Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs filmowy – laureaci 48 Hour Film Project Wrocław ZOBACZ

Małgorzata Matuszewska
Konkurs filmowy 48 Hour Film Project Wrocław/materiały prasowe
Konkurs filmowy 48 Hour Film Project Wrocław został rozstrzygnięty w sobotę (25 kwietnia) w Kinie Nowe Horyzonty). 48 Hour Film Project to międzynarodowy konkurs i festiwal, podczas którego ekipy filmowe wymyślają i piszą scenariusz, kręcą, montują krótkometrażowy film (od 4 do 7 minut) w ciągu 48 godzin. W każdej produkcji muszą pojawić się: rekwizyt, tekst i bohater – wszystkie te elementy zostały podane przez organizatora – Fundację Przestrzeń Filmowa.

Konkurs filmowy okazał się atrakcyjny dla młodych filmowców – profesjonalistów i amatorów. Wzięło w nim udział 25 ekip (zgłosiło się 28, ale trzy wycofały się w trakcie trwania projektu). Filmy powstawały między 17 a 19 kwietnia. – Zrobiliście piękne filmy, które wzruszały, bawiły do łez, skłoniły do refleksji. Zdążyliście je stworzyć w dwie doby, więc wszyscy zdążyliście – mówiła Agnieszka Sękowska z Fundacji Przestrzeń Filmowa na gali kończącej projekt, w sobotni wieczór w Kinie Nowe Horyzonty. – 25 filmów to bardzo dobry wynik – stwierdził Krzysztof Maj, dyrektor Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. – To był naprawdę fantastyczny, udany debiut pierwszej wrocławskiej edycji 48 Hour Film Project – podsumował Roman Gutek, przewodniczący jury.

Konkurs filmowy – rekwizyt, tekst i bohater

Filmowcy musieli użyć trzech elementów: podanym rekwizytem był pompon, tekstem: jesteś zmienna jak sygnalizacja świetlna, bohaterem: Tomasz Karat, inżynier. Wszyscy filmowcy błyskotliwie wykorzystali podane elementy. Zdjęcia kręcone były we Wrocławiu i okolicy.

Konkurs filmowy – laureaci

Grand Prix za najlepszy film (– za doskonałe operowanie językiem filmowym – uzasadnił werdykt Roman Gutek, zdobyła ekipa Missing Frame za Przejście. Film jest krótką opowieścią sf. Nagrodą są dwa bilety lotnicze na Filmapalooza – w 2016 roku, gdzie ich film powalczy o nagrody w kilkunastu kategoriach, a tym samym możliwość pokazu swojego filmu podczas MFF w Cannes 2016 w ramach Short Film Corner.

– Za najlepsze wykorzystanie rekwizytu została nagrodzona ekipa I INNI, w filmie Stypa, nakręconym w Domu na Wodzie, mieszczącym się w pobliżu mostu Grunwaldzkiego.
– Za najlepsze wykorzystanie bohatera nagrodzona została ekipa Sashimodo Pictures w policyjnym filmie Pierrot.
– Za najlepsze wykorzystanie tekstu dialogu w filmie Nie pokój nagrodzono Drobne poprawki (film kręcony był m.in. na Wyspie Słodowej, z widokiem na Uniwersytet Wrocławski).
– Za najlepsze wykorzystanie gatunku nagrodzona została także ekipa Missing Frame za Przejście (– za sugestywną wizję przyszłości przy użyciu skromnych środków – brzmiał werdykt jury). Ekipa Przejścia _dostała też nagrodę Centrum Technologii Audiowizualnych, partner konkursu. Jest nią wejście a plan filmu Twój Vincent, powstającego w CeTA.
– Najlepszą muzyką była muzyka Piotra Łyszkiewicza w filmie _Tuba
, zrealizowanym przez Dry Eye (– za energię, fantazję i nieskrępowanie w muzyce – uzasadnił Tomasz Augustynek, operator obrazu i jeden z jurorów, wręczający dyplom).
– Najlepszym aktorem był Dariusz Dudzik w filmie Nie pokój, zespołu Drobne poprawki (– za budowanie sugestywnej postaci – podsumowała Milenia Fiedler, montażystka filmowa, jurorka).
– Najlepszą aktorką okazała się Ewa Kośla-Kwiecień w filmie Inżynieria pocieszania (– za odwagę i brawurę – podkreślił Tomasz Augustynek).
– Autorem najlepszego montażu jest Tomasz Pawlik z ekipy Dry Eye, montażysta filmu Tuba. Zdjęcia powstawały w Teatrze Muzycznym Capitol, w pbliżu parku przy ul. Nowowiejskiej, w przejściu pod placem Społecznym.
– Za najlepsze zdjęcia w filmie Inżynieria pocieszania grupy TuTaiFilm zostali nagrodzeni: Michał Dolny i Adrian Mikos.
– Najlepsze dialogi napisała Dominika Hilszczańska w filmie Nie mamy kota? ekipy czujne oko. Obraz opowiadał o kryzysie pary młodych ludzi, powstał m.in. na Mostku Pokutnic w kościele św. Marii Magdaleny i przy ul. Bogusławskiego.
– Najlepszy reżyser to Mariusz Sobczak z Dry Eye, twórca Tuby (– film ogląda się z przyjemnością – podkreślił Roman Gutek).
– Publiczność przyznała swoje nagrody dwóm ekipom: I INNI, za Stypę i czujne oko za Nie mamy kota?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konkurs filmowy – laureaci 48 Hour Film Project Wrocław ZOBACZ - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto