Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lodówka wybawieniem

ds
Upały dały się nam ostatnio mocno we znaki. Coraz częściej myślimy o tym, żeby w naszej lodówce znalazły się schłodzone soki i woda mineralna lub po prostu kostki lodu, które wrzucimy do napoju.

Upały dały się nam ostatnio mocno we znaki. Coraz częściej myślimy o tym, żeby w naszej lodówce znalazły się schłodzone soki i woda mineralna lub po prostu kostki lodu, które wrzucimy do napoju. Zanim zaczniemy sobie uprzyjemniać upalne dni, sprawdźmy, czy nie zaniedbaliśmy domowej chłodziarki.

Każda lodówka, nawet ta wyposażona w najbardziej zaawansowane funkcje, wymaga szczególnego traktowania. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, co robić, by w porze upałów chłodziarka nas nie zawiodła.

- Każdemu z nas zdarza się stanąć w drzwiach lodówki i zastanawiać się co można by zjeść? Tymczasem drzwi lodówki nie powinny być otwierane zbyt często, nie mogą też być długo otwarte na oścież. Urządzenie zaczyna wówczas pracować bardzo intensywnie, żeby utrzymać niską temperaturę, zużywa przy tym więcej energii. Gorące powietrze z zewnątrz powoduje także wzrost wilgotności i szybsze powstawanie szronu.

- Tłok w lodówce nie służy produktom, ani urządzeniu. Korzystniej jest częściej robić mniejsze zakupy. Produkty nie stracą wówczas świeżości, a wewnątrz chłodziarki swobodnie krążyć będzie powietrze, niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania.

- Temperaturę wewnątrz lodówki regulujemy za pomocą termostatu. Im niższa, tym więcej energii zużywa urządzenie, by ją utrzymać. Zwykle wystarczy 7 st.C, by zapewnić produktom optymalne warunki przechowywania.

- Rozmrażanie powinno odbywać się regularnie. Im grubsza warstwa szronu, tym większe zużycie energii. Pamiętajmy, by przykrywać płyny. Do powstawania szronu przyczynia się nie tylko ciepłe powietrze z zewnątrz, ale także wilgoć z odkrytych zup i kompotów.

- Lodówki nie lubią podpierać ścian. Przerwa o szerokości 10 cm sprawi, że będą pracowały bez zarzutu. Niczego nie stawiajmy na urządzeniu. To może utrudnić wentylację. Nie dotyczy to lodówek do zabudowy, w których system wentylacji działa na innej zasadzie.

- Pamiętajmy o kondensatorze. Warto go przetrzeć od czasu do czasu. Zakurzony znacznie wolniej przekazuje ciepło, co oznacza jego niemal ciągłą pracę. Zużywa wówczas 50 proc. więcej energii.

Nie wszystkie produkty w lodówce mogą stać obok siebie. Świeże owoce i warzywa przechowywać należy oddzielnie, tak aby zachowały swój smak.

- Zarówno surowe jak i gotowane mięso należy włożyć tam, gdzie temperatura jest najniższa, czyli jak najbliżej tylnej ściany lodówki oraz na najniższej półce tak, aby uchronić pożywienie przed wilgocią.

Produkty mleczne powinny być przechowywane powyżej produktów mięsnych. Napoje, jajka i masło najdłużej utrzymują świeżość w górnej części lodówki. W środkowej utrzymuje się najczęściej średnia temperatura, tj. ok. 5 st.C. Jest ona idealna do utrzymywania świeżości większości produktów.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto