Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Opolu. Pierwszy dzień obowiązkowego zasłaniania twarzy. Jak stosują się do tego mieszkańcy?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Koronawirus w Opolu. Pierwszy dzień obowiązkowego zakrywania twarzy.
Koronawirus w Opolu. Pierwszy dzień obowiązkowego zakrywania twarzy. Piotr Guzik
Od 16 kwietnia w mocy jest obowiązek zakrywania twarzy. Ma to sprzyjać ograniczaniu epidemii koronawirusa. Sprawdziliśmy, jak opolanie stosują się do nowego obostrzenia.

Według rządowego rozporządzenia, obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa. Można to robić za pomocą maseczek, ale dozwolone są też szaliki czy chusty. Przypomnijmy, że obowiązek zakrywania twarzy od 16 kwietnia obowiązuje:

  • w miejscach zbiorowego transportu publicznego;
  • w pojazdach samochodowych, jeśli jadą nimi osoby, które nie prowadzą wspólnego gospodarstwa (wspólnie nie zamieszkują);
  • w miejscach ogólnodostępnych - na drogach i placach, w sklepach i na targowiskach;
  • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.
  • w częściach wspólnych nieruchomości - np. na klatce schodowej.

W razie legitymowania funkcjonariusz może żądać od osoby legitymowanej odkrycia ust i nosa.

Zakaz nie dotyczy:

  • pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem;
  • dziecka do ukończenia 4. roku życia;
  • osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności;
  • osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;
  • kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego, jeśli zapewnia się oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność;
  • duchownego sprawującego kult religijny, wtym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania;
  • żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

Od czasu wprowadzenia wcześniejszych obostrzeń związanych z walką z koronawirusem, centrum Opola jest opustoszałe. Ulicami porusza się znacznie mniej osób, niż zwykle.

W czwartek, 16 kwietnia, w pierwszym dniu obowiązywania nakazu zakrywania ust i nosa - niemalże wszyscy stosowali się do tego wymogu. Zdarzały się osoby, które miały zakryte usta, ale nos już nie. Twierdziły, że to chwilowe, bo źle im się oddycha, albo że parują im okulary.

Opolanie w większości zakrywają twarze różnymi rodzajami maseczek. Choć są też osoby, które korzystają z chust bądź kominów. Jak Paweł Kampa, lider SLD w Opolu, którego spotykamy na ul. Krakowskiej.

- Twarz zakrywam tą samą częścią odzieży, z której korzystam podczas biegania w chłodniejsze dni - mówi.

W centrum miasta widać wspólne patrole policji i wojska. Sprawdzają, czy piesi stosują się do nowych wymogów.

Przed sklepami także są osoby w maseczkach, choć warto pamiętać, że nie brakowało osób zakrywających twarze przy okazji zakupów jeszcze przed wprowadzeniem takiego obowiązku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto