MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja stadionu na Nowym Mieście w Wałbrzychu - podpisano umowę z wykonawcą

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wideo
od 16 lat
11 października 2023 roku w Hali Lekkoatletycznej w Wałbrzychu uroczyście podpisano umowę z wykonawcą I etapu modernizacji wraz z przebudową Stadionu Sportowego "Nowe Miasto" przy ul. Chopina 1a w Wałbrzychu. To przełomowa chwila po wieloletnich staraniach o rewitalizację tego ważnego dla sportowej historii miasta obiektu. Przypominamy zakres prac, wizualizacje i ostatnie działania na rzecz odbudowy stadionu.

Spis treści

Modernizacja Stadionu na Nowym Mieście w Wałbrzychu zaczyna się! Umowa z wykonawcą podpisana

11 października 2023 w Hali Lekkoatletycznej w Wałbrzychu, w obecności przedstawicieli wałbrzyskich klubów sportowych prezydent Roman Szełemej podpisał umowę z wykonawcą modernizacji i przebudowy Stadionu Sportowego "Nowe Miasto" przy ul. Chopina 1a - firmą MORIS – POLSKA Sp. z o.o. z Warszawy.

- To moment wyczekiwany i symboliczny - komentował prezydent Wałbrzycha i przypomniał proces specyfikę tego wyjątkowego, niemal stuletniego obiektu sportowego.

Modernizacja stadionu na Nowym Mieście w Wałbrzychu - podpisano umowa z wykonawcą
- W ciągu 2 tygodni oddamy wykonawcy plac budowy, firma ma 2 tygodnie na przedstawienie harmonogramy prac. My nie narzucamy ich kolejności, wstępne ustalenia wskazują na to, że jeszcze w tym roku wykonawca chce dokonać wszystkich rozbiórek w obrębie płyty boiska, w tym trybun, by od wiosny rozpocząć prace konstrukcyjne - wyjaśnia Maciej Czajka, kierownik Biura Inwestycji Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. Elżbieta Węgrzyn

- To obiekt niepowtarzalny, położony na zboczu góry, w dzielnicy Nowe Miasto otoczonej ochroną urbanistyczną i architektoniczną oraz przy parku zabytkowym, z czym wiążą się m.in. obostrzenia dotyczące ochrony przyrody. Całość powstała niemal sto lat temu, przez co zarówno powstałe tu parkingi, drogi ewakuacji jak i kwestie dotyczące bezpieczeństwa nie przystają do wymogów współczesnych. Sama decyzja o podjęciu się procesu przebudowy tego stadionu, a lokalizacji basenu na terenie stadionu na Białym Kamieniu była niełatwa, była poprzedzona konsultacjami społecznymi i wymagała konsensusu społecznego - przypomniał Roman Szełemej.

Modernizacja stadionu na Nowym Mieście w Wałbrzychu - podpisano umowa z wykonawcą
- Ta budowa będzie dla nas przyjemnością. Współpracowaliśmy już z miastem przy okazji realizacji obiektu sportowego przy szkole podstawowej nr 26 na Podzamczu. Dołożymy wszelkich starań, by prace w tym kontrakcie były wykonane solidnie i terminowo - zapewnił Piotr Królikiewicz, pełnomocnik firmy MORIS – POLSKA Sp. z o.o. oraz jej dyrektor ds. inwestycji.
Elżbieta Węgrzyn

Prace obejmą płytę stadionu, w miejscu starego obiektu z lat 20. XX wieku powstanie obiekt zmodernizowany, spełniający wymogi piłkarskie dla III ligi rozgrywkowej, a także infrastruktura bieżni lekkoatletycznej. Będą też trybuny na 3 tys. miejsc siedzących, z czego ok. 40% będzie zadaszona. Powstanie nowa murawa, oświetlenie, monitoring, część socjalna. Szczegółowy wykaz prac znajdziecie poniżej.

- Ta budowa będzie dla nas przyjemnością. Współpracowaliśmy już z miastem przy okazji realizacji obiektu sportowego przy szkole podstawowej nr 26 na Podzamczu. Dołożymy wszelkich starań, by prace w tym kontrakcie były wykonane solidnie i terminowo - zapewnił Piotr Królikiewicz, pełnomocnik firmy MORIS – POLSKA Sp. z o.o. oraz jej dyrektor ds. inwestycji.

Modernizacja stadionu na Nowym Mieście w Wałbrzychu - podpisano umowa z wykonawcą
Elżbieta Węgrzyn

Prace mają kosztować niemal 49,5 mln zł i potrwać 2 lata.

- W ciągu 2 tygodni oddamy wykonawcy plac budowy, firma ma 2 tygodnie na przedstawienie harmonogramu prac. My nie narzucamy ich kolejności, wstępne ustalenia wskazują na to, że jeszcze w tym roku wykonawca chce dokonać wszystkich rozbiórek w obrębie płyty boiska, w tym trybun, by od wiosny rozpocząć prace konstrukcyjne - wyjaśnia Maciej Czajka, kierownik Biura Inwestycji Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.

Zatem już w ciągu najbliższego miesiąca można się spodziewać prac dotyczących odkrzaczania i rozbiórki. Na Nowym Mieście pojawi się ciężki sprzęt, nie obędzie się bez utrudnień.

Zakres prac przewidzianych w ramach I etapu modernizacji Stadionu na Nowym Mieście

W ramach I etapu modernizacji i przebudowy zaplanowano szeroki zakres robót, zgodnie z e specyfikacją to:

 • wycinka drzew i krzewów przewidzianych do usunięcia pod nadzorem ornitologicznym i chiropterologicznym,
 • zabezpieczenie drzew i krzewów niepodlegających wycince przez cały okres wykonywania robót,
 • częściowa rozbiórka istniejących trybun i wzmocnienie skarpy przed osuwaniem,
 • całkowita rozbiórka istniejących trybun w części przeznaczonej pod wykonanie widowni w postaci stalowych trybun z pełnym zadaszeniem,
 • wykonanie fundamentów i pozostałych elementów żelbetowych pod posadowienie trybun,
 • wykonanie widowni w postaci stalowych trybun z pełnym zadaszeniem,
 • niwelacja terenu,
 • wykonanie murów oporowych,
 • przebudowa stadionu lekkoatletycznego do kategorii III ligi piłkarskiej według klasyfikacji PZPN oraz do kategorii stadionów lekkoatletycznych, zatwierdzonym przez Zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a w jej ramach powstanie:
Modernizacja stadionu na Nowym Mieście w Wałbrzychu - podpisano umowa z wykonawcą
Elżbieta Węgrzyn

- bieżnia okrężna 400 m (min. 6 torów),
- bieżnia prosta (min. 6 torów),
- rów z wodą do biegów z przeszkodami,
- skocznia do skoku wzwyż,
- skocznia do skoku o tyczce,
- skocznia do skoku w dal i trójskoku,
- rzutnia do pchnięcia kulą,
- rzutnia do rzutu dyskiem i rzutu młotem,
- rzutnia do rzutu oszczepem,
- urządzenia do rozgrzewki,
- wyposażenie sportowe,

 • wraz z uzyskaniem wszystkich niezbędnych dokumentów, certyfikatów, świadectw i odbiorów (PZLA,PZPN).
 • modernizacja boiska głównego trawiastego wraz z areną lekkoatletyczną (wykonanie nowej murawy z trawy sianej, systemu nawadniania i odwodnienia, wykonanie nawierzchni sportowych bieżni wraz z malaturą),
 • budowa budynku zaplecza sportowego wraz z wyposażeniem, budynku kasowego, budynku pomiaru czasu,
 • przebudowa ciągów pieszo-jezdnych oraz zaplecza parkingowego, wykonanie schodów terenowych,
 • dostawa i montaż elementów małej architektury,
 • przebudowa i budowa infrastruktury technicznej wraz z wykonaniem wszystkich przyłączy (kanalizacja deszczowa – z uwzględnieniem gospodarowania wodą opadową, kanalizacja sanitarna, instalacja wodociągowa, instalacje elektryczne, nagłośnienie, monitoring),
 • wykonanie brakującego ogrodzenia stadionu wraz z bramami wjazdowymi i furtkami,
 • uporządkowanie istniejącej zieleni, w tym wycinki drzew i samosiejek (na działkach 301/5, 301/6), wykonanie nowych nasadzeń;
 • utrzymanie, konserwacja i pielęgnacja wykonanych nasadzeń oraz murawy boiska przez okres 24 miesięcy w ramach gwarancji rozszerzonej,
 • uzyskanie przez wykonawcę decyzji o pozwoleniu na użytkowanie,
 • pozostałe roboty wynikające z dokumentacji projektowej.
Modernizacja stadionu na Nowym Mieście w Wałbrzychu - podpisano umowa z wykonawcą
Zatem już w ciągu najbliższego miesiąca można się spodziewać prac dotyczących odkrzaczania i rozbiórki. Na Nowym Mieście pojawi się ciężki sprzęt, nie obędzie się bez utrudnień. Elżbieta Węgrzyn

Termin wykonania wszystkich prac, zgodnie ze specyfikacją to do 24 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Obecnie trwa jeszcze postępowanie mające na celu wyłonienie firmy do pełnienia zastępstwa inwestycyjnego w pierwszym etapie modernizacji stadionu. 25 września 2023 otwarto oferty, zgłosiło się osiem podmiotów proponujących ceny od 287 tys. zł do 1 756 tys. zł brutto za tę usługę.

Modernizacja Stadionu na Nowym Mieście w Wałbrzychu - starania o rewitalizację obiektu w ostatnich 3 latach

 • 26 września 2023 podczas drugiego przetargu wyłoniono wykonawcę zamówienia publicznego na zadanie pn. „Wykonanie modernizacji (wraz z przebudową) Stadionu Sportowego "Nowe Miasto" przy ul. Chopina 1a w Wałbrzychu – I etap”. 49 499 542,78 zł brutto, na tyle opiewa oferta MORIS – POLSKA Sp. z o.o. z Warszawy. Podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej radni przyjęli przesunięcia budżetowe, by zapewnić dodatkowe środki z budżetu miasta.
 • 16 czerwca 2023 - unieważniono pierwsze przestępowanie jako że koszt najkorzystniejszej oferty przewyższył znacznie kwotę, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Na realizację zamówienia miasto dysponowało kwotą 44 000 000,00 zł brutto, zaś dwie oferty złożone opiewały na- 79 665 812,49 zł brutto lub 62 074 410,00 zł brutto.
 • W ostatnich dniach maja 2023 Miasto Wałbrzych otrzymało informację o tym, że wniosek o dofinansowanie modernizacji stadionu na Nowym Mieście na 39,6 mln złotych otrzymał 100% dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład.
 • W grudniu 2021 zaprezentowano planowany przez Gminę Wałbrzych do realizacji projekt przebudowy korony stadionu: obszaru przestrzeni parkingowej, budowy skate parku i przebudowy byłego boiska do koszykówki w okolicy ul. Żwirki i Wigury oraz Lotników na boisko treningowe - w tekście przypominamy wizualizacje. Prace te zaplanowano na rok 2022, jednak ostatecznie przesunięto je na okres późniejszy.
 • 2021 rok - ogrodzono teren stadionu nowym, jednolitym ogrodzeniem. Miasto uporządkowało teren wokół stadionu, zakupiono też w okolicy Hali Lekkoatletycznej niewielki budynek od Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Został on rozebrany. Poszukiwano też wykonawcy aktualizacji dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy wałbrzyskiego stadionu.

Znaleziono też środki na remont hali lekkoatletycznej przyległej do stadionu

Zdjęcia stadionu na Nowym Mieście przed modernizacją oraz wizualizacje wyremontowanej płyty i korony stadionu

Będą też trybuny na 3 tys. miejsc siedzących, z czego ok. 40% będzie zadaszona.

Modernizacja stadionu na Nowym Mieście w Wałbrzychu - podpis...

Inny ważny dla Wałbrzycha obiekt odzyskał swój blask

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto