Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania kupujemy aż za szybko, deweloperzy nie nadążają z budową. Czy rosnące stopy procentowe ochłodzą rynek pierwotny?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Mieszkania są dziś niezwykle pożądanym towarem, m.in. dla inwestorów, co powoduje, że podaż nie nadąża za popytem.
Mieszkania są dziś niezwykle pożądanym towarem, m.in. dla inwestorów, co powoduje, że podaż nie nadąża za popytem. Anna Kaczmarz/Polska Press
Mieszkania wciąż kupujemy bez opamiętania – tak szybko, że deweloperzy w niektórych miastach mają problem z uzupełnianiem oferty nowymi lokalami. Sprzedaż na rynku pierwotnym bije rekordy, ale może ją w końcu nieco wyhamować pierwszy od lat wzrost stóp procentowych.

Mieszkania wciąż się sprzedają. Deweloperzy liczą zyski

Według ekspertów portalu RynekPierwotny.pl deweloperzy notowani na giełdzie mają powody do radości. 15 największych graczy na rynku może się bowiem pochwalić wynikami, które niemal biją rekordy:

  • ok. 6700 mieszkań sprzedanych w III kwartale 2021 r.,
  • 20,4 tys. mieszkań sprzedanych od początku roku.

Analitycy zwracają jednak uwagę, że tak znakomity wynik „zrobiły” w zasadzie trzy największe firmy. Inni deweloperzy radzili sobie nieco gorzej, choć nadal dobrze.

Wzrost cen mieszkań w skali roku w wybranych miastach
Wzrost cen mieszkań w skali roku w wybranych miastach Rednet Consulting

– Popyt na mieszkania jest wysoki, a kreują go głównie potrzeby klientów kupujących nieruchomość pod własne cele mieszkaniowe – mówi Zbigniew Juroszek, Prezes ATAL S.A. – Dostrzegamy także rosnącą liczbę osób chcących poprawić swoje dotychczasowe warunki mieszkaniowe. (…) Mamy jeszcze szereg innych czynników stymulujących popyt m.in. wewnętrzne migracje do największych aglomeracji czy rosnącą liczbę cudzoziemców osiedlających się w Polsce. (…) Wpływ na kształtowanie się sytuacji na pierwotnym rynku nieruchomości mają także nabywcy inwestycyjni.

Według ekspertów RynekPierwotny.pl najliczniejszą grupę nabywców od lat stanowią rodziny z dziećmi, szukające lokum na własne potrzeby. Wśród klientów znaczący odsetek stanowią też młode pary oraz inwestorzy chcący zarabiać na wynajmie.

– Ideałem dla rodzin z dziećmi jest spokojna, zielona okolica, znajdująca się w komfortowej odległości od centrum miasta. Powodzeniem pod tym względem cieszą się osiedla położone blisko żłobków, przedszkoli i szkół, a także przychodni medycznych oraz miejsc, w których można zrobić szybkie zakupy – wylicza Bartłomiej Rzepa, członek zarządu HRE Investments.

Nowe osiedla powstają za wolno w stosunku do potrzeb

Co ciekawe, trudności wynikały nie z braku popytu na mieszkania (ten wciąż jest rekordowy), a z problemów z podażą – deweloperzy nie nadążają z wprowadzaniem nowych lokali na rynek. Według raportu GetHome.pl ten problem pojawia się ostatnio głównie w Warszawie i Wrocławiu.

– Ograniczeniem dla podaży mogą być utrzymujące się problemy z dostępnością gruntów, wysokie ceny działek oraz możliwy dalszy wzrost kosztów wykonawstwa i materiałów. Wśród przyczyn wskazuje się też wydłużenie procedur administracyjnych związanych z uzyskaniem decyzji co do realizacji inwestycji oraz niezbędnych pozwoleń – wylicza Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca firmy redNet 24.

Mieszkania oddane do użytkowania w 2020 r. w wybranych krajach
Mieszkania oddane do użytkowania w 2020 r. w wybranych krajach GetHome.pl

Deweloperzy walczą jednak o nadrobienie zaległości, które po części wynikają z pandemii (w 2020 r. nie ruszyła część planowanych inwestycji). Obecnie trwa bowiem w Polsce budowa rekordowej liczby mieszkań. Jak donosi HRE Investments, w pierwszym półroczu 2021 r. ruszyła budowa blisko 88 tys. lokali mieszkalnych – to najwyższy wynik w historii. Dla porównania:

  • w pierwszym półroczu 2019 r. deweloperzy zaczęli budować ok. 66 tys. mieszkań,
  • w pierwszym półroczu 2020 r. wystartowała budowa mniej niż 54 tys. mieszkań.

Jeżeli popyt przewyższa podaż, to ceny mieszkań rosną – komentuje Rzepa. – Popyt na mieszkania może się zmieniać gwałtownie, ale dostosowanie do niego podaży wymaga czasu, z uwagi na to, że przygotowanie inwestycji, zakończone uzyskaniem pozwolenia na budowę, trwa od 9 do nawet 12 miesięcy.

Jak rosnące stopy procentowe wpłyną na rynek mieszkaniowy?

W minionych latach jednym z czynników napędzających sprzedaż mieszkań były rekordowo niskie stopy procentowe, dzięki którym kredyt hipoteczny był wyjątkowo tani. W październiku 2021 r. Rada Polityki Pieniężnej podniosła jednak stopy po raz pierwszy od 2012, a eksperci spodziewają się dalszych podwyżek. Czy w związku z tym sprzedaż nieruchomości spadnie?

– Po podniesieniu stóp procentowych część osób planujących zaciągnięcie kredytu ostrożniej oszacuje swoje możliwości i uważniej zapozna się ze scenariuszami wzrostu raty kredytowej – uważa Agnieszka Mikulska, ekspert rynku mieszkaniowego CBRE. – Choć warto dodać, że obecna podwyżka oddziałuje raczej w strefie nastrojów niż powoduje realną zmianę sytuacji nabywców mieszkań. (…) Rata wzrosła przeciętnie o kilkadziesiąt złotych, co często nie jest istotnym obciążeniem dla budżetu domowego.

Jak zwraca uwagę ekspertka, nawet jeśli wzrost stóp procentowych skłoni kupujących do większej ostrożności, to popyt na mieszkania nadal będzie wysoki. Nadal będą go bowiem napędzać zjawiska takie jak m.in. niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia Polaków oraz brak atrakcyjnej alternatywy dla osób chcących zainwestować swoje oszczędności.

– W warunkach dużego popytu na rynku mieszkaniowym i ograniczonej podaży, decyzja RPP może mieć stabilizujący wpływ na rynek – ocenia Mikulska. – Ograniczone zostaną zakupy dokonywane z chęci wykorzystania rekordowo niskich stóp procentowych lub z obawy przed wymknięciem się inflacji spod kontroli. Jednocześnie zostają utrzymane inne fundamenty popytu (…).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkania kupujemy aż za szybko, deweloperzy nie nadążają z budową. Czy rosnące stopy procentowe ochłodzą rynek pierwotny? - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto