Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Muchołapka” z Ludwikowic Kłodzkich rozpala wyobraźnię. Zobaczcie tajemniczy obiekt!

Paweł Gołębiowski
Muchołapka znajduje się na terenie Muzeum Molke III w Ludwikowicach Kłodzkich
Muchołapka znajduje się na terenie Muzeum Molke III w Ludwikowicach Kłodzkich Paweł Gołębiowski
Dolny Śląsk, a zwłaszcza okolice Wałbrzycha, to region pełen malowniczych, ale i tajemniczych miejsc. Góry, stare zamczyska, pałace (często w ruinie), także m.in. kompleks "Riese", czyli ogromne tunele, sztolnie i komory drążone przez hitlerowców w Górach Sowich niemal do końca II wojny światowej, czyli w sytuacji kiedy właściwie pewne było, że Niemcy ją przegrają. Wiele osób zadaje sobie zatem pytanie, czy zamierzano tam produkować broń, która miała jeszcze odwrócić losy wojny? A może cel był inny? Wyobraźnię rozpala też tzw. „Muchołapka” – wielki, betonowy krąg w Ludwikowicach Kłodzkich.

Niektórzy nazywali ją „Polskim Stonehenge”. Zastanawiano się czy nie jest pozostałością fabryki tajemniczej broni, a może lądowiskiem UFO? Czy może jest to jakieś miejsce mocy?

Muchołapka powstała w Ludwikowicach Kłodzkich, w powiecie kłodzkim, niedaleko Nowej Rudy. Do 1945 roku był to jeszcze Ludwigsdorf. Pod koniec XIX wieku wzniesiono tam elektrownię i kilka zakładów przemysłowych.

W czasie II wojny światowej istniała tam filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen dla Polaków pochodzenia żydowskiego, których zatrudniano w fabryce amunicji (Dynamit Nobel AG) i przy budowie kompleksu Riese.

Nic dziwnego zatem, że obecnie „Muchołapka” jest jednym z elementów Muzeum Molke III, poświęconego Projektowi Riese.

Można tam zatem obejrzeć nie tylko wielki betonowy krąg o średnicy 30 metrów i wysokości 10 metrów, osadzony na 12 filarach, ale też wiele innych interesujących eksponatów i obiektów.

Oczywiście „Muchołapka” robi wielkie wrażenie. Turyści zastanawiają się czy nie testowano tam urządzenia nazwanego Die Glocke, czyli „Dzwon” - pojazdu latającego o kształcie dzwonu, z napędem antygrawitacyjnym (pojawiały się takie koncepcje), chociaż wielu fachowców twierdzi, że była po prostu elementem elektrowni.

Zobaczcie w galerii zdjęć jak wygląda, a najlepiej wybierzecie się do Ludwikowic Kłodzkich, żeby zobaczyć Muchołapkę i muzeum na własne oczy!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto