Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miniaturowy „bez” lilak urośnie nawet w małym ogrodzie i na balkonie. Sprawdź, jak uprawiać lilak Meyera i drobnolistny

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Miniaturowe lilaki kwitną i pachną tak samo pięknie, jak ich więksi „kuzyni”.
Miniaturowe lilaki kwitną i pachną tak samo pięknie, jak ich więksi „kuzyni”. pixabay.com
Lilaki, zwane powszechnie, ale błędnie bzami, to jedne najpiękniejszych i najbardziej popularnych krzewów. Kochamy je za piękne kwiaty, a jeszcze bardziej za ich zapach i chętnie sadzimy w ogrodach. Jednak co w sytuacji, gdy w małym ogrodzie nie mamy miejsca na ten krzew? Rozwiązaniem jest miniaturowy lilak Meyera oraz drobnolistny, które kwitną i pachną równie pięknie, a są miniaturowe. Można je uprawiać nawet na balkonach!

Spis treści

Pachnące „bzy” lilaki

Lilaki, nazywane błędnie bzami, to wyjątkowo popularne, znane i lubiane krzewy. Pięknie kwitną, i to na różne kolory, ale tym, co najbardziej urzeka jest zapach ich kwiatów. Te „bzy” często sadzimy w ogrodach, spotyka się je też w miastach (były popularne już XIX wieku, kiedy sadzono je pod oknami kamienic i na ich podwórzach jako swoisty „odświeżacz powietrza”). Lilaki mają minimalne wymagania, rosną niemal w każdych warunkach.

Sprawdź: Jak uprawiać lilaki pospolite i na co zwrócić, uwagę, żeby kwitły

Chcesz mieć „bez”, a nie masz miejsca? Wybierz miniaturowe lilaki!

Jednak to lilaki pospolite to krzewy, na które w ogrodzie potrzeba miejsca. Co zrobić, kiedy mamy mały ogród, albo tylko balkon, a marzymy o lilaku i jego upojnym zapachu? Wybierzmy lilak Meyera (Syringa meyeri) lub lilak drobnolistny (Syringa microphylla), które są miniaturowe i zmieszczą się w każdym ogrodzie, a można je też uprawiać w donicach! Obydwa mają bardzo zbliżony wygląd i wymagania.

Lilak Meyera i drobnolistny, czyli miniaturowe „bzy”. Jak wyglądają te krzewy?

Lilak Meyera i drobnolistny to kuzyni popularnych „bzów” ogrodowych. Jednak w odróżnieniu od nich dorastają tylko do około 1,5 m wysokości i osiąga podobną średnicę. Mają wzniesione pędy, pokryte drobnymi, ciemnozielonymi liśćmi. Lilaki Meyera mają regularny, kulisty pokrój, drobnolistne są bardziej rozłożyste.
Jednak uprawia się je dla kwiatów. Te również są drobniejsze niż u zwykłych lilaków, jednak jest ich dużo i są zebrane w kiście, tak jak u popularniejszych kuzynów. Kwiaty lilaka Meyera i drobnolistnego również pięknie i intensywnie pachną. Najczęściej mają różowy lub liliowy kolor. Dodatkowo u lilaka drobnolistnego sprawiają wrażenie dwukolorowych, bo ich pąki i zewnętrzna część kwiatów jest ciemniejsza niż wewnętrzne. Lilak Meyera ma popularną odmianę Palibin, natomiast lilak drobnolistny reprezentuje odmiana Superba.

Kiedy kwitną miniaturowe „bzy”

Ten „bez” zakwita nieco później niż jego więksi kuzyni, bo pod koniec maja i w czerwcu. Jego wielką zaletą jest to, że późniejszym latem często zakwita powtórnie, choć wtedy przeważnie ma mniej kwiatów. Ale zapach świeżego bzu w sierpniu czy wrześniu to niepowtarzalne wrażenie.

Jak uprawiać lilak Meyera i drobnolistny

Te krzewy maja niewielkie wymagania. Najlepiej rosną i kwitną w słonecznych miejscach. Są bardzo tolerancyjne co do ziemi i rosną na wszystkich w miarę typowych ogrodowych podłożach. Nie służą im tylko ziemie kwaśne i podmokłe. Jeśli chcemy, by miały mnóstwo kwiatów, zapewnijmy im jednak żyzną i przepuszczalną ziemię. Podczas suszy warto je podlewać, a wiosną zasilać nawozem wieloskładnikowym, przeznaczonym dla krzewów kwitnących (uwaga: nie stosujmy nawozów dla hortensji, azalii i innych krzewów kwasolubnych).

Lilak drobnokwiatowy i Meyera można uprawiać nawet w donicy na balkonie lub tarasie. Ich zaletą jest też to, że często kwitną dwa razy w roku.
Lilak drobnokwiatowy i Meyera można uprawiać nawet w donicy na balkonie lub tarasie. Ich zaletą jest też to, że często kwitną dwa razy w roku. Katarzyna Laszczak

Lilak Meyera w donicy

Miniaturowe „bzy” można też uprawiać w donicach na balkonach i tarasach. Nieco lepiej nadają się do tego lilaki Meyera, które mają bardziej zwarty pokrój, ale możemy posadzić również drobnolistny. Donica oczywiście powinna być duża i raczej szeroka niż wysoka. Te krzewy mają stosunkowo płytkie korzenie, natomiast trzeba pomyśleć o stabilności kompozycji. W donicy powinien być odpływ, albo gruba warstwa drenażu, który będzie trzymał nadmiar wody z dala od korzeni. Doniczka musi być zabezpieczona przed mrozem.

Lilak Meyera na pniu

Lilaki Meyera (drobnolistne rzadziej) można kupić w wersji szczepionej na pniu. Wyglądają one przepięknie, bo mają formę miniaturowego drzewka o kulistej koronie. Szczególnie dobrze nadają się do donic, ale można je też sadzić w gruncie.

Kiedy przycinać lilak Meyera i drobnolistny?

W przypadku wszystkich lilaków ważne jest to, by zaraz po przekwitnięciu usuwać przekwitłe kwiatostany. Dzięki temu kwitną obficie co roku. Oczywiście kwiaty można ściąć wcześniej do wazonu. Jeśli chcemy „bez” o regularnie koronie, również należy go przycinać po kwitnieniu. Wynika to z faktu, że lilaki zawiązują pąki kwiatowe już latem. Jeśli przytniemy je jesienią lub wczesną wiosną, pozbawimy je kwiatów.

Gdzie sadzić miniaturowe „bzy”?

Miniatutowe lilaki przede wszystkim warto sadzić w takich miejscach, gdzie będziemy mogli cieszyć się ich kwiatami oraz zapachem. Warto je umieścić np. przy tarasie lub pod oknem (pamiętajmy, że najmocniej pachną wieczorem), albo wzdłuż ścieżki. Jeśli mamy większy ogród nie musimy poprzestawać na jednym egzemplarzu. Miniaturowe lilaki świetnie nadają się na żywopłoty (jeśli będziemy chcieli utrzymać bardzo regularny kształt, będzie trzeba je przycinać częściej niż raz w roku, tracąc część kwiatów, ale można je prowadzić także w postaci nieformowanej). Miniaturowe „bzy” dobrze wyglądają też w kompozycjach z innymi krzewami. Można je sadzić m.in. z tawułami, pigwowcami, krzewuszkami, kerriami , czy trzmielinami Fortune`a o kolorowych liściach.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Miniaturowy „bez” lilak urośnie nawet w małym ogrodzie i na balkonie. Sprawdź, jak uprawiać lilak Meyera i drobnolistny - RegioDom.pl

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto