MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kto z Was lubi siedzieć na łące i patrzeć w niebo? Dzisiaj będzie szczególna okazja - pełnia Księżyca!

Mariusz Kapała / Polska Press
W nocy z czwartku na piątek, niebo zaoferuje nam spektakularne widowisko astronomiczne. Pełnia Księżyca, znana jako Kwiatowy Księżyc, nie tylko zaoferuje nam 100% widoczności naszego naturalnego satelity, ale również sprawi, że będzie wydawał się on większy i bardziej kolorowy niż zazwyczaj. Dla wszystkich miłośników astronomii oraz tych, którzy zachwycili się niedawną zorzą polarną czy satelitami Starlink, ten wieczór będzie idealną okazją do obserwacji nieba.

Fenomen Kwiatowego Księżyca

Kwiatowy Księżyc to nazwa pełni, która w tym roku przypada dokładnie między godziną 15:00 a 16:00 w dniu 23 maja. Nasz naturalny satelita znajdzie się wtedy w pełnej fazie, co oznacza, że z Ziemi będziemy mogli obserwować jego całkowity kształt. To szczególne zjawisko, które zdarza się raz w roku, daje nam możliwość podziwiania Księżyca w pełnej okazałości.

Księżyc podczas tej pełni będzie widoczny w konstelacji Skorpiona, zaledwie 11 stopni nad południowym horyzontem, co dodatkowo sprzyja jego obserwacji. Z uwagi na porę roku i specyficzny kolor, jaki może przybierać, nazywany jest on Kwiatowym Księżycem. Jest to zatem wyjątkowa okazja do zobaczenia naszego satelity w nieco innej odsłonie niż zwykle.

Złudzenie optyczne sprawiające, że Księżyc wydaje się większy

Co ciekawe, podczas tej pełni Księżyc będzie wydawał się większy niż zazwyczaj, co jest efektem ciekawego paradoksu optycznego. Karol Wójcicki, autor portalu "Z Głową w Gwiazdach", wyjaśnia ten fenomen w następujący sposób:

- Wszyscy ulegniemy ciekawemu złudzeniu. Księżyc przez całą noc będzie wydawał się większy niż w innych porach roku. To wynik nietypowej perspektywy - nisko nad horyzontem łatwiej nam porównać jego rozmiary z widocznymi drzewami czy domami, ulegając złudzeniu ogromnego Księżyca. W rzeczywistości, dzieląca nas do Księżyca odległość jest wtedy większa niż zwykle (doliczamy promień Ziemi) i Księżyc jest tak naprawdę wtedy mniejszy niż zwykle.

To zjawisko sprawia, że obserwacja Księżyca staje się jeszcze bardziej fascynująca. Widoczność Księżyca wyniesie 100 proc. w okolicach godziny 15:50, ale pełnia będzie widoczna jeszcze przez co najmniej dwa dni. Mimo to, najlepszy efekt obserwacyjny zapewni nam właśnie noc z czwartku na piątek.

Tegoroczna pełnia Kwiatowego Księżyca to wyjątkowa okazja do spędzenia wieczoru na obserwacji nieba. Nie tylko ze względu na fenomen większego i bardziej kolorowego Księżyca, ale również dla samego doświadczenia obcowania z naturą i kosmosem. Warto zatem wybrać się na spacer lub wyjść na balkon i podziwiać ten niezwykły spektakl, który oferuje nam kosmos.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto z Was lubi siedzieć na łące i patrzeć w niebo? Dzisiaj będzie szczególna okazja - pełnia Księżyca! - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto