Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto chce rozwoju uczelni, nie marketu

Artur Szałkowski
Po tym jak w marcu 2014 r. wyburzono obiekty po zajezdni, działka przy ul. Armii Krajowej w Wałbrzychu stała się nagle atrakcyjna dla inwestorów
Po tym jak w marcu 2014 r. wyburzono obiekty po zajezdni, działka przy ul. Armii Krajowej w Wałbrzychu stała się nagle atrakcyjna dla inwestorów Dariusz Gdesz
Miasto chce rozwoju uczelni, nie marketu. Wielu inwestorów marzy o działce po zajezdni przy ul. Armii Krajowej w Wałbrzychu, ale nie jest na sprzedaż.

Miasto chce rozwoju uczelni, nie marketu. Do gminy Wałbrzych zgłaszają się kolejni oferenci zainteresowani zakupem rozległego terenu po zajezdni komunikacji miejskiej przy ul. Armii Krajowej. Wśród zainteresowanych nabyciem działki położonej w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 35 i zarazem głównej arterii komunikacyjnej miasta są podmioty, które chciałyby zbudować w tym miejscu np. hipermarket lub parking strzeżony dla samochodów ciężarowych i autobusów. Mimo kuszących propozycji i ogromnych potrzeb finansowych miasta, władze Wałbrzycha odmawiają kolejnym oferentom. Wszystko dlatego, że wobec wspomnianej działki mają konkretne plany.

– W bezpośrednim sąsiedztwie działki jest Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu i zamierzamy ją przekazać lub odstąpić za symboliczną kwotę właśnie uczelni – wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – W planach miasta jest wybudowanie w tym miejscu ośrodka dydaktyczno-naukowego lub dydaktycznego Politechnik Wrocławskiej. Mamy nadzieję, że uczelnia zrealizuje w tym miejscu taką inwestycję.

Na razie ze strony Politechniki Wrocławskiej nie było żadnych oficjalnych deklaracji w tej sprawie. Wynika to prawdopodobnie m.in. z zapowiedzi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które dotyczą zapowiedzi zmiany systemu finansowania uczelni wyższych od 2017 roku. Poza tym obecnie Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu, jest w trakcie remontu elewacji swojej siedziby. Inwestycja ze względu na rozmiary budynku jest kosztowna i pochłonie ponad 1,2 mln zł.

Tutaj zobaczycie galerię zdjęć z rozbiórki obiektów dawnej odlewni żeliwa Huty Karol, które zostały później przekształcone na warsztaty dla autobusów i trolejbusów komunikacji miejskiej w Wałbrzychu

Ciekawostką związaną z terenem po zajezdni przy ul. Armii Krajowej, który jest obecnie tak atrakcyjny dla inwestorów jest to, że przez wiele lat gmina Wałbrzych nie mogła go sprzedać. Po tym jak pod koniec lat 90. zajezdnia autobusowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Wałbrzychu została przeniesiona na ul. Ludową, w 1999 roku działkę przy ul. Armii Krajowej wystawiono na sprzedaż.

Początkowo gmina Wałbrzych zamierzała uzyskać z jej sprzedaży kwotę około 10 mln zł. W kolejnych ogłaszanych przez miasto przetargach cena była systematycznie obniżana, ale chętnych do kupna nie było. Skutecznie odstraszały ich obiekty stojące na działce i objęte ochroną konserwatora zabytków. Na nabywcy działki ciążyłby obowiązek kosztownego remontu budynków. Dopiero po ich wyburzeniu ze względu na zły stan techniczny działka stała się atrakcyjna.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto