Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieroszów uhonoruje bohatera wojennego

Artur Szałkowski
Po lewej Leszek Owsiany za sterami bombowca Halifax w 1945 r. po powrocie z niewoli do Anglii. Z prawej Leszek Owsiany w swoim gospodarstwie ogrodniczym w Mieroszowie w 1967 r
Po lewej Leszek Owsiany za sterami bombowca Halifax w 1945 r. po powrocie z niewoli do Anglii. Z prawej Leszek Owsiany w swoim gospodarstwie ogrodniczym w Mieroszowie w 1967 r archiwum Krzysztofa Owsianego
Mieroszów uhonoruje bohatera wojennego. Władze miasta nadadzą pośmiertnie honorowe obywatelstwo porucznikowi pilotowi Leszkowi Owsianemu.

Mieroszów uhonoruje bohatera wojennego. W wyjątkowy sposób zostanie uczczona 70 rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie przez władze gminy Mieroszów. W piątek 8 maja radni przyjmą uchwałę w sprawie nadania pośmiertnie honorowego obywatelstwa miasta - por. pilotowi Leszkowi Owsianemu, który w latach 1946-1993 był mieszkańcem Mieroszowa. Na uroczystość został zaproszony syn bohatera wojennego - Krzysztof.

Leszek Owsiany urodził się 29 września 1919 r. w Rakowicach koło Iławy. W czasie II wojny światowej był pilotem Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie w 300 Dywizjonie Bombowym „Ziemi Mazowieckiej” RAF i 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Za sterami bombowca Halifax, m.in. pięć razy latał z włoskiego Brindisi do Warszawy (8, 9, 12, 14 i 16 sierpnia 1944 r.), by nieść pomoc walczącym powstańcom. Wracając z ostatniego lotu do Warszawy, został zestrzelony w okolicach Bochni i trafił do niewoli. Łącznie w czasie wojny brał udział w 365 lotach bojowych. Po powrocie do kraju w 1946 r. do 1993 r. Leszek Owsiany mieszkał z rodziną w Mieroszowie. Prowadził tu m.in. własne gospodarstwo ogrodnicze.

W 1993 r. Leszek Owsiany z żoną Marią podjęli ciężką decyzję o sprzedaży domu w Mieroszowie i przeprowadzce do Wejherowa. Wcześniej przeniósł się tam ich starszy syn Leszek i córka Elżbieta. Natomiast młodszy z synów rozpoczął studia i następnie zamieszkał w Toruniu. W 2000 r. Leszek Owsiany został awansowany do stopnia porucznika. Był odznaczony m.in. Krzyżem Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Zmarł 29 stycznia 2008 r. w Wejherowie. Tam również został pochowany.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto