Liczące setki lat meble powracają na Zamek Książ w Wałbrzychu! Stare gabloty stały w piwnicach Pałacu w Rogalinie!

Paweł Gołębiowski
Na Zamku Książ oficjalnie poinformowano i odzyskaniu szaf. W środku Anna Żabska, prezes Zamku Książ, z lewej - Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, z prawej - Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany w Walbrzychu.
Na Zamku Książ oficjalnie poinformowano i odzyskaniu szaf. W środku Anna Żabska, prezes Zamku Książ, z lewej - Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, z prawej - Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany w Walbrzychu. Zamek Książ w Wałbrzychu
Na Zamek Książ w Wałbrzychu powrócą stare, liczące ponad 300 lat, barokowe gabloty. Te przeszklone szafy zostały wywiezione z dawnej siedziby rodu Hochbergów prawie 80 lat temu, po II wojnie światowej. Od dziesięcioleci stały w piwnicach Pałacu w Rogalinie.

Na Zamek Książ w Wałbrzychu powrócą stare, liczące ponad 300 lat, barokowe gabloty. Te przeszklone szafy zostały wywiezione z dawnej siedziby rodu Hochbergów prawie 80 lat temu, po II wojnie światowej. Od dziesięcioleci stały w piwnicach Pałacu w Rogalinie, który należy do Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Barokowe gabloty z Książa powstały w 1722 roku

- To dla nas niezwykle ważna, historyczna chwila. Dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Porcelany w Wałbrzychu do Książa powrócą oryginalne, ponad trzechsetletnie, bogato zdobione barokowe gabloty. Biorąc pod uwagę losy zamku i jego wystroju w czasie II wojny światowej i tuż po niej, to prawdziwy cud, że przetrwały do naszych czasów – wyjaśnia Anna Żabska, prezes Zamku Książ.

Barokowe gabloty powstały po 1722 roku na zamówienie Konrada Ernesta Maksymiliana hrabiego von Hochberga i barona na Książu. Przez 160 lat znajdowały się na parterze barokowego skrzydła Książa, gdzie hrabia umieścił swój słynny na całą Europę gabinet sztuki (Kunstkabinett). W przeszklonych, lakowanych czerwono i złociście szafach miały znajdować się zbiory monet, muszli, kamieni, kryształów i minerałów, w tym kamień Poppei (żony Nerona) oraz duży hiszpański topaz.

Gabloty z Książa zostały uwiecznione na starych fotografiach

- Po przeniesieniu kolekcji sztuki i biblioteki do Budynku Bramnego w latach 80 XIX wieku, barokowe meble pozostały w zamku. Do czasów dwudziestowiecznej przebudowy znajdowały się w dzisiejszym Salonie Włoskim na pierwszym piętrze. Następnie zdobiły korytarz w skrzydle południowym na tej samej kondygnacji – informują w Książu.

Dodają, że gabloty widać na fotografiach wnętrz zamku Książ z 1909 roku, które przekazał im obecny, 7 książę von Pless, Peter, a także na archiwalnej fotografii nadwornego kucharza Hochbergów Louisa Hardouina z 1920 roku.

Zamek Książ był skuteczny w odzyskiwaniu wywiezionych po wojnie gablot

Meble muszą teraz przejść renowację, w którą zaangażowane jest także wałbrzyskie Muzeum Porcelany. Renowacja ośmiu gablot ma odbywać się etapami. Pierwsze dwie powinny powrócić do Książa w listopadzie tego roku, a kolejne w kwietniu przyszłego roku.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem skuteczności Zamku Książ w Wałbrzychu i pani prezes osobiście w przeprowadzeniu tego skomplikowanego procesu. Istnieje doktryna muzealna, która mówi, że w miarę możliwości należy przywracać historyczne obiekty do miejsc ich oryginalnego pochodzenia, które opuściły w wyniku zawieruch wojenny. Jesteśmy uczestnikami i świadkami tego wyjątkowego wydarzenia – wyjaśnia dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasz Łęcki., który przyjechał specjalnie do Książa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie