Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz zapchane zatoki? Koniecznie przeczytaj!

Artykuł Partnera
Zapalenie zatok to dolegliwość, która często dopada nas w okresie jesienno – zimowym. Zanim udamy się na wizytę do lekarza, warto sięgnąć po leki na przeziębienie lub wypróbować domowych sposobów. Ich szczegółowy opis znajdziecie poniżej.

Objawy zapalenia zatok

Wyróżnia się dwa główne rodzaje zapalenia zatok – ostre oraz przewlekłe.

W pierwszym przypadku objawy różnią się w zależności od zatoki, która została zajęta procesem chorobowym. Gdy mamy do czynienia z zapaleniem zatoki szczękowej, ból obejmuje policzki, nasila się przy kaszlu, oczyszczeniu nosa i pochylaniu, chory czuje nieprzyjemne uczucie rozpierania, a także boryka się z jednostronnym kaszlem o ropnym charakterze.

W przypadku chorej zatoki czołowej ból promieniuje do szczytu głowy lub oka, nasila się po wstaniu z łóżka i zwiększa przy pochylaniu i wykonywaniu dynamicznych ruchów.

Nieleczone albo nawracające ostre zapalenie zatok może przejść w stan przewlekły, czyli taki, który mimo leczenia utrzymuje się przez okres około 8 – 12 tygodni. Chore osoby uskarżają się wówczas na ból głowy zlokalizowany w wewnętrznych kącikach oka i u nasady nosa, pogorszenie drożności nosa, zaburzenia węchu, kaszel oraz występowanie ropnej wydzieliny z nosa.

Czym się kierować przy wyborze leków?

Samodzielnie leczenie zapalenia zatok może się okazać skuteczne jedynie wówczas, gdy zaczniemy je odpowiednio wcześnie. Kupując lek na zatoki bez recepty, sięgajmy po preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne, mukolityczne, przeciwhistaminowe, zawierające pseudoefedrynę, glikokortykoidy oraz stosowane miejscowo. Wyeliminują one nieprzyjemny ból głowy towarzyszący schylaniu się i złagodzą wrażenie zatkania zatok. Szerzej na ten temat:

http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/kategoria/przeziebienie-grypa-i-kaszel/.

domowe-sposoby-na-zatoki

Domowe sposoby walki z zapaleniem zatok

Uporczywych dolegliwości możemy spróbować się pozbyć, stosując sprawdzone sposoby takie, jak:

• Gorące kąpiele, wizyta w saunie – zaleca się je osobom skarżącym się na ból zatok wywołany stanem zapalnym
• Gorące kompresy – przygotowuje się je na bazie lnianych woreczków, do których nasypujemy soli kuchennej, podgrzewamy w piekarniku, a następnie delikatnie przykładamy do czoła
• Inhalacje – dzięki nim skutecznie załagodzimy podrażnione drogi oddechowe i ułatwimy odpływ gęstej wydzieliny. Do miski nalewamy gorącej wody, dodajemy do niej kilka łyżek soli kuchennej, a następnie nachylamy się, nakrywamy ręcznikiem i wdychamy parę. Dodać można również kilka kropki olejku eukaliptusowego albo miętowego lub ziół takich jak szałwia. Inhalacje najlepiej wykonywać kilka razy dziennie, przez około 10 minut
• Płukanie zatok – zabieg ten polega na wprowadzeniu do nich izo- albo hipertonicznego roztworu chlorku sodu. W aptekach znajdziemy szereg gotowych zestawów umożliwiających jego wykonanie. Po wprowadzeniu płynu do nosa, wydmuchujemy zalegające tam pozostałości. Zabieg jest stosunkowo bezpieczny, lecz nie powinno się go wykonywać u dzieci poniżej 4 roku życia.

jak-zapobiegac-problemom-z-zatokami

Jak zapobiegać problemom z zatokami?

Jak mówi stare powiedzenie: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Aby skutecznie ochronić nasze zatoki przed infekcjami, warto:

• Unikać zanieczyszczeń powietrza w postaci dymów, pyłów czy substancji chemicznych.
• Unikać alergenów, a w przypadku stwierdzonej alergii bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.
• Nawilżać powietrze w mieszkaniu – dotyczy to w szczególności sezonu grzewczego, kiedy to ulega ono największemu przesuszeniu. Możemy to zrobić przy pomocy mokrych ręczników, które kładzie się na kaloryferze lub gotowych nawilżaczy.
• Unikać przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, które nadmiernie wysuszają śluzówkę dróg oddechowych, przez co jest ona bardziej podatna na infekcje.
• Pić duże ilości płynów, w szczególności jeżeli przez dłuższy czas przebywamy w pomieszczeniach, w których powietrze jest suche.
• Nie wychodzić na powietrze bezpośrednio po umyciu włosów, a w chłodne dni zawsze nakładać czapkę.
• Wzmocnić odporność poprzez włączenie do codziennego jadłospisu produktów bogatych w witaminę A, C i E, łykanie witaminy D, zadbanie o regularną aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu.
• Rzucić palenie i unikać dymu tytoniowego – podrażnia on drogi oddechowe i błonę śluzową zatok. Zwalczając ten nałóg, zapobiegamy innym, znacznie poważniejszym chorobom, jak chociażby przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc czy rak przełyku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto