Lista zawodów najbardziej pożądanych przez pracodawców z Wałbrzycha i z powiatu wałbrzyskiego

DWUP
W Wałbrzychu i w powiecie wałbrzyskim niemal od ręki praca czeka m.in. na budowlańców, kierowców, nauczycieli, pracowników ochrony zdrowia i służb mundurowych
W Wałbrzychu i w powiecie wałbrzyskim niemal od ręki praca czeka m.in. na budowlańców, kierowców, nauczycieli, pracowników ochrony zdrowia i służb mundurowych Dariusz Gdesz

Badanie rynku pracy na terenie województwa dolnośląskiego pod nazwą „Barometr zawodów 2019”, które zrealizował Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, dało odpowiedź jakich fachowców brakuje najbardziej w regionie. Największy deficyt dotknął branżę budowlaną. Brak budowlańców jest odczuwalny na terenie całego Dolnego Śląska.

Podobnie wygląda sytuacja w branży gastronomicznej. W większości dolnośląskich powiatów odczuwany jest brak: szefów kuchni, kucharzy, masarzy oraz wędliniarzy. W mniejszym stopniu – niż jeszcze rok temu – pracodawcy poszukują barmanów, piekarzy i cukierników. W tych zawodach zatrudnienie znalazło wielu obcokrajowców. Ponadto pojawiły się nowe zawody deficytowe w regionie m.in.: kosmetyczka, mechanik, nauczyciel i pracownik służb mundurowych. W Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim jeszcze trzy lata temu występowało 16 zawód nadwyżkowy, a obecnie ich już nie ma.

– Prognoza na 2019 rok dla całego województwa dolnośląskiego wskazuje na dalsze pogłębianie się niedoborów na rynku pracy, podobnie jak w ostatnich latach – mówi Bartosz Kotecki, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. – Liczba zawodów deficytowych zwiększyła się w ciągu roku z 42 do 47, natomiast drugi rok z rzędu nie występuje żaden zawód nadwyżkowy.

Według uczestników badania powodami takiej sytuacji są zdezaktualizowane kwalifikacje, brak doświadczenia praktycznego, brak uprawnień zawodowych i w wielu przypadkach również brak znajomości języków obcych. Najczęściej wskazywany jest jednak inny powód – niechęć do podjęcia pracy.

– W wielu branżach brakuje rąk do pracy. Rośnie zapotrzebowanie na pracowników, szczególnie w sektorze produkcyjnym. Niedobór kadr jest tak duży, że dla wielu pracodawców już sama chęć do pracy jest wystarczającym powodem do zatrudnienia – mówi Michał Bobowiec, członek zarządu województwa.

Badanie „Barometr zawodów” od 4 lat w regionie prowadzi DWUP. Angażuje ponad 100 lokalnych specjalistów i praktyków rynku pracy mających codzienny kontakt z pracodawcami i osobami poszukującymi pracy. W części powiatów, w panelach uczestniczyli przedstawiciele agencji zatrudnienia, związków pracodawców oraz instytucji kształcenia ustawicznego.

Mniej wina w Europie

Wideo

Dodaj ogłoszenie