Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: Likwidują Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy

Daniel Andruszkiewicz
Podczas jubileuszu 35-lecia dzieci z rodzin zastępczych podziękowały dyrektorce ośrodka
Podczas jubileuszu 35-lecia dzieci z rodzin zastępczych podziękowały dyrektorce ośrodka FOT. DANIEL ANDRUSZKIEWICZ
Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Lesznie zostanie zlikwidowany, bo wymuszają to przepisy nowej ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Nie znaczy to jednak, że jednostka zniknie, bo samorząd województwa podjął już decyzję o prowadzeniu w mieście filii ośrodka adopcyjnego. Sprawami opiekuńczymi i obsługą rodzin zastępczych zajmie się natomiast nowa jednostka budżetowa, którą powołali właśnie leszczyńscy radni.

– Stoimy na progu wielkich przemian, ale mamy nadzieję i wierzymy, że będą to pozytywne zmiany. Niezależnie od nich dobrem nadrzędnym pozostają dla nas dzieci, dla których staramy się znajdować rodziny zastępcze – mówiła wczoraj podczas uroczystości z okazji jubileuszu 35-lecia funkcjonowania Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Lesznie, jego dyrektorka Izabela Nowakowska.

Niefortunnie jubileusz zbiegł się z procesem przekształcenia ośrodka. Zgodnie z przepisami ustawy, które zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku, ośrodki adopcyjne mają podlegać samorządom wojewódzkim, a nie jak do tej pory gminnym. Jeszcze kilka dni temu nie było pewności, gdzie rodziny zastępcze będą mogły znaleźć pomoc i wsparcie. Wątpliwości zostały rozwiane w poniedziałek, kiedy radni sejmiku województwa wielkopolskiego podjęli decyzję, że zamiejscowe ośrodki adopcyjne będą przekształcone w filie. Mają one funkcjonować w Lesznie i Pile.

Całkowita likwidacja ośrodka wiązałaby się z dużymi komplikacjami, bo osoby zainteresowane adopcją oraz rodziny zastępcze musiałyby załatwiać wszelkie formalności w Poznaniu. Jednak decyzja ta nie do końca rozwiązała problem, bo unormowała jedynie kwestię adopcyjną, a nie tzw. pieczy zastępczej i wspierania rodzin. W myśl ustawy, zadania te spoczęły na barkach leszczyńskiego samorządu. Ten we wtorek podjął uchwałę o utworzeniu nowej jednostki budżetowej.

– Ani przez chwilę nie mieliśmy wątpliwości, że jest to palący problem. Uzgodniliśmy, że pomocą i wsparciem dla rodzin zajmie się Organizator Pieczy Zastępczej, czyli jednostka, którą zorganizujemy na podwalinach obecnego ośrodka. To optymalne rozwiązanie, bo pracują w nim doświadczone i znające problematykę osoby – mówi wiceprezydent Grzegorz Rusiecki.

Do tej pory OAO mieszczący się na ulicy Matejki 8, podlegał Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie. Pracuje w nim pięć kobiet, w tym trzy są psychologa-mi. Od stycznia stanie się niezależną jednostką, która będzie dotowana z budżetu miasta.

– Siedziba się nie zmieni. Będą natomiast zmiany kadrowe, bo trzy pracownice utworzą nasz ośrodek opiekuńczy, a pozostałe zostaną w ośrodku adopcyjnym – zapowiada Rusiecki.

Przez minione dziesięciolecie niemal tysiąc dzieci otrzymało w ośrodku różnego rodzaju pomoc. W tym czasie prawie 200 maluchów trafiło do rodzin adopcyjnych. Więcej było takich, które przebywały u rodzin zastępczych. Dzięki pomocy profilaktycznej oraz wsparciu biologicznych rodzin, aż 70 procent dzieci wraca do nich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto