Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KULTURA - Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus w Poznaniu

Redakcja
Jedyny tej jesieni poznański koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wypełnią młodzieńcze utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Wśród solistów znakomite skrzypaczki – pochodząca z Japonii Akiko Ono i Agata Szymczewska – oraz ukraińska pianistka Mariya Kim.

W roku 2009, szczególnie poświęconym Mendelssohnowi z racji obchodzonej dwusetnej rocznicy jego urodzin, pragniemy przypomnieć publiczności stosunkowo rzadko wykonywane utwory kilkunastoletniego kompozytora z udziałem orkiestry smyczkowej.

Szczęśliwe dzieciństwo i młodość Felixa Mendelssohna – Bartholdy’ego były czasem jego niezwykle szybkiego i wszechstronnego rozwoju. Rodzice Felixa stworzyli wszystkim swoim dzieciom wspaniałe warunki edukacyjne – angażowani przez nich nauczyciele domowi byli niezwykle starannie wybierani spośród elity intelektualnej Berlina. Nauki gry na skrzypcach udzielał późniejszy koncertmistrz berlińskiej opery, a kompozycji uczył najwybitniejszy kompozytor mieszkający wówczas w Berlinie – Karl Friedrich Zelter. Gdy okazało się, że Felix wykazuje zdolności plastyczne zatrudniono z kolei profesora berlińskiej Bauschule. Choć muzyka miała stanowić początkowo dopełnienie ogólnego wykształcenia, szybko okazało się, że Felix i jego starsza siostra Fanny obdarzeni są niezwykłym talentem. „Cudowne dzieci” miały wiele okazji do występów podczas prywatnych koncertów odbywających się regularnie w domu Mendelssohnów. Owe spotkania muzyczne były też doskonałą okolicznością do prezentacji najnowszych utworów młodego kompozytora. Wszystkie kompozycje, które zabrzmią na koncercie 22 listopada, powstały nie później niż w 1823 roku, czyli do 15 roku życia Mendelssohna.

12 symfonii na orkiestrę smyczkową, w tym symfonia nr 10, powstawały w latach 1821 – 1823, po bardzo rozwijającym pobycie Felisa w Weimarze, gdzie miał okazję poznać Goethego oraz wiele innych znakomitości tego kulturalnego miasta. Utrzymany w stylu Mozarta koncert skrzypcowy d-moll z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej powstał w pierwszej połowie 1822 r. Koncert ten po raz pierwszy od czasów Mendelssohna wykonał w 1952 r. i wydał Yehudi Menuhin. Koncert podwójny na skrzypce i fortepian d-moll, napisany został wiosną 1823 r. W tym owocnym twórczo roku Mendelssohn pracował też nad operą, symfoniami i utworami kameralnymi oraz dwoma innymi koncertami podwójnymi – na dwa fortepiany.

Akiko Ono (ur. w Tokio) od 12 roku życia mieszka w Anglii, gdzie ukończyła Yehudi Menuhin School. Kontynuowała naukę gry na skrzypcach w Wiedniu u Dory Schwarzberg i Michaela Frischenschlagerema na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. Obecnie Akiko wykłada w the Yehudi Menuhin School.
Błyskotliwą karierę rozpoczęła zdobywając nagrody na wielu prestiżowych konkursach m.in. Yehudi Menuhina, Królowej Elżbiety, Szigeti’ego, Paganiniego, Viotti-Valsesia oraz Forval-Scholarship Stradivarius.

Występowała w Europie, Ameryce i Japonii z najsłynniejszymi orkiestrami, m.in. z Belgijską Orkiestrą Narodową, z Weimar Staatskapelle, z Orchestre National de Lille, the London Mozart Players, Litewską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus oraz z orkiestrami japońskimi - NHK Symphony Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną w Tokio, New Japan Philharmonic, Yomiuri Nippon Symphony Orchestra oraz Osaka Symphony Orchestra.
Współpracowała z tak znakomitymi dyrygentami, jak: Yehudi Menuhin, Shlomo Mintz, Saulus Sondeckis, Hans Drewanz, George Alexander Albrecht, Matthias Bamert, James Judd, Tatsuya Shimono, Taijiro Iimori, Chosei Komatsu, Joji Hattori, Gilbert Varga, Agnieszka Duczmal czy Christian Arming. Akiko Ono debiutowała w 1998 r. w Niemczech z Orkiestrą Symfoniczną z Essen, pod dyrekcją Yehudi Menuhina na Koncercie Galowym UNICEFu. Wystąpiła u boku Anne-Sophie Mutter i Mścisława Rostropowicza na Gali z okazji 80. urodzin Lorda Menuhina w Royal Albert Hall w 1996 r., wzięła udział w koncercie z okazji 50. rocznicy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w UN Headquarters w Nowym Jorku w 1998 r., w Japan Festival 2001 w Zamku Windsorów oraz w Asian Gala w Pałacu Buckingham. Akiko uczestniczyła wraz z Midori Goto w projekcie w Wietnamie.

Akiko Ono angażuje się poprzez swoje koncerty w działalność pozamuzyczną, m.in. dla Czerwonego Krzyża i UNICEF. Od 2006 r. jest przedstawicielką Japan Foundation for Regional Art-Activities.
Gra na skrzypcach J. B. Guardaniniego z 1772 roku.

Mariya Kim, ur. 1981, pochodzi z Ukrainy. W wieku 6 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie u swojej matki Tatiany Kim w Szkole Muzycznej w Sewastopolu, którą ukończyła w 1998 r. Następnie rozpoczęła naukę w Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze u prof. Vladimira Kraineva.

W ostatnich latach zdobyła nagrody aż na osiemnastu międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in.: I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym In Memory of V. Horowitz w Kijowie, I nagroda w Konkursie Piano Campus Pontoise (Francja), I nagroda na VI Konkursie pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, I nagroda na Konkursie Skriabin w Moskwie, I nagroda konkursu pianistycznego Marii Callas Grand Prix w Atenach, I nagroda na 4. Międzynarodowym Konkursie w Seulu oraz I nagroda na Konkursie Jose Iturbi w Los Angeles.

Mariya Kim koncertowała na Ukrainie, w Rosji, Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii, we Włoszech, Francji, na Tajwanie, w Grecji, Turcji, Malezji, Korei i Chinach.
Ma na swoim koncie występy z orkiestrą Filharmonia Baltica, z orkiestrą Filharmonii Moskiewskiej oraz Filharmonii St.-Petersburga, z Narodową Orkiestrą Ukrainy oraz the Evergreen Symphony Orchestra z Taipei czy też Narodową Orkiestrą Symfoniczną Korei.

W maju 2008 r. wystąpiła w Warszawie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, a w sierpniu 2009 r. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju.
W bieżącym roku bierze udział w koncertach International Keyboard Institute & Festival w Nowym Jorku oraz Orchestre National d’Île de France.
Od października 2009 jest studentką Prof. Piotra Palecznego na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest stypendystką Fundacji Yamaha. Wkrótce ukaże się jej debiutancka płyta.

Agata Szymczewska ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od 2004 studiuje w Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna. Jest laureatką: XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 r., Lotos Gdańsk Classic Prize w 2005 r., Międzynarodowego Konkursu Concerto Competition w Calgary w 2003 r. i Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. A. Jampolskiego w Moskwie (2006). Koncertowała m.in.: w Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Concertgebouw w Amsterdamie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Teatrze Bolshoi w Moskwie, a także w Chinach, Japonii, Kanadzie oraz Izraelu. Wystąpiła z wieloma wybitnymi orkiestrami m.in.: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna FN, Lahti Symphony Orchestra, Vilnius State Symphony Orchestra, NOSPR, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą znakomitych dyrygentów takich jak Krzysztof Penderecki, Andrzej Borejko, Agnieszka Duczmal, Anotonii Wit, Jerzy Maksymiuk, Saulius Sondeckis, Jacek Kasprzyk, Jan Krez. Była koncertmistrzem orkiestry Seiji Ozawy podczas tournée po Japonii i Chinach w 2005 r. Od wielu lat uczestniczy w prestiżowej Summer Music Academy w Szwajcarii, gdzie pracuje pod kierunkiem, m.in. Pameli Frank, Nobuko Imai, Sadao Harada, Roberta Manna. Jest stypendystką fundacji m.in. Yehudi Menuhin Live Music Now, Gerd-Bucerius Stipendium der Deutsche Stiftung Musikleben, Gundlach Musikpreis w Hannoverze. W 2006 r. otrzymała Paszport Polityki, nagrodę TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna oraz dwukrotnie nagrodę Fryderyk. W lutym 2009 r. wystąpiła z Krystianem Zimermanem, Kają Danczowską, Ryszardem Groblewskim i Rafałem Kwiatkowskim, wykonując kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz, co zaowocowało nagraniem płyty dla wytwórni Deutsche Grammophon. Gra na skrzypcach Antonio Stradivariusa (Cremona, ca. 1680) z Niemieckiej Kolekcji Instrumentów. Artystka jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Data:
22 listopada 2009 r., niedziela, godzina 18:00

Miejsce:
Poznań, Aula UAM

Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
Agnieszka Duczmal – dyrygent
Mariya Kim - fortepian
Akiko Ono - skrzypce
Agata Szymczewska - skrzypce

Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy - X symfonia h-moll na orkiestrę smyczkową
Felix Mendelssohn-Bartholdy - Koncert d-moll na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Felix Mendelssohn-Bartholdy - Koncert d-moll na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową

Bilety:
Od 16 listopada w CIM w godzinach otwarcia oraz w kasie Auli UAM od godz. 13:00 – 17:00
i na godzinę przed koncertem
www.bilety24.pl
Cena: 25 zł, 20 zł

Organizatorzy koncertu:
Polskie Radio
Fundacja Muzyczna Amadeus
UAM

Sponsor:
Hotel Mercure

Patroni medialni:
Telewizja WTK
epoznan.pl
Radio Merkury Poznań
Głos Wielkopolski
poznan.naszemiasto.pl

Dofinansowano ze środków Miasta Poznania.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: KULTURA - Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus w Poznaniu - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto