Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Osiedla Górniczego w Wałbrzycha zbulwersowani wycinką pięknej alei drzew

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Z lewej tak wygląda aleja głogów po styczniowej wycince na Osiedlu Górniczym w Wałbrzychu. Z prawej zdjęcie sprzed kliku lat - aleja w pełnej krasie.
Z lewej tak wygląda aleja głogów po styczniowej wycince na Osiedlu Górniczym w Wałbrzychu. Z prawej zdjęcie sprzed kliku lat - aleja w pełnej krasie. Użyczone/Google Street View
Po 14 drzewach z Osiedla Górniczego nie został już nawet ślad. Były to piękne, dorodne głogi, w których mieszkały wróble, ptaki coraz rzadziej spotykane na naszych osiedlach. Mieszkańców poruszyła i zbulwersowała wycinka, domagają się odpowiedzi, dlaczego głogi poszły pod topór.

Głogi na Osiedlu Górniczym w Wałbrzychu to była piękna aleja drzew, która latem dawała mieszkańcom cień i wytchnienie od upału i wysokiej temperatury potęgowanej przez samochody i beton. Zimą natomiast właśnie tutaj schronienie i stołówkę miały okoliczne wróble, które żywiły się zasuszonymi owocami drzew. Znaczenie dla miejscowych miały też walory estetyczne, bo teraz bez drzew jakoś tak smutno i szaro.

Kilka dni temu wykarczowano całą aleję, a zbulwersowani mieszkańcy domagają się nagłośnienia sprawy i odpowiedzi na pytanie: dlaczego. - Można było dokonać cięć pielęgnacyjnych, a nie wyciąć w pień wszystko, co tu rosło - mówią zdenerwowani.

- Bo były uschnięte i zagrażały bezpieczeństwu - mówi Michael Liguz, ogrodnik miejski z Wałbrzycha i zaznacza, że zgodę wydał urząd marszałkowski na wniosek MZB w Wałbrzychu.

Zdaniem mieszkańców drzewa wcale nie były uschnięte. Pokazują zdjęcia z ubiegłego roku, na których widać zieloną aleję.

Miejski Zarząd Budynków w Wałbrzychu przyznaje, że wystąpił do Biura Ochrony Środowiska i Klimatu Urzędu Miasta w Wałbrzychu o wydanie zgody na wycinkę. By takie działania podjąć zgodę musiał wydać Urząd Marszałkowski we Wrocławiu i tak właśnie zrobił.

- My nie wycinamy zdrowych drzew, za to są kary! A urząd marszałkowski potwierdził w decyzji, że w koronach drzew były liczne uschnięte gałęzie - słyszymy od pani inspektor MZB, która nie chce jednak wypowiadać się z imienia i nazwiska.

Jak dodaje, marszałek zobowiązał jednocześnie Urząd Miasta w Wałbrzychu do nasadzenia takiej samej liczby głogów na Osiedlu Górniczym i odtworzenie całej alei drzew w tym miejscu.

- Dlatego karczujemy również pnie, a nie dlatego by zatrzeć ślady - dodaje pani inspektor w odpowiedzi na skargi mieszkańców.

Jak się okazuje, jednak nie ze na wszystkie wnioski wałbrzyskiego magistratu, urząd marszałkowski odpowiada pozytywnie.

- Te wycinki to pokłosie decyzji z grudnia 2020 roku. Powód usunięcia to liczne martwice tkanki drzewnej i wypróchnienia. Intensywnie wydzielający się posusz, drzewa zamierające. Od 2020 roku wydaliśmy zgodę na usunięcie w sumie 22 drzew i nakazaliśmy nasadzić w ich miejsce 26 drzew. Co do pięciu kolejnych, o które wnioskował wałbrzyski urząd, nie zgodziliśmy się na wycinkę - mówi nam Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu.

Nasadzenia nowych głogów mają być wykonane jeszcze w tym roku.

- Nie wiemy jeszcze, ile drzew w ogóle będziemy mogli posadzić w Wałbrzychu w tym roku, bo nie wiemy jeszcze do końca, jakim będziemy dysponować budżetem. W ub. roku posadziliśmy 1050 drzew i 4700 krzewów oraz 3000 bluszczy. Zależy nam na tym, aby miasto było zielone i przyjazne ptakom oraz owadom, zwłaszcza miododajnym - zaznacza Michael Liguz.

Z lewej tak wygląda aleja głogów po styczniowej wycince na Osiedlu Górniczym w Wałbrzychu. Z prawej zdjęcie sprzed kliku lat - aleja w pełnej krasie.

Mieszkańcy Osiedla Górniczego w Wałbrzycha zbulwersowani wyc...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto