wyburzenie rozpoczęto od dachu.

Klimatyczna kamienica przy ul. Pankiewicza 7a w Wałbrzychu -...

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto