Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolej rozwiewa spekulacje o „złotym pociągu”

Artur Szałkowski
PKP PLK S.A. rozwiewa spekulacje, by wycinka drzew w okolicach 61 km linii kolejowej z Wrocławia do Wałbrzycha była związana z poszukiwaniami „złotego pociągu”
PKP PLK S.A. rozwiewa spekulacje, by wycinka drzew w okolicach 61 km linii kolejowej z Wrocławia do Wałbrzycha była związana z poszukiwaniami „złotego pociągu” Dariusz Gdesz
Kolej rozwiewa spekulacje o „złotym pociągu”. Wycinka drzew w okolicach 61 km linii kolejowej z Wrocławia do Wałbrzycha podziałała na wyobraźnię poszukiwaczy legendarnego składu kolejowego.

Kolej rozwiewa spekulacje o „złotym pociągu”. W ostatnich dniach wśród osób śledzących na bieżąco wszelkie doniesienia na temat legendarnego „złotego pociągu” z Wałbrzycha gruchnęła sensacyjna wiadomość. W okolicach 61 km linii kolejowej nr 274 z Wrocławia do Wałbrzychu, czyli miejscu gdzie w czasie II wojny światowej miał być rzekomo rozjazd kolejowy w kierunku zamku Książ, pracownicy kolei prowadzą wycinkę drzew. Od razu pojawiły się spekulacje, czy wykonywane prace nie mają przypadkiem związku z przygotowaniami tego terenu do poszukiwań „złotego pociągu” lub tunelu, w którym mógł zostać ukryty. Przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozwiewają sensacyjne spekulacje.

– Obowiązują nas przepisy mówiące, że drzewa rosnące w odległości do 15 metrów od osi skrajnego toru należy na bieżąco ewidencjonować – wyjaśnia Bohdan Ząbek, z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – W przypadku stwierdzenia, że konkretne drzewo jest w stanie, który zagraża jego złamaniem lub powaleniem np. przez wichurę, drzewo jest wycinane.

Bohdan Ząbek dodaje, że taka sytuacja miała miejsce w okolicach 61 km linii kolejowej z Wrocławia do Wałbrzycha. Drzewa, które tam wycięto zagrażały upadkiem na tory i zablokowaniem ruchu pociągów na tym odcinku. Ponadto upadając mogły zerwać trakcję. Jej naprawa spowodowałaby jeszcze dłuższy przestój w ruchu pociągów.

– Taką sytuację o czym informowały media mieliśmy do niedawna na linii nr 311 z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby, gdzie złamane drzewa często blokowały ruch pociągów – mówi Bohdan Ząbek. – Dochodziło do sytuacji, że przed pociągiem jechała drezyna inspekcyjna i jej obsługa sprawdzała, czy trasa jest przejezdna.

Chociaż sprawa niedawnej wycinki drzew w okolicach 61 km linii kolejowej z Wrocławia do Wałbrzycha została wyjaśniona, nie oznacza to, że miejsce to przestaje być w kręgu zainteresowań badaczy tajemnicy „złotego pociągu”. Nie tylko na 65, ale również na 61 km, jako miejsce ukrycia przez Niemców pod koniec II wojny światowej pociągu z tajemniczą zawartością, od wielu lat wskazuje wałbrzyszanin Tadeusz Słowikowski. Jako pierwszy podjął próbę wyjaśnienia tajemniczej sprawy już w latach 50. Od tamtej pory poczynił wiele interesujących ustaleń, które dotyczą również 61 km. To właśnie w okolicach tego miejsca ulokowana była bocznica, na której dokonywano przeładunku z pociągów na kolejkę wąskotorową materiałów budowlanych używanych do przebudowy zamku Książ.

O tajemniczym rozjeździe kolejowym w okolicach 61 km przeczytacie tutaj

To również w okolicach 61 km miał istnieć rozjazd dla pociągów podążających w kierunku zamku Książ. Nie brakuje zwolenników teorii mówiących o podziemnym dworcu kolejowym pod zamkiem. Dotychczas nie znaleziono jakiegokolwiek potwierdzenia tej teorii. Są natomiast świadkowie potwierdzający istnienie rozjazdu. We wrześniu 2016 r. byliśmy w okolicach 61 km z Tadeuszem Słowikowskim i emerytowanym kolejarzem Kazimierzem Bolkiem. Pan Kazimierz wskazał nam miejsce, gdzie na przełomie lat 50. i 60. natrafili na pozostałości rozjazdu w kierunku Książa. Dokonywali wówczas wymiany torowiska od Świebodzic do Szczawienka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto