Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasteczko akademickie w Wałbrzychu

Paweł Gołębiowski
Za rok już piętnaste urodziny będzie obchodziła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. To pierwsza w mieście samodzielna uczelnia państwowa. Uczy się tu obecnie ponad 2,5 tysiąca młodych ludzi.

PWSZ AS jest jednym z głównych pomostów umożliwiających przemianę Wałbrzycha, z miasta biednego, zaniedbanego, zacofanego, dotkniętego bezrobociem po upadłym przemyśle węglowym, w normalny, prężnie rozwijający się ośrodek. Kończący tu naukę mogą dać do tego impuls. A jest ich coraz więcej.
– W gronie ponad 7 tysięcy licencjuszy, inżynierów, a od tego roku i magistrów są absolwenci, którzy odnieśli sukcesy w życiu gospodarczym, społeczno-politycznym, a nawet naukowym, zdobywając pierwsze stopnie naukowe nie tylko w uczelniach krajowych, ale także zagranicznych – mówi prof. dr hab. Elżbieta Lonc, rektor PWSZ AS.
Nie jest bowiem prawdą, że jak twierdzą malkontenci, w Wałbrzychu studiują tylko, ci którzy nie mieliby szans na dostanie się na inną uczelnię. – Zdecydowana większość młodych ludzi uczy się u nas z wyboru, a nie z konieczności – zapewnia Jan Zwierko, kanclerz wałbrzyskiej uczelni.
Dodaje, że poziom na PWSZ AS jest naprawdę niezły. Często bowiem plasują się w czołówce różnych konkursów, w których uczestniczą renomowane uczelnie. Świetne wyniki uzyskują m.in. logistycy czy studenci architektury krajobrazu. Nic dziwnego, gdyż na PWSZ mają nie tylko odpowiednie warunki do studiowania, ale także wśród studentów jest sporo absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu – jednej z najlepszych szkół średnich w kraju.
PWSZ wybierają zresztą nie tylko wałbrzyszanie, ale także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Co prawda miejscowych jest zdecydowanie najwięcej, ale studiują tu ludzie nawet z najodleglejszych zakątków kraju.
Często stawiają na Wałbrzych, bo uczelnia stara się dostosować do potrzeb rynku i oferuje coraz więcej atrakcyjnych kierunków. Teraz mają do wyboru studia licencjackie na: administracji, filologii angielskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, kosmetologii, pedagogice, turystyce i rekreacji a ostatnio także na technikach dentystycznych, studia inżynierskie na: architekturze krajobrazu, bezpieczeństwie i higienie pracy, gospodarce przestrzennej i logistyce oraz studia magisterskie na: administracji.
Co bardzo ważne, PWSZ AS zapewnia studentom świetne warunki do nauki i rozwoju. Współpracuje z wieloma uczelniami w kraju i za granicą. To właśnie tutaj wykłada kadra naukowa z renomowanych uczelni w kraju. Dodatkowo tutejsi studenci mają możliwość uczenia się i odbywania praktyk w ciekawych miejscach, także za granicą. Wyjeżdżają m.in. na Maltę, do Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Turcji czy na Litwę, gdzie studiują bez ponoszenia kosztów, gdyż otrzymują stypendium na cały okres pobytu za granicą..
Uczelnia stale poszerza nie tylko ofertę naukową, ale zapewnia też coraz lepsze warunki bytowe.
– W kwietniu zakończymy remont dwóch obiektów, w których znajdzie się akademik. To zabytkowe budynki przy ul. Zamkowej 6 i 8 – wyjaśnia Jan Zwierko. Kanclerz PWSZ AS dodaje, że w akademiku znajdzie się miejsce dla około 50 studentów. Będą tam nowoczesne, 1 i 2-osobowe pokoje o bardzo wysokim standardzie. Studenci będą mieli do dyspozycji kuchnię, pralnię i internet. Wielkim atutem akademika jest fakt, że znajduje się on w bezpośredniej bliskości uczelni.

PWSZ AS od 2004 roku ma bowiem siedzibę na terenie wspaniałego zespołu pałacowo-parkowego rodu Czettritzów. Uczelnia zamienia zaniedbany zabytek w perełkę i dumę miasta. Niedługo powinno tam powstać coś w rodzaju miasteczka akademickiego.

– Liczymy na to, że obecność mieszkających w akademiku studentów wpłynie na ożywienie działającego tu klubu studenckiego „Pod Papugami” – mówi kanclerz, Jan Zwierko.

Na PWSZ AS już teraz mają wspaniałe pracownie. Oddana niedawno do użytku pracownia technik dentystycznych, wyposażona w sprzęt za ponad milion złotych może być powodem do zazdrości dla innych uczelni. – Tak nowoczesne pracownie są chyba tylko trzy w naszym kraju – wyjaśnia kanclerz, Zwierko.

Podkreśla, że ich dumą są także sportowcy AZS-u. Kto bowiem ma zamiłowanie do sportu i chce studiować, ten znajdzie na wałbrzyskiej uczelni znakomite warunki (m.in. stypendia, urlopy, sauna, siłownia, opieka trenerów i rehabilitantów). W efekcie sportowcy z PWSZ AS uzyskują świetne wyniki. Wystarczy wymienić tylko mistrzostwo Polski w futsalu i udział ekipy KU AZS PWSZ w Akademickich Mistrzostwach Europy w fińskim Tampere, gdzie zajęła ósme miejsce. Drużyna piłkarzy była natomiast siódma na I Europejskich Igrzyskach Studenckich w hiszpańskiej Cordobie.

Siatkarze zostali podwójnymi akademickimi wicemistrzami kraju, bo zajęli drugie miejsce także w siatkówce plażowej. Sukcesów mniejszego kalibru było tak wiele, że trudno je wszystkie wymienić. Przy wałbrzyskiej PWSZ działa też Uniwersytet III Wieku i co jest ich patentem – Uniwersytet I Wieku, dla gimnazjalistów. Studenci mają swoją gazetkę i telewizję, bogatą bibliotekę, koła naukowe, organizują konferencje itp. – Wszytko idzie w dobrym kierunku. W najbliższym czasie chcielibyśmy dokończyć remont budynku przy ul. Piotra Skargi i skoncentrować się na budowaniu własnej, silnej kadry naukowej – mówi kanclerz PWSZ AS, Jan Zwierko.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto