Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzie uciekali z kina w czasie filmu. Brali w nim udział wałbrzyszanie, kręcony był m.in. w Świebodzicach

red.
Mowa o Malowanym Ptaku, który wczoraj miał premierę w Wenecji, a zdjęcia kręcono m.in. w Świebodzicach. Uczestniczyło w nich kilkudziesięciu statystów z Wałbrzycha i okolic. Film czeskiego reżysera Václava Marhoula powstał na podstawie powieści o tym samym tytule Jerzego Kosińskiego. Sceny w nim przedstawione były tak przerażające, że ludzie uciekali z kina.

Malowany Ptak był ostatnim filmem, do którego zdjęcia powstawały m.in. w ruinach świebodzickiej Sileny (teren, który był rajem dla filmowców, został sprzedany). Brali w nim udział m.in. Statyści Okręgu Wałbrzyskiego. Film opowiada o przesyconej bólem i okrucieństwem tułaczce kilkuletniego chłopca narodowości żydowskiej bądź romskiej po polskiej wsi w czasie II wojny światowej. Uznany za antypolski, nie dostał dofinansowania z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Prawdopodobnie nie doczekamy się także premiery filmu w naszym kraju. Tymczasem zobaczyli go widzowie podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji.

"Malowany ptak to trzygodzinna podróż przez piekło. Niewielu wytrwało do końca. Widownia Festiwalu Filmowego w Wenecji długo nie zapomni ekranizacji "Malowanego ptaka". Film czeskiego reżysera wzbudził zachwyt ze względu na formę, ale brutalna treść sprawiła, że ludzie uciekali z kina " - napisała dziś Wirtualna Polska.

"Mogę bez wahania stwierdzić, że jest to monumentalne dzieło i głęboko się cieszę, że dane mi było je obejrzeć. I mam nadzieję, że już nigdy się z nim nie zetknę" – pisał w recenzji dla "Guardiana" Xan Brooks. Krytyk był świadkiem masowego opuszczania seansu przez widownię, która nie była w stanie wytrzymać makabry prezentowanej na ekranie. I wcale im się nie dziwi, ponieważ czeski reżyser wyostrzył wszystkie okropności z powieści Jerzego Kosińskiego, nazywanej antypolskim oszustwem" - zaznacza portal wp.pl

Jak dodaje portal, film określono mianem "Fantasmagoryczny horror", "Wizualnie wspaniały, bezczelnie brutalny dramat", "Niezmiernie dziki i piekący".
Zobaczcie m.n. zdjęcia z realizacji filmu w Świebodzicach i ruiny, które były rajem dla filmowców (kręcono tu m.in. sceny do filmów Miasto 44 i Czas honoru)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto