Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalniane wieże szybowe Wałbrzycha (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Kopalniana wieża szybowa Chwalibóg w wałbrzyskiej dzielnicy Stary Zdrój jest najstarszą tego typu stalową konstrukcją na Dolnym Śląsku. Pochodzi z 1888 r.
Kopalniana wieża szybowa Chwalibóg w wałbrzyskiej dzielnicy Stary Zdrój jest najstarszą tego typu stalową konstrukcją na Dolnym Śląsku. Pochodzi z 1888 r. Artur Szałkowski
Kopalniane wieże szybowe po wałbrzyskim górnictwie mogą niebawem zniknąć z krajobrazu miasta. Ich stan techniczny jest coraz gorszy.

Kopalniane wieże szybowe o konstrukcjach stalowych pozostały w wałbrzyskich dzielnicach: Stary Zdrój, Biały Kamień, Sobięcin, Śródmieście i Rusinowa. Jest ich osiem, niestety stan techniczny większości pozostawia wiele do życzenia i budzi uzasadnione obawy, czy w związku z tym nie znikną w najbliższych latach z panoramy Wałbrzycha.

Najstarsza stalowa kopalniana wieża szybowa w zlikwidowanym dolnośląskim zagłębiu węglowym,stoi przy ul. Stefana Batorego nad zasypanym szybem Chwalibóg. Konstrukcja pochodzi z 1888 r. Mimo, że jest wpisana do rejestru zabytków i objęta ochroną prawną, od lat nie przeprowadzono żadnych prac konserwatorskich wieży.

Tutaj przeczytacie o rozbiórce komina przy kopalnianej wieży szybowej Chwalibóg

W coraz gorszym stanie technicznym jest także kopalniana wieża szybowa nad zasypanym szybem Irena przy ul. Emilii Plater. To jedyna na terenie Wałbrzycha stalowa wieża szybowa, która ocalała po kopalni Victoria.

Od lat nie były poddawane pracom remontowo - konserwatorskim również kopalniane wieże szybowe Chrobry I i Chrobry II po kopalni Wałbrzych. Stalowe konstrukcje stojące przy ul. Beethovena są największymi tego typu obiektami w Wałbrzychu. Kilka lat temu próbę ich wycięcia podjęła właścicielka terenu, na którym stoją. Konserwator zabytków uchronił jednak wieże przed likwidacją.

tutaj przeczytacie jak próbowano wyciąć i jak uratowano wieże szybowe Chrobry

Dużo więcej szczęścia mają cztery pozostałe wałbrzyskie kopalniane wieże szybowe o konstrukcji stalowej. Wieże nad zlikwidowanymi szybami Julia i Sobótka są odrestaurowywane w ramach przekształcania byłej kopalni Thorez w Park Wielokulturowy Stara Kopalnia. Prywatny przedsiębiorca Jerzy Mazur, odrestaurował wieżę szybową, budynek nadszybia i halę maszyny wyciągowej nad zlikwidowanym szybem Teresa przy ul. Noworudzkiej. Utworzył w nich prywatne Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, które przylega do salonu i serwisu samochodowego.

Galeria zdjęć zabytków po kopalni Victoria, które odrestaurowała koksownia Victoria

W niezłym stanie technicznym pozostaje również kopalniana wieża szybowa Jan w dzielnicy Biały Kamień. Kilka lat temu z jej zwieńczenia wycięto charakterystyczny żuraw. Zamontowano tam natomiast nadajniki telefonii komórkowej, co skutecznie chroni wieżę przed likwidacją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto